Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır

Op. Dr. Alpay Şerefhan sadece bel ağrısının bel fıtığını düşündürmeyeceğini bel fıtığı için esas olarak bacak ağrısıyla gelen ağrıların önemli olduğunu dile getirdi.TRT Haber'de yayınlanan 'Sağlık Olsun' programının konuğu Op. Dr. Alpay Şerefhan bel fıtığı hakkında bilgi verdi.

İki haftadan uzun süren özellikle sabah kalktığında kitleyen ağrılan tuvalete gitmesini zorlayan ağrılar ilaç almasına rağmen tekrar şiddetlenen ya da hiç azalmayan ağrılar durumunda bel fıtığından şüphelenebilineceğini belirten Op. Dr. Şerefhan "Ancak bel fıtığı sadece bel ağrısıyla başlamıyor. Esas bacak ağrısıyla gelen beli ağrıyan hastalar bir de bacak ağrısı yani siyatalji dediğimiz ağrılar bizim için önemli olan ağrılar. Sadece sabah kitlenme bel ağrısı olan insanlarda bunların dışında bel fıtığı olmasa da romatizmal hastaların büyük bir çoğunluğu bu tür bulgularla gelebiliyor" diye konuştu.

"Sadece bel ağrısı bel fıtığını düşündürmez"

Sadece bel ağrısının bel fıtığını düşündürmeyeceğini söyleyen Dr. Şerefhan "Ancak pratikte poliklinikte bel fıtığı bacak ağrısı olmadan da gelebiliyor. Bu anlamda önemli olabilir" dedi.

Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır İZLE:
Bel fıtığına yol açan bacak ağrısı nasıl bir ağrıdır

Bu bacak ağrısının çok tipik olduğunu belirten Op. Dr. Alpay Şerefhan "Fıtığın seviyesine göre değişir. Ama genelde hastalar; kalçadan bacağın yan yüzü ya da arka yüzünden topuğa ya da ayağın yan yüzüne kadar vuran ağrıyı tarif eder. Daha üst seviye fıtıklarda ise hastalar yine kalçadan belden başlayan bacağın ön yüzüne dize doğru gelen dizin aşağısına inmeyen ağrıları tarif eder" şeklinde konuştu.