Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  video Polonya Sineması’na Giriş: En Özel 15 Film  Polonya Sineması’na Giriş: En Özel 15 Film

  Polonya sineması deyince sinemaseverlerin aklına farklı janrlar yaratıcı stiller ve teknik anlamda yenilik sağlayan özellikler geliyor. Bu artistik kreasyon yabancı diyarlarda üç “P” kuralıyla anlam buluyor aslında: Politic (politik) poetic (şiirsel) polarizing (kutuplaştırıcı). Aşağıdaki liste de Krzysztof Kieslowski Roman Polanski ve Jerzy Kawalerowicz gibi Polonya sineması deyince akla gelen önemli isimlerin kıymetli filmlerinden kısa bir derlemeden oluşuyor. Bu sinemacıların her biri zekice zamandan bağımsız parçaları birleştirerek uluslararası şöhretin basamaklarını bir bir çıkmayı başarmış fakat hiçbir zaman tartışmalara yol açan referanslarını tarihsel gerçekliklerin önüne geçirmeyen yönetmenler. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan sefil zamanlar ve komünizmin etkisi altındaki baskıcı ve sansürcü Polonya dönemlerinde bile bu film kültürü ironiye olan tutkusunu hiçbir zaman kaybetmemişti. Gelin Polonya sineması deyince aklımıza gelmesi gereken eserlerden birkaçına birlikte bakalım:

  Mother Joan of the Angels – Jerzy Kawalerowicz (1961)

  Mother Joan of the Angels 17’nci yüzyılda bir zaman diliminde geçiyor ve bir Polonya manastırında Tanrının hizmetkarlarının gerçekleştirdiği şeytani bir ayini anlatıyor. Jarosław Iwaszkiewicz’in aynı isimli romanından Jerzy Kawalerowicz tarafından beyazperdeye uyarlanan film özellikle zamanının ötesinde görsel işçiliği ile dikkat çekiyor. Bu iddiaya başarılı bir örnek vermek gerekirse rahibelerin beyazlar içinde giyinip haç oluşturacak şekilde dizilerek dua ettiği sahneden bahsetmek gerekir. Çekim açıları sayesinde grotesk bir atmosfer de yakalayan Mother Joan of the Angels’ın ses miksajında dikkat çeken arka plan cehennem sesleri de filmin zihinlere kazınan bir diğer önemli özelliği.

  The Illumination – Krzysztof Zanussi (1972)

  Film Stanislaw Latallo tarafından canlandırılan Francis Retman isimli kendini fizik okumaya adamış genç bir adamın peşinden gidiyor. Fakat bazı ailevi durumlardan ötürü Francis eğitimini yarıda kesip hayatta kalmak için çeşitli işler yapmak zorunda kalıyor. Bu esnada kafasını bazı sorular kurcalıyor: Zaman nedir? Biri gerçekten onun yaşamını etkileyebilir mi? Birer ruhumuz var mı?

  The Illumination’da yönetmen Zanussi Wladyslaw Tatarkiewicz Felix Kaczanowski George Prokopiuk Andrew Trzebski George Vetulani Vladimir Zonn gibi tanınmış bilim insanları uzay bilimcileri ve filozofların orijinal kayıtlarını bir araya getiriyor. Zaman zaman esas hikaye kendi dramaturjisi içindeki kesintilerle bölünmek zorunda kalıyor. Her şeye rağmen Zanussi’nin bu işi deneysel film kurgusu ve hikaye anlatıcı stiller arasında devrimsel bir kayıt niteliği taşıyor.

  A Short Film About Love – Krzysztof Kieślowski (1988)  Kieslowski’nin bu filmi 19 yaşındaki bir postacı çocuk olan Tomek’in kendisinden yaşça büyük çekici fakat biraz yaramaz komşusu Magda’ya aşık olmasını anlatıyor. Her gece Tomek komşusunun maceralarını teleskobu vesilesiyle seyrediyor ve onun hakkında hayaller kurmaya devam ediyor. Bir gün ikili postanede tesadüfen karşılaştıklarında Tomek komşusuna olan aşkını itiraf ediyor. Bunu duymaktan oldukça hoşlanan Magda yine de aşka olan inancını kaybettiğini belirtiyor. Ona göre aşk seksten daha öte bir şey değil. Sonrasında yaşanan olaylar da pek hoş değil fakat bir o kadar büyüleyici ve etkileyici.

