Bazı kimseler aşırı yorgunluktan çalışamamaktan baş ağrısından sırt ağrılarından hazımsızlıktan veya huzursuzluktan şikayet ederler. Bu duruma tıp dilinde debilite veya asteni denir. Şiddeti ile etkeni arasında makul bir orantı olmadığı zaman tıbbi anlam taşıyan beden veya akıl yorulması sonucu gelişen bir yorgunluk durumudur. Bu durum birçok fizik hastalığın ortak bir semptomu dur ama psikolojik faktörler önemli bir katkı öğesi olabilir ve bazen öncelik taşır. Aynı zamanda depresyonların ve kronik anksiete durumlarının da belirgin bir özelliğidir. Bazı kimselerde ise fizik hastalık depresyon ya da anksiete mevcut olmasa da belirgin ve süreklidir.

Halsizlik Nedenleri ve Öneriler

1-
Derin uykuda bizi rahatsız edenler
Gürültü stres yaşatır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerimiz yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

2-
Kahve ve çay
6 fincandan sonrası zarar! Kafein uyarıcı etki yapar yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3 fincan kadar çay veya kahve içersek bu canlandırıcı özellikten iyi şekilde faydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa kafein ve tein vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez. Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.

3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar
Tüm karbonhidratlar aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır
Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

5- Cep telefonu hipnozdan beter
20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

6- Duş alırken
Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!

7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz
Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz “çölyak” hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday arpa gibi tahıllardan uzak durması gerekir.

8- Kola bünyeyi aside boğar
Az harekete bir de aşırı kola çay ve et tüketimi eklenirse bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları migren bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

9- Gürültü de yorar
Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.

10- Flüoresan ışığı kronik esnemeye neden olur
Flüoresan ışık öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

11- Küften uzak durmalı
Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.


alıntıdır...