Osteoartrit Tedavisi
En çok görülen artrit türüdür. Daha çok yaşlılıkta ortaya çıkar. Erkeklerden çok kadınlarda yaygındır. Kalça ya da diz eklemi gibi bir eklem sağlıklı ve normal iken parlak düzgün bir kıkırdak tabakasıyla kaplıdır. Yaşlılık sonucu bu tabaka dejenere olabilir ve altındaki kemiğin yıpranıp yırtılmasına yol açabilir. Hastanın ağrı çekmesi ve eklemlerindeki sertlik bunlardandır.

Osteoartrit'lerde tedavi:
Osteoartritin belirli tek bir tedavisi yoktur. Bu bir bakıma da hastalığın türlü nedenleri olmasından ileri gelmektedir.

Aşağıdaki tedavi yolları yararlı olabilir.
- Kilo verin: Özellikle kalça diz ve bileklerinde osteoartrit bulunan hastalar için zayıflamak önemlidir. Zayıflama rejiminin temeli arıtılmış karbonhidratları ve hayvansal yağları azaltmaktır.
- İltihabın beslenme yoluyla denetimi. Ağrının ve sertliğin altında yatan iltihap mekanizmalarını beslenme yoluyla sindirrnek mümkündür.
- İltihaba karşı bilinen ilaçlar da aynı biçimde etkiler.
- Bu hastalara hayvansal yağları çok az almalarını iyi cins doymamış bitkisel yağlar kullanmalarını (örneğin; günde 1-2 tatlı kaşığı soğuk presten geçirilmiş ketentohumu yağı gibi); çay kahve kepek ve zarı çıkarılmamış tahıldan yapılmış ekmek gibi mineral emilimini önleyen yiyeceklerden kaçınmalarını; özellikle çinko bakır selen manganez gibi minerallerin eksikliğini gidermelerini; anti-oksidant özelliklerinden dolayı A B C vitaminli ve Beta- Karotenli besin bütünleyiciler almalarını salık veririz. Bu önlemler iltihabı geçirmekte yararlı olabilir. Ancak böyle bir program bir uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

Osteoartrit dejeneratif bir hastalıktır ve insan yaşlanınca ortaya çıkar. Ancak yaşlanırken hafif çoğu kez fark bile edilmeyen besin eksiklikleri de meydana gelir. Kuşkusuz bu da birçok hastalığın bu arada artritin ilerlemesini etkiler. Hangi tip besin bütünleyicinin hangi dozda kullanılması gerektiğini genelolarak söylemek olanaksızdır. Ancak içinde karma vitaminier mineraller bulunan iyi bir besin bütünleyici ilaç almanın ve beslenme konusundaki öğütleri tutmanın yararlı olacağını söyleyebiliriz.