Uzmanlar kar ve buz üzerinde yürürken kendisini kasan kişilerde alışkın olmayan kasların devreye girdiğini ağrıların meydana geldiğini bildirdi.

Kafkas Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Baha Çelik kış aylarının gelmesiyle eklem ağrısı bulunan hastaların bacak kalça ve sırt kısımlarında ağrılar oluştuğunu söyledi.

Kars'ın Doğu Anadolu illerinde olduğu gibi soğuğun şiddetli yaşandığı bir yer olduğuna değinen Çelik ''Buz üzerinde yürümek eklem ağrılarına neden oluyor. İnsanlar özellikle buzda yürürken elini cebinden çıkarmalı kendisini kasmamalı ve tedbirler almalı.

Özellikle buz üzerinde yürürken elimizin mutlaka dışarıda olması gerekiyor. Bunun için eldiven takmalıyız çünkü eldiven hem bizi korur hem de cildimizde meydana gelebilecek çatlamaları engeller'' dedi.

Çelik buzda yürürken kendisini kasan insanların özellikle eklem kas diz kapakları ve kalça kısımlarımda ciddi ağrılar yaşayabileceğini belirterek ''Buzlu ortamlar bel kireçlemesi boyun kireçlemesi kas ve iskelet sistemlerinde problem olan hastalar için sorun oluşturabilir'' dedi.

Alıntıdır.