Starred Up
Starred Up (Yüksek Risk) 2013 İngiliz yapımı sürükleyici bir dram filmi. Dört duvar arasında geçen hapishane filmlerine merak duyarların kesinlikle değerlendirmesi gerektiği yapımda yönetmen koltuğunda David Mackenzie oturuyor ve senaryo Jonathan Asser tarafından kaleme alınmış...


Başrollerinde Jack O'Connell Ben Mendelsohn ve Rupert Friend yer alıyor. Film ve oyuncular özellikle Avrupa ağırlıklı olmak üzere birçok organizasyondan ödülle dönmüş ve benzerleriyle kıyaslandığında en iddialı hapishane filmlerinden biri. Belki Yeşil Yol veya Esaretin Bedeli ile kıyaslanması doğru olmayabilir; ancak o iki baş yapıt dışındakiler düşünüldüğünde muhtemelen ilk üçte yer almayı hak edecektir.

Film fazla bir aksiyon sunmuyor ve ayrıca içerdikleri arasında mutlak bir temadan da bahsetmek gereksiz kaçabilir. Öte yandan filmi izlenebilir kılıp dikkat çeken akışkanlığı ve buna bağlı olarak sürükleyiciliği. Öyle ki Eric Love genç yaşta suça bulaşmış birisidir ve daha çocuk yaştayken babasının da bulunduğu hapishaneye transfer edilir. Sarı renkli hücresine girdiğinde ilk işi ileride de kullanacağı bir silah yapmak olur. Eric ilk gününde biraz paranoyakça görünebilen bir tutumla ilk şiddet olayını da gerçekleştirir ayrıca. Sonrasında yaşadığı sıkıntıda ona el uzatan ise Oliver olur. Önceleri kabul etmese de babasının da etkisiyle kabul etmek durumunda kalır. Zamanla işleyiş hakkında biraz daha deneyim kazanınca işler bir anda sarpa sarar. Eric henüz 10 yaşındayken kendisini istismar eden yaşlı bir adamı kaynar suya kattığı şekerle haşlamıştır ve hapishane hayatında da babasının tutum ve tercihini öğrenir. Böylece tekrar eskiye döner işler. Nihayetinde onu ipin ucundan kurtaran gene babası olur; ancak bu sıra dışı baba-oğul ilişkisi yine uzun soluklu bir araya girmek zorunda kalır.

Sevgi ihtiyacı ve güven inşası üstüne gerçekten zorlu karakterlerin işlenmesiyle oluşturulmuş başarılı bir yapım...


İyi seyirler...