  A Short Film About Love aşkın ikili yüzünü keşfe çıkan bir yapım. Bir yanda aşk Tomek’in Magda’nın mahremiyetine saygı duymaksızın geliştirdiği obsesyonları varken diğer yanda fazlasıyla naif saf bir sevgi var. Filmi seyrettiğinizde Hitchcock’un Rear Window filmiyle olan pek çok benzerlik göreceksiniz.

  The Decalogue – Krzysztof Kieslowski (1988)


  Dekalog 1988 ve 1989 yılları arasında Kieslowski ve onun uzatmalı senarist arkadaşı Piesiewicz imzası taşıyan adından da anlaşılacağı üzere 10 bölümden oluşan bir Polonya devlet televizyonu drama dizisi esasında. Yaklaşık 1000 saat süren çekimleri sayesinde Dekalog 80’lerin en özenli televizyon işlerinden biri. On Emir’in her birini temsil eden bölümleri aynı zamanda modern Polonya toplumunda yükselen etik ve ahlaki problemlerle de paralel birer yapı oluşturuyor. Bu eser Kieslowski’nin en prestijli ve kariyerinin en sofistike işi olarak dikkat çekiyor.

  Her ne kadar her bir bölüm kendi içinde bağımsız birer sinema eseri olarak değerlendirmeye açık olsa da pek çoğunun odak noktası aynı. Her biri Varşova’nın kentsel kısmında geçiyor bir kısmının karakterleri ise ortak bir takım bağlara sahip. Oyuncu kadrosunun bir bölümüyle Kieslowski diğer eserlerinde de çalışmıştı. Her bir bölümde Kieslowski’nin imzası diyebileceğimiz melankolik ve ironik alt ton kendini rahatlıkla gösteriyor.

  Bu dizinin özgün konsepti her bir bölümü farklı birer yönetmenin yönetmesi şeklindeydi. Fakat daha sonra alınan bir karar sonrasında tüm bölümleri Kieslowski’nin yönetti; değişen kişi ise 3. ve 9. bölümler hariç görüntü yönetmeni ve kameramanlardı.

  The Constant Factor – Krzysztof Zanussi (1980)
  Zanussi’nin 1980 tarihli bu filminin baş karakteri Witold 12 yaşından beri annesi tarafından büyütülen ve elektronik bölümünden mezun olup askere gittikten sonra bir ofiste işe başlayan bir adamdır. Dağcılık ve matematiğe de ilgisi olan Witold zaman zaman ahlaki bir ikilemin içine düşer çünkü kendisi pek nadiren çevredeki gerçekliğin armonisinin içine dahil olmaktadır. Misal Hindistan’a yaptığı bir gezi sırasında bir grup Amerikan vatandaşıyla felsefi bir tartışmanın içinde bulur kendini: Kişi kendi kararlarının efendisi değildir konulu bir tartışmadır bu. Ailesinden kalan tek kişinin annesinin ölümünden sonra bile Witold kendi sabit değer yargılarına olan inancını korumaya devam eder.

  Filmin ismi de olan Constant Factor aslında sabit bir sabitin matematiksel açıklamasına gönderme yapmakta. Filmdeki matematik dersi sahnesinde de bu olgudan bahsediliyor aslında. Yönetmen ve senarist Krzysztof Zanussi esasında pek kişisel olan psikolojik bir portre çizmiş ve kendi hayatında sorguladığı bazı varoluşsal soruları bu portrenin içine sokmuş.

  Man of Iron – Andrzej Wajda (1981)
  5 denemenin ardından tarihin gördüğü en büyük yönetmenlerden Andrzej Wajda’ya Cannes’da Altın Palmiye’yi getiren Man of Iron yönetmenin önceki filmi Man of Marble’ın baş karakteri Maclej Tomczyk’in hikayesinin devamı niteliğinde. Bu filmde Maclej anti-komünist işçi hareketinde yer almaktadır ve Gdansk Shipyard grevini başlatan adam olarak bilinmektedir.

  Man of Iron yapıldığı dönemde siyasiler tarafından sansür malzemesi olmak için uğraştıran filmlerden biri olmuştu. Fakat her şeye rağmen insan hakları demokrasi ve kişinin kendi iradesine inanması olgularını en çıplak en çarpıcı haliyle dile getirmeyi başardı. Wajda’nın bu film ile Oscar’a aday olduğunu da belirtelim.

  The Saragossa Manuscript – Wojciech Has (1964)

  İspanya’daki savaşlar sırasında iki düşman subayı antika bir el yazması bulur ve bunun gizemini çözmeye çalışırken dışarıda kıyıma devam eden savaşı ve savaşan askerlerin varlığını unutur.

  Wojchiech Has’ın 1964 tarihli başyapıtı The Saragossa Manuscript kısaca bunu anlatıyor diyebiliriz. Leh sinemasının bu nadide örneği pek çok sürrealist ve dışavurumcu dizayn elementlerini cesurca kullanıyor ve tek bir çizgi üzerinden ilerlemeyen leziz bir hikayeyi önümüze koyuyor.

  Martin Scorsese Luis Bunuel Lars von Trier ve Francis Ford Coppola gibi pek çok ünlü yönetmene göre bu film hala Polonya sinema tarihinin mihenk taşını oluşturuyor.


  The Pianist – Roman Polanski (2002)

  Polonya 1939. Alman istilası döneminde piyanist Wladyslaw Szpilman ve ailesi Varşova’daki Yahudi mahallesinde sürgündedir. Sadece Wladyslaw’un erkek kardeşi Henryk bu maceranın sonunun trajik olacağından şüphelenmektedir. Artık herkesin hakkındaki her detayını bildiği Altın Palmiye ve Oscar ödüllü The Pianist Roman Polanski’nin en kişisel ve otantik işi aslında. Yaklaşık 50 senelik bir bekleyişin ardından gerçek mekanlarda şahsi travmasının üstesinden gelmeye kendini hazır hisseden yönetmenin çocukluğunda büyükannesini hamile annesini ve kız kardeşini toplama kamplarında şehit ettiğini de eklemiş olalım.

  Hiç şüphe yok ki Polanski Krakow’da yaşanan ve birebir tanık olduğu katliamı çok net hatırlıyor. Filmin çekimleri sırasında yönetmenin İkinci Dünya Savaşı esnasında onu ve ailesini kurtaran adamla tanıştığını da not düşmek gerek.

  Three Color Trilogy – Krzysztof Kieslowski (1993/94)
  On bölümden oluşan Dekalog’u tek bir eser gibi görmek nasıl mümkünse Kırmızı Mavi ve Beyaz’ın oluşturduğu Üç Renk Üçlemesi’ni de bir bütün olarak görmek o kadar mümkün aslında. 1993 ve 1994 senelerinde çektiği ve Fransa bayrağının renklerini temsil eden bu üç film renklerin anlamları olan özgürlük eşitlik ve kardeşlik olgularını ele alıyor. Üç Renk Üçlemesi hakkında detaylı bir incelememiz için şuraya tıklayın.

  A Short Film About Killing – Krzysztof Kieslowski (1987)


  Listenin neredeyse yarısını oluşturan Kieslowski’nin bir diğer önemli eseri A Short Film About Killing birbirine paralel fakat belirgin çizgilerle ayrılmış üç bölümden oluşuyor. Seyirci üç farklı ana karakterin hikayelerinin peşinden gidiyor: Bir taksici bir avukat ve başıboş bir genç. Üç karakter de Varşova’nın devasa binalarının arasındaki gri dünyada amaçsızca hareket ediyor. Taksici kaba ve biraz sadist bir karakterken genç adamın da ondan farksız olduğunu söyleyemiyoruz. Sadece avukat karakteri çevreye biraz güven duygusu veriyor çünkü o yasal sistemde değişiklikler olması uğruna savaşmak istiyor. Bu üçlünün yolları bir kafede kesişiyor diyebiliriz.

  Avukat olan karakter başarılı geçen sınavını kutlarken genç adam ise bir bardak kahve için oraya uğramış. Kahvesini bitirdikten sonra taksicinin aracına atlayan genç adam istediği yere vardığında seyirci sinema tarihinin belki de en uzun cinayet sahnesine tanıklık ediyor.

  İlk dakikalarından finaline dek A Short Film About Killing’de ölüm görüntüleri tüm acımasızlığıyla gözler önüne seriliyor. Filmin açılış sekansı bile asılarak katledilmiş bir kedinin fotoğraflarıyla döşenmiş. A Short Film About Killing Dekalog’un beşinci bölümü ve On Emir’den “öldürmemelisin” olanı resmetmeye çalışıyor.

  Sexmission – Juliusz Machulski (1984)
  Maks ve Albert isimli iki bilim insanı devrim niteliğindeki bir deneyin denekleri olmayı kabul ederler. Anlaşmaya göre ikisi de 3 yıllık bir uykuya dalacak ve daha sonra uyandırılacaklardır. Fakat deneyde bir hata olur Üçüncü Dünya Savaşı çıkar ve dünya üzerindeki canlıların yarıya yakını yok olur.

  İkili uyandığında planlandığı üzere 3 değil çoktan 50 sene geçmiştir bile. Buna ek olarak kısa sürede fark ederler ki ikisi de kadınlardan oluşan bir underground çetenin kontrolündedir ve yaşayan tek iki erkektir. Kadın avcısı diyebileceğimiz Maks bunu fark ettiği esnada cennette olduğuna inanmaya başlar.

  Kabul etmek gerekir ki Sexmission Polonya sineması deyince uluslararası arenada en çok sükse yapmış filmlerden biridir. Hiç şüphe yok ki biraz yaramazlık biraz da ironi ile başarının tarifini yakalamak mümkün. Sexmission da bunu yapıyor esasında. Cinsiyetlerin mücadelesini gözler önüne seriyor.

  Biraz da Fellini’nin o tarihten dört sene önce çekilen City of Women’ını andırıyor.


  Salto – Tadeusz Konwicki (1965)
  Polonya’nın taşra kasabalarından birinde günlerden bir gün gizemli bir adam ortaya çıkar ve kendini Kowalski olarak tanıtır. Geldiği yer meçhuldür kasabanın sokaklarında gezinir durur yerlilerle muhabbet eder ve bir zamanlar bu kasabanın sakinlerinden biri olduğunu iddia eder. Her konuşma sonrasında muhatap olduğu kişiler onu daha yakından tanımaya ve sözlerindeki çelişkileri fark etmeye başlar. Ne zaman ki insanlar bu yabancıyı kasabalarından kovmak isterler o zaman gerçekler açığa çıkar. Filmin gidişatına bakınca hayaller ile sürreal fanteziler arasındaki sınırların gerçeklikten keskin çizgilerle ayrıldığı hissine kapılıyoruz. Savaşa gidip yıllar sonra evlerine dönenlerin hikayelerinden esinlenen Salto naif bir eser olduğu kadar çarpıcı ve surata yumruk gibi oturan bir başyapıt.

  Knife in the Water – Roman Polanski (1962)


  Roman Polanski’nin ilk uzun metraj sinema denemesi olan Knife in the Water her ne kadar kendi ülkesinde pek kıymet görmese de dünya sineması açısından önemli bir eser. Spor yazarı Andrzej ve karısı Krystyna çıktığı bir yolculukta otostopçu bir genci de yanlarına alıp yatlarıyla denize açılırlar. İki erkek Krystyna için önce sözel bir tartışma içine girerler fakat sonra kılıçlar çekilir ve otostopçunun bıçağı başrolü oynar. Filmin hikaye kısmı oldukça yavaş dramaturji açıdan ise hayli minimalist: Üç karakter tek bir mekan pek seyrek yerleştirilmiş diyaloglar… Polanski bu ilk filminde genelde kadraja üç karakterin üçünü de aynı anda alarak seyircinin hiçbir hareketi ve mimiği kaçırmamasını sağlamaya çalışıyor. Kısaca Knife in the Water için uluslararası ilgiyi Polonya Sineması’na döndüren belirleyici element diyebiliriz.

  Night Train – Jerzy Kawalerowicz (1959)

  Polonyalı auteur Jerzy Kawalerowicz’in bizzat yaşadığı bir olaydan esinlenerek çektiği 1959 tarihli Night Train filmi son anda bir yabancıdan tren bileti alan Marta ile yataklı kompartmanda karşılaştığı Jerzy isimli adamın öyküsünü anlatıyor.

  Marta trene binmeden önce erkek arkadaşından ayrılmış olan sarışın ve güzel bir kadındır. Başta ikili arasında antipati havada uçuşsa da yavaş yavaş ikisi de birbirine yaklaşmanın yolunu bulur. Beklenmedik bir anda tren küçük bir kasabada polis tarafından durdurulur ve arama başlar.

  Polis aranan bir katilin peşindedir. Korkunç bir yanlış anlaşılma yaşanır ve polis Marta’nın kabinine geldiğinde genç kadın katilin biletini satın aldığını fark eder. Polis de Jerzy’nin aranan katil olduğunu zanneder… Night Train Leh auteur sinemasının en başarılı örneklerinden biridir. Yönetmen Kawalerowicz pek ünlü Filmowe Kadr Stüdyoları’nı kurup sayısız başyapıtı bağımsız sinema dünyasına kazandırmıştır. Çoğu zaman onun bu filmi Hitchcock’un “Strangers on a Train” eseriyle karşılaştırılır. Bu karşılaştırma pek de doğru değildir aslında; zira ortak yanları sadece hikayelerin bir tren yolculuğu esnasında geçmesidir. Night Train’e dönecek olursak; seyirci filmin finaline kadar baş karakter Jerzy’ye inanıp inanmama konusunda karar veremiyor ve hiçbir şey bilmiyor!

  Ashes and Diamonds – Andrej Wajda (1958)
  Maciek ve Andrzej Polonya ordusunun iki askeridir ve Alman işgal güçlerine karşı omuz omuza savaştıktan sonra şimdi de topraklarında güç kazanan komünistlere karşı mücadele etmektedirler.

  Komünist parti genel sekreteri Szczuka’yı öldürme görevini üstlenen ikili ne yazık ki bu cesaret gerektiren işi beceremezler. Genel sekreter yerine iki masum sivil ölmüştür. Fakat ikinci bir deneme yapmaya kararlı olan birileri vardır.

  Jerzy Andrzejewski’nin romanından Andrzej Wajda tarafından beyazperdeye uyarlanan bu siyah beyaz film Polonya tarihinin en önemli günü olan 8 Mayıs 1945’i yani İkinci Dünya Savaşı ertesinde Polonya’nın özgürlüğüne kavuştuğunu günü anlatıyor lakin Polonya halkının her nasılsa devam eden mücadelesine değiniyor. Wajda’nın bu filmi sayesinde oyuncu Zbigniew Cybulski uluslararası arenada görkemli bir çıkış yakalamış ve bu sayede Polonya’nın James Dean’i olarak anılmaya başlamıştı. Ne yazık ki bu iki sinema efsanesinin yaşamları da trajik şekilde sona ermişti. 1967 yılının soğuk bir Ocak sabahında Cybulski hareket halindeki bir trene atlamaya çalışırken acı bir şekilde can vermişti.
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Piyanist harikaydı.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş