The Machinist – Makinist (2004)

Yıllar çabuk geçiyor olabilir hatta gerçekten çok çabuk geçiyor. Tamam ben çok yaşlı değilim henüz daha 21 yaşındayım fakat bu film için Christian Bale‘in kilo verme çalışmalarını internetten izlediğimi hatırlıyorum. Hatta dahası o zamanlar bu durum televizyona bile çıkmıştı. Ne varki filmi izlemeye fırsat bulmak ancak film çıktıktan 11 sene sonrayaymış.

Gerçekten bu adamın oyunculuğunu yabana atmamak gerekir film esnasında eski halide yer alıyor ve insan ister istemez bu nasıl bir azimdir diye soramadan geçemiyor. Film gerçek manada insanı paranoya hastası yapabilir. Yani yaşananlar gerçek mi yoksa hayal mi diye düşünürken filmi bitiriveriyorsunuz. Biraz da Fight Club havası olduğunun altını çizmek gerekiyor. Senaryosu için bunu söylemesem de filmin çekim efektleri için bunu söyleyebilirim.

Filmin Konusu; Film Trevor Reznik isimli endüstriyel bir alanda çalışan makine operatörünün neredeyse bir senedir uyumayış oluşunu konu alıyor. Bu geçen süreç içerisinde Trevor her geçen hafta biraz daha kilo veriyor. En son geldiği noktada ise artık varlık ile yokluk arasındaki o ince noktada kalıyor. Bu sırada esrarengiz bir adam ortaya çıkıyor. Bu adam gerçekten var mı yoksa Trevor’un kendi kafasında kurduğu bir hayalden ibaret mi? Dahası sahi ne oldu da bu Trevor bu hale geldi dedirten bir film.