Bu hastalık osteoartritten daha sık görülür ve daha şiddetlidir. Çoğunlukla kadınlarda özellikle de genç insanlarda rastlanır. Karakteristik olarak ellere parmakların oynak yerlerine boğumlara dirsek bilek diz ve ayaklara zarar verir. Ağır vakalarda eklemler öbür dokular deri lenf düğümleri akciğerler kalp hatta karaciğer ve böbrekler hastalıktan hasar görür. Çoğu hastalarda hafif ya da orta şiddette ağrı ve şişme vardır. Bu belirtiler en çok parmak boğumlarında ellerdeki küçük eklemlerde ve birkaç büyük eklemde görülür. Eklemlerde yanma duygusu da olabilir. Hastalığın nedeni üzerindeki kurumlara karşın öyle görünüyor ki beslenme en önemli etkendir. Romatizmal artritte besin alerjisinin rolünü belirten birçok rapor vardır. 1981 'de British Medical Joumal'da yayınlanan bir rapora göre romatizmal artrit hastası bir kadının durumu süt ve süt ürünleri yiyince daha kötüye gitmiştir. Başka birçok yiyecek romatizmal artriti azdırabilir. Bunların başında buğday yulaf yumurta tavuk kahve çay mayalı yiyecekler sığır ve domuz eti gelir. Besin alerjisi bulunan romatizmal artrit hastaların kan trombositlerinde de belki migrenlilerde olduğu gibi değişiklikler oluşmaktadır. Dolayısıyla bu hastalara trombosit işlevini etkileyecek besin maddeleri (B6 E C vitaminieri vb.) verme yoluyla hastalığın gidişini denetleyebiliriz.

Enfeksiyon Ögeleri:
Bazı araştırmacılara göre romatizmal artrit bir virüsün ya da bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır Burada çinkonun enfeksiyona direnci artırdiğını belirtmek isteriz Romatizrnal artritte çeşitli etkileri olan değişik tedavilerden yararlanılabilir. Değişik insanların değişik tedavilere yanıt vereceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Deneyimlerimize göre sıcak şiş eklemli genç insanlarda en etkin yaklaşım kısıtlama rejimi uygulamaktır. Zayıf iştahsız kimselere ya da yetersiz beslenenlere böyle bir özel rejim uygulamadan önce besin bütünleyiciler verilmesi uygurı olur. Özellikle sıkı kısıtlama rejimieri pek yararlı olmaz Biz yaşlılara genellikle çinko eşekotu yağı MaxEPA ve temel yağ asidi metabolizmasıyla ilgili C B vitaminieri vermeyi yeğliyoruz Bunlar genelde iltihabı önleyici maddelerdir ama tam etkili olmaları için haftalarca hatta birkaç ay alınmalıdır. Bunların ağrı kesiciler ve iltihaba karşı ilaçlarla birlikte alınmaması için hiçbir neden yoktur Romatizmal artrit tedavisirıde kullanılan daha güçlü ilaçlar da bu tür besin bütünleyicilerin alınmasını gerektirebilirler. Artrit olmaksızın baş gösteren ağrılar sızılar çoğumuzda artrit olmadığı halde ağrılar sızılar vardır Bu ağrıların pek çok nedeni vardır Eğer bu ağrılar hafif ve inatçı ağrılarsa ve özellikle basit ağrı kesicilerden cevap almıyorsa kişi "nevrotik" olarak tanımlanır.

Bu ağrıların muhtemel nedenleri şunlardır:
- Polimialgia römatika (özellikle yaşlılarda görülen ağrılı bir kas hastalığı).
- Az çalışan tiroit bezi.
- Erken ve yaygın osteoartrit.
- Osteoartrit (D vitamini eksikliği).
- Bazen erken bir kanser belirtisi.
- Besinsel eksiklikler; özellikle magnezyum kalsiyum C ve B6 vitamini eksiklikleri.
- Karma besin alerjisi.
- İnatçı kas ağrıları olan kimseler bunları ciddiye almalı ve gereken laboratuvar testlerini yaptırmalıdır.

Başka Bir Hastalık Sonrasında Ortaya Çıkan Romatizma (Romatoit Artrit):Umumiyetle yirmi-kırk yaş arası kadınlarda görülür. Sebebi tam bilinmemekle beraber i1tihabi bir kadın hastalığından sonra ortaya çıktığı için; bir çeşit bağışıklık reaksiyonu olduğu sanılmaktadır. El ve ayakların ufak eklemlerinde altçene kemiğinin kafatasına birleştiği yerdeprücük ve göğüs kemiği eklemlerinde ağrı ile birlikte şişlikler görülür. Hastalığın ilerlemesini beklemeden bir doktora müracaat edilirse kaplıca tedavisi çok iyi neticeler verecektir.

Doku Harabiyeti ile Neticelenen Romatizmalar (Fibrozit):
Mafsal ağrıları ve tutuklukları ile birlikte; erkeklerde damar sertliği kadınlarda şişmanlama eğilimi görülür. Eklem yerlerindeki bağ doku iltihapıanma sonucu yıkıma uğrar ve tutukluklara sebep olur. ııerlemesi halinde hastada iştahsızlık hareketsizlik ve beslenme bozuklukları görülür. Zaman zaman vücut ateşinde yükselmeler olur. Kaplıca tedavisinin iyi neticeler verdiği gözlenmiştir.