Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Bel Ağrısı Tedavileri


  Bel Ağırısı Tedavisi 1

  Yetişkinlerin %80 inde yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı olmaktadır. Bel ağrısı işgücü kaybına neden olan ve faaliyetlerimizi etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Belle ilgili zedelenmeler işyerinde çalışanlar arasında görülen toplam yaralanma ve hastalıkların yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır. Bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan stratejiler vücut formunun geliştirilmesine yönelik egzersiz sırt mekaniği ve ağırlık kaldırma konusunda eğitim ve lomber desteklerdir (genellikle ek destek sağlamak üzere belin çevresine hafif bir elastik kuşak sarılması).

  Ancak bu önlemlerin etkinliği tam olarak bilinmemektedir. Bel ağrısına birkaç etken neden olabilir. Bunların başında zedelenmeler ve yaşlanmanın etkileri gelir. Bel ağrısı vakalarının çoğunluğunun önemli olduğu düşünülmemektedir ve bunlar doktorun önereceği basit tedavilerle geçmektedir.

  BEL AĞRISININ ÖNLENMESİ :
  o Sırt kaslarınızın güçlü ve esnek olmasını sağlamak için düzenli egzersiz yapın.

  o Ağırlık kaldırırken doğru teknikleri uygulayın (bütün cisimleri vücudunuza yakın tutarak kaldırın ve bükülmekten ileriye doğru eğilmekten ya da cismi kaldırırken uzanmaktan kaçının)

  o Uygun vücut ağırlığını koruyun ve sigara içmekten kaçının

  o Ayakta dururken ya da otururken uygun pozisyonda olmaya dikkat edin.

  NE ZAMAN DOKTORA GİTMEK GEREKİR ?
  o Belirtiler şiddetliyse ve birkaç gün içinde geçmiyorsa
  o Ağrı günlük etkinlikleri engelliyorsa

  o Barsak ya da mesane kontrolüyle ilgili sorunlarınız varsa

  o Kalça ya da rektum bölgesinde uyuşma hissediyorsanız

  o Bacağınızda güçsüzlük ya da uyuşma varsa

  BEL AĞRISI TEDAVİSİ SEÇENEKLERİ :
  İlaç :
  Hafif ila orta şiddette belirtileri olan kişilere asetaminofen aspirin ya da ibuprofen gibi ağrı kesiciler yeterli olabilir.

  Sırta sıcak ya da soğuk uygulaması: Belirtilerin başlangıcını izleyen 48 saat içinde her seferinde 5-10 dakika süreyle olmak üzere sırtınıza soğuk su torbası (ya da buz torbası) uygulayabilirsiniz. Kırk sekiz saatten uzun süren belirtiler için ağrıyı gidermek amacıyla bir sıcak su torbası uygulamayı ya da sıcak su banyosunu deneyebilirsiniz.

  Spinal manipülasyon : Bu tedavi sadece bu konuda uzman bir kişi tarafından uygulanmalıdır ve bazı vakalarda belirtilerin ortaya çıktığı ilk ay içinde yararlı olabilir.

  AMELİYAT : Bel ağrısı vakalarının çoğunluğu ameliyata gerek olmadan tedavi edilebilmektedir. Ameliyatın en sık rastlanan gerekçesi disk kaymasına bağlı basınç nedeniyle sinirde ve bacakta oluşan
  ağrıdır

  Bel Ağrılarının Tedavisi
  2

  Bel ağrılarının basit incinmelerden disk kaymasına ve kronik omurga problemlerine kadar pek çok nedeni vardır. Kesin nedeni bulmak zor olsa da altta yatan bazı nedenleri dışlamak önemlidir. Bu nedenle bel ağrınız olduğunda doktorunuza başvurun.

  İlaç Tedavisi:
  - Aspirin gibi ağrı kesiciler ağrının kesilmesine ya da azalmasına yardımcı olabilir.

  - Konulan teşhise göre daha güçlü ağrı kesiciler ya da kas gevşeticiler de verilebilir.

  - Ağrı belirli bir bölgeyle sınırlıysa kortikosteroid bir ilaç enjekte edilebilir.

  Fizik Tedavi:
  Doktorunuz ya da bir fizik tedavi uzmanı size özgü bir tedavi ve egzersiz programı hazırlayabilir. Bir kişiye yardımcı olan egzersiz diğer bir kişiye zarar verebilir. Bu nedenle size önerilen programa tam olarak uyun.

  Temel tedavi dönüşümlü sıcak ve soğuk uygulamasını ve sırt masajını içerir. Bazı durumlarda kuşak korse ya da mekanik çekme yararlı olabilir. Bunlar etkilenen bölgedeki yükü kısmen azaltabilirler. Ayrıca sırt kaslarınızı güçlendirmek için yapılacak egzersizler gelecekteki bel sorunları riskini azaltabilir.

  Sert Bir Zeminde Sırtüstü Yatma:

  Daima sert bir zemin ya da yatak üzerinde uyuyun veya yatağınızın altına uygun bir tahta koyun. Bel ağrısının olduğu dönemde sırtınızı olabildiğince düz pozisyonda tutmaya çalışın. Kas çekilmesi ya da incinmesi durumunda 34 günlük bu tür bir dinlenme şikayetlerinizi ortadan kaldırmalıdır (eğer şikayetleriniz sürerse doktorunuza danışın). Eğer Disk fıtığınız varsa uygun bir biçimde tedavi edilecektir.

  Ameliyat:
  Diğer yöntemlerin hiçbiri iyileşme sağlamazsa bir nörolog beyin cerrahı ya da ortopediste sevk edilebilirsiniz. Bazı vakalarda ameliyat sorunu çözebilir ancak omurga ameliyatları oldukça güçtür; öncelikle daha koruyucu yöntemleri deneyin çünkü bütün vakaların % 1'inden daha azında ameliyat gerekir.

  Kendi Kendine Yardım:
  Doktorunuzun önerilerine tam olarak uyun ancak eğer aşırı kiloluysanız kilo verin; yük kaldırırken dikkatli olun ; uygun bir egzersiz programı kondüsyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca doktorunuz omurgayı destekleyen kasları güçlendirmek için size uygun egzersizler önerebilir.

  Ayrıca yük kaldırırken ya da belinizi risk altına sokan egzersizler yaparken sırtınızı korumak için doğru durmaya devam edin. Günlük etkinliklerinizi sürdürürken belinizi unutmayın alacağınız küçük bir önlem sizi birçok ağrıdan kurtarabilir.  ALINTIDIR.
  Sükut and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bel ağrısı yaşadım yazın yürüyüşü dahi engelliyor.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bel ağrısına yüzmek çok iyi geliyor. Kış mevsiminde yüzemediğimiz için de bel ağrılarıyla sık karşılaşıyoruz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş