Müzik ameliyat ağrılarını azaltıyor

Yapılan bir araştırma ameliyat sırasında öncesinde ve sonrasında müzik dinlemenin ameliyat ağrılarını azalttığını gösterdi.

İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması ameliyat sırasında öncesinde ve sonrasında müzik dinleyen hastaların ağrısının daha az olduğunu ve nekahet dönemini daha kolay atlatabildiğini ortaya koydu.
Bilim adamları 7 binden fazla hastanın verilerinin toplandığı bazıları müziğin ağrı kesici bazıları rahatlatıcı etkisinin araştırıldığı 73 klinik çalışmayı değerlendirdi.
Ağrıları hafifletiyor

Ameliyat sırasında öncesinde ve sonrasında müzik dinlemenin ağrıların hafiflemesini ve hastaya daha az ağrı kesici verilmesini sağladığı görüldü. Ayrıca müziğin ameliyat sonrasındaki endişeyi de azalttığı belirlendi.
Genel anestezi sırasında bile olumlu etkileri görüldü

Bilim adamları genel anestezi sırasında bile müziğin olumlu etkilerinin görüldüğüne dikkati çekti.
Müziğin ağrı ve endişeyi azaltabilen ucuz ve güvenilir bir seçenek olduğunu vurgulayan bilim adamları sezaryen ve rahim içinin gözlenmesi (histeroskopi) sırasında kadınların istedikleri müziği seçip kulaklıkla dinlemesinin etkilerini araştırmak için Londra Kraliyet Hastanesi'nde pilot araştırma yürütüyor.
Araştırmanın sonuçları "Lancet" dergisinde yayımlandı.