Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  video Tanrı’ya İnanır mısınız? / Exodus: Gods and Kings (2014) Film Yorumu

  Uzun süredir ortalıklarda görünmeyen Ridley Scott yüksek bütçelerle çektiği yılın yapımı olarak gösterilen “Exodus: Gods and Kings / Tanrılar ve Krallar” filmi ile sahalara geri döndü. Son zamanlarda din üzerine işlenen filmlerden etkilenmiş olacak ki Musa ve Ramses II’nin kardeş gibi büyümesi ile başlayan bir hikaye ile karşımıza çıktı. Büyük eleştiriler almasına rağmen filminin arkasında durarak “Ben iyi bir şey yaptım ve evet dine inanmıyorum” dedi. Zaten filme bakılırsa aksini söylemesi çok da doğru olmazmış. Tevrat’tan yola çıkarak ortaya koyduğu filmde insanın aklını kurcalayan ve tabi ki de “yok artık” dedirten unsurlar mevcut. Yani özetle film hem güzel hem de biraz rahatsız edici…


  Filme dönecek olursak;
  Musa küçükken annesi tarafından (çok spoiler vermek istemiyorum zaten Musa’ın hikayesini de bilen bilir) Nil nehrine bırakılır ve Mısırlılar tarafından bulunarak sahiplenilir. Ramses II ile birlikte büyüyen Musa Mısır halkının insanlarından olur. Ama bilmediği bir şey vardır. Kendi halkı? Mısırlıların tanrılarına inanmalarının aksine Musa realist bir bakış açısı sergileyen ve “inançsız” olarak tanımlayabileceğimiz güçlü korkusuz ve savaşçı birisi olarak karşımıza çıkar. İbrani halkındaki insanları köle gibi çalıştıran Mısırlılar dönemi ise oldukça acımasız ve sömürücüdür. Musa Mısırlıların bir işini halletmek üzere bu halkı görmeye gider ve orada asıl gerçekle karşılaşır. Köle olarak çalışan bu ırk kendi halkından başkası değildir. Ramses’e karşı çıkar onların özgürlüğünü ister tabii ki Ramses II bunu kabul etmez. Sürgün edilen Musa tanımadığı bir köye yerleşir ve kendine orada aile kurar. O köyün dağlarının tepesinde rivayete göre tanrı vardır. Tanrı o dağa çıkanlarla konuşur. Musa çiftçilikle uğraştığı bir zamanda keçileri tarafından o dağa sürüklenir ve takip ettirilir. (Tevrat’ta ve Kuran’da yazan hikaye ile aynıdır ) Dağda başına ufak bir kaza gelir ve Tanrı ile karşılaşmasını ilk kez orada yaşar. Derken Tanrı Musa’ya ilahi bir görev verir Musa’yı İbrani halkını kutsal topraklarına Kenan illerine doğru özgürlüklerine kavuşturmasına adar. Bundan sonrası ise Musa – Ramses II ve Tanrı arasında acımasızca bir oyuna dönüşecektir.  Darren Aronofsky
  ‘nin Nuh Tufanı‘nı anlattığı Noah filminin ardından başka dini epik bir filmin gelecek olması sinemanın yükselişine paralel bir gelişme olarak kabul edilebilinir. İçinde fazlaca fantazi ve epik öğeler barından Exodus tabii ki Noah’dan farklı işliyor ve haliyle biraz daha merak ediliyor.

  Genel akışıyla izleyiciyi yormayan efekt anlamında fazlaca iyi olan film kimilerince sevilecek kimilerince pek sevilmeyecek türden. Ridley Scott tanrıyı bize karşı hem kışkırtıyor hem de onu bir çocuk bedenine koyarak masumlaştırıyor. Her iki duyguyu da tatmamızı istiyor. Birazda rahatsız ediyor.. Peki bizi ne tarafa çekiyor? Nerede olmamızı istiyor? Musa mı? Ramses mi? Yoksa Tanrı mı? Hangisi? Bu soruyu cevaplamak çokta zor değil. Siz hangi tarafı seçerseniz oraya odaklanın diyor… Film Ramses’i kibirli hırslı ve açgözlü olarak resmetse de Mısır imparatorluğunu hem İslam hem de Musevi inançlarda görmeye alışık olduğumuz boyutlarda lanetlemiyor. Tam tersine teknolojinin nimetlerinden faydalanarak Mısır coğrafyasını bize en iyi şekilde gösteriyor. Musa iyi hoş güçlü ve akıllı olmasına rağmen erdemlerini ve hırsını tanrı sayesinde kazanıyor. En büyük gücü arkasına alarak uzlaşma yolunda atmaya çalıştığı adımları deyim yerindeyse biraz batırıyor. Aralarında başlayan bu acımasızca oyun sonucunda Mısırlıların başına on felaket geliyor.. Doğa olayları ölüm kanlı nehir vs..


  Bunlardan biri şöyle; ( Kuran’da ve Tevrat’ta ki hikaye ile aynıdır) Musa Ramses’e diyor ki; “Bundan sonra olacaklardan ben sorumlu değilim aklını başına al ve çocuğunu koru”. Ramses bunu bir tehdit olarak algılıyor. Musa tanrının emrettiği üzere keçileri keserek onların kanı ile çocukları olan halkının kapılarını boyuyor. Derken tanrı Mısırlıların kapılarında kana bulanmamış olan çocukarı bir gecede öldürüyor. Bir anda Mısırda yaşayan tüm çocukların nefesleri kesiliyor. Böylece Ramses’de ilk doğan oğlunu kaybetmiş oluyor.
  Scott burada Musa’yı peygramberden daha çok eli kılıç tutan savaşçı bir lider gibi tasvir etmeye çalışmış. Musa’nın tanrı ile yaptığı sahnelerdeki konuşmaları ve tartışmaları ile aralarına İbranileri de alarak bir paralel kuruyor. Yani uzun lafın kısası Musa’da film boyunca hiç bir mucize görmüyoruz. Tam tersine tüm mucize ve felaketleri tanrı 400 yıl bekledikten sonra onun için gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca “Vay be Musa’ya da bak sen” demek biraz hafif kalıyor. Dolayısı ile tanrının talimatları ve Musa’ın Ramses ile uzlaşma çabaları onlarca insanın ölümüne sebep oluyor… Korkunç ve vahşice…


  Mısırlılar kendi istekleri doğrultusunda hareket ediyor… Musa halkını köle olarak çalıştıran Mısırlılar’dan ve Ramses’den özgürlük talep ediyor.. Tanrı bu köleleşmeye son vermek için Musa’yı kullanıyor ve İbraniler kölelikten özgürlüğe giden bu mücadelede canları pahasına savaşıyor… Kısaca Scott diyor ki “Tarafınızı siz seçin?”.  Birazda filmin görsel efektlerinden bahsedelim. Scott akıcı bir şekilde ilerleyen görsel şölen zevkini bizlere hiç sıkılmadan yaşatıyor. Mısır’ı öyle güzel gösteriyor ki hayran kalmamak elde değil. Giyilen kostümlerden tutun da piramitlere heykellere ve saraylara kadar uzanan dönemi en ince detayına kadar hiç atlamadan tasvir ediyor. Özellikle de Kızıl Nehri ikiye bölen Musa’nın o bölümünü başka türlü gösterek “bakın bu iş bu şekilde de yapılabilinir” diyor ve bol alkışı hak ediyor. Daha sayamayacağım pek çok sahne için Scott filmin hikayesinin de dışında kullandığı görsel efektleriyle set tasarımlarıyla kostümleri makyaj çalışması yani sanat yönetimi ve sinematografisiyle iddiasını gizlemeyen bir filme dönüşüyor.

  Christian Bale
  yine sade ve güzel bir performans ile karşımıza çıkıyor. Ve Musa rolü için iyi bir seçim olduğunu birkez daha ispatlıyor. Ama filmde dikkatimi çeken performans hiç şüphesiz Ramses’i canlandıran Joel Edgerton‘dan başkası olmadı. O kostümü öyle güzel taşıyor ki Bale’in önüne geçerek kendi personasını yıkmayı başarıyor. Diğer ana rollerdeki oyuncular da karakterleriyle uyumlu görünüyor. Ramses’in annesi Tuya rolünde Sigