Ukraynalı engelli annesi tarafından geliştirilen ve Türkiye'de yaklaşık 2 yıldır kullanılan ''uzay terapisi'' engellilere umut oluyor.

Özellikle Serebral Palsili (Beyin Felçli-SP) çocuklarla yürüme zorluğu çeken engellilerin beden dengesini sağlamalarına da yardımcı olan terapi sayesinde engelliler doğru adımlar atabiliyorlar.

Özel bir kıyafetle kafeste yapılan egzersizlerden oluşan uzay terapisiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Fizyoterapist Abdulkerim Değirmenci uzay terapisinin fizyoterapiye önemli katkıları bulunan egzersiz tedavi ünitesini içerdiğini söyledi.

Terapi kapsamında kafes içinde fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin engellilerin uygun pozisyonda durmalarına imkan tanıdığını anlatan Değirmenci bu tedavi yöntemiyle zayıf olan kasların çalıştırılabildiğini kaydetti.

Terapiyle özellikle SP'li çocukların egzersizlerini bir bütünlük içinde yapabildiklerini belirten Değirmenci "Terapiyle yıllara yayılarak gelişen zaman alan tedavi yöntemlerini daha kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca birkaç fizyoterapistin bir engelliye aynı anda uygulanabileceği terapiyi bir fizyoterapist çok rahat ve bağımsız bir şekilde uygulayabiliyor" diye konuştu.

Kafesin çocuğun dengesini sağlama adım atma becerisini geliştirme ve ayakta durma baş ve gövde kontrolü olmayan çocukları durağan hale getirme gibi özellikleri bulunduğuna dikkat çeken Değirmenci terapinin tam taban teması olmadan yürüyen çocukların doğru yürümelerine de yardımcı olduğunu söyledi.

Değirmenci üst gövdede denge sağlanmasına da yardımcı olan bu yöntemle engellilerin 8 hafta gibi kısa bir sürede bağımsızlık düzeyini arttıracak şekilde doğru yürümelerinin sağlandığını ifade etti.

Fizik tedavi yöntemleriyle bu sürenin 1 yıldan uzun sürebildiğine işaret eden Değirmenci "Bu terapiyle bir anlamda aynı kuyuyu kazmak için artık iğne yerine kaşık kullanıyoruz" dedi.

Uzaysal algılamaları da artırıyor

Engelli çocukların genellikle fizik tedaviden kaçındıklarını ve hareketleri yapmak istemediklerini belirten Değirmenci kafes içinde yaptırılan hareketlerin ise çocuklara oyun gibi geldiğini söyledi.

Değirmenci böylece fizyoterapistin bir engelliye zorlanmadan hareketleri yaptırabildiğini ve önemli ilerlemeler kaydedebildiklerini ifade etti.

Sağlıklı bir insanın gözünü kapattığında eşyaların nerede olduğu algılamaları gibi uzaysal algılamaların engelli çocuklarda bulunmadığını kaydeden Değirmenci uzay terapisi yöntemiyle engellilerin uzaysal algılamalarının da geliştiğine işaret etti.

Abdulkerim Değirmenci "Terapi engellilerin hem yürüme hem de denge fazında uzaysal algılamalarında merkezi sinir sistemlerinin gelişmesinde ve spasitelerinin gevşemesinde inanılmaz derecede fayda sağlıyor. Ayrıca buradaki hareketlerle engellilerin güven duygusu çok gelişiyor. Algı- motor bütünleşmesi yani duygunun beyne iletilmesini bu egzersizle çok rahatlıkla sağlayabiliyoruz" diye konuştu.

Değirmenci terapinin SP'lilerin yanı sıra gelişim geriliği gösteren travmatik beyin hasarı yaşayan ve felç sonrası hareketleri yavaşlayan hastalar için de kullanılabildiğini belirtti.