Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Beyaz Tanrı | Feher Isten | White Dog ( 2015) Film Yorumum

  Beyaz Tanrı | Feher Isten | White Dog ( 2015) Film Yorumum  2015 filmlerini izlerken imdb puanlarına dikkat ederek izlemeye çalışıyorum. Uzun zamandır yeni vizyona giren filmlerden beni etkileyebilen yapıtlar göremediğim için konuları daha çok önemli mesajlar veren etkileyici yapıtları izlemeye çalışıyorum. İçi boş Amerikan filmleri yada hep aynı konulara sahip Türk korku filmleri yerine bazen kimsenin izlemeye cesaret edemediği ilgi çekici yasaklı filmler ve sonunu kestiremediğim ters köşe filmleri tercih ediyorum. Buradan yola çıkarak bu sene vizyona giren Macar yapımı olan Beyaz Tanrı filmini izlemek istedim. Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesin'den sonra bir daha köpeklerle ilgili film izleyeceğimi sanmıyordum. Hem bir köpek sever olarak hemde bu sene içinde Edirne'de havlayan köpeği pompalı tüfeğiyle öldüren insancıkları görünce bu filmi kesinlikle izlemem gerektiğini düşündüm.

  Filmin ismini anlayamayan bazı yobazlar beyaz tanrı isminden kıllanacaktır muhakkak. Oysa ki ismindeki anlamı düşününce köpekler gözünden bakıldığında o beyaz tanrılar bizler oluyoruz. Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun film festivalinde 274 tane melez sokak köpeğini kullanarak aldığı ''belirli bir bakış açısı'' ödülüne de gerek ismi gerekse senaryosuyla bu ödüle layık olduğunu göstermiştir.

  Filmin başında ''kötü olan herşey sevgimize muhtaçtır'' sözüyle başlıyor. İyi olanı sevmemiz kolaydır. Kötü olan herşeyden insan olarak uzak durmamız öğütlenir. Peki her insan durup dururken kötü mü olur? Ya da bir insan yada bir canlıyı kötü yapan nedir? Tabi ki yine biz insanlar. Yani beyaz tanrılar.
  Filmde de dost ve uysal köpeğimiz Hegan melez köpek olduğu için sahibi Lili'den alınıp barınağa verilmesini isteyen onu sevmeyen babası ve komşusu sayesinde sokağa atılarak yaşam mücadelesi vermesi kötü insanlarla karşılaşıp nasıl bir ölüm makinesine dönüştürüldüğü. üzerinde uygulanan deneylerle verilen kimyasallarla dövüştürülerek acımasız insanların eziyetleriyle zalimleştiğine tanık oluyoruz. Hegan yerine Max insanların zalimliğine dayanamayan öfke dolu köpek haline gelmiştir.

  İnsanlardan kaçar fakat birgün kendisini barınakta bulur. Barınağa geldiğinde yarası olduğu için dışlanır ve yaralı hasta köpeklerin olduğu yere konur. Köpek edinmek için barınağa gelen kişinin elini ısırdığında cezalandırılır. Hegan ise barınak görevlisini öldürüp tüm köpeklerin kaçmasını sağlar. Hegan ve tüm barınaktaki köpekler Hegan'ın intikamı için örgütlenir. Artık onu istemeyen sevmeyen zorbaca kullanan herkesten intikamını almaya başlar. Önce kasap sonra dilenci sonra onu dövüşlerde kullanan adam ve en son Lili'nin babası.. O uysal köpek intikam alan çevresindeki herkesi öldürmeyi görev edinmiş tehlikeli köpek haline gelir. Olaylar artık çığrından çıkmıştır. Sokakta bir dolu köpek insanları öldürmektedir. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Polisler sokakta bulunan köpekleri öldürmeye çalışıyor Hagen hızlıca intikamı için Lilinin yanına babasını bulmak için koşuyordur. Trompet çalan Lili konser binasındadır. Hegan iç güdüleriyle konser binasına kadar gelir. Lili olanların farkındadır. Hegan onu arıyordur. Konser binasından çıkıp Hegan'ın peşinden gider. Babasının peşinde olduğunu anlamıştır. İş yerine geldiği anda Hegan'ı tüm köpeklerle birlikte binanın önünde görür. Lili köpeğini görünce çok şaşırmıştır. Artık eskisi gibi bakmıyordur hırlayıp saldırmaya çalışıyordur.

  Lili korkmaya başlar. Ne yapacağını bilmeden eski günlerde olduğu gibi trompetini çıkarıp çalmaya başlar. Hagen ve arkasındaki köpek ordusu sakinleşmeye başlamıştır ve böylece sevginin gücüyle kötüler altedilmiş olur. Barış gelmiştir.

  Filmin verdiği mesaj gerçek hayatta birçok yerde karşımıza çıkabilir. Günümüzde yaşanan savaşların soykırımların ırkçılığın hatta Türkiye'de süregelen Türk ve Kürt kavgalarının asıl sorumlulularının ne ve kimler olduğunun kısacası hangi canlıya olursa olsun faşizm ve sınıfsal eşitsizliğin topluma verdiği zararların köpekler gözünden biz insanlara anlatmaya çalışmıştır. Aynı zamanda köpeklerin ırkının yada cinsinin tehikeli yada saldırgan olması değil aslında onları eğiten insanların eziyetleriyle saldırganlaştıklarını anlatmıştır. Yani filme hangi taraftan bakarsanız bakın herşeyi bulabilmek mümkün. Senaryosunda bazen kopukluklar olsa da çarpıcı müzik ve görüntüler kopukluğu fazla hissettirmiyor. Etkleyici olmasının bir başka yanı da Hegan'a yapılan eziyetlerin kan donurucu gözyaşlarımızı tutamamamızı sağlaması..Özellikle bu filmi köpekleri sevmeyen eziyet eden kişilerin izlemesi gerekli. Herkese farklı mesajlar verebileceği kesin. İzleyin izlettirin. İyi seyirler...


  Fragman


  BORKED

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ay fragmanı izledikten sonra köpeklerden korktum.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vay be ne film yapmış adamlar. Köpekler insanların önüne geçmiş. En güzel rol yapan da köpekler.. Özellikle Hegan adlı köpek.

  Anlatım için teşekkürler.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanlar hayvanlardan daha tehlikeli..

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eline sağlık Leydihan. Müsait zamanımda izlemeye çalışacağım. Çalışacağım diyorum çünkü sanırım ben izlemekten keyif almam. O zulümleri görünce kalbim dayanamayabilir. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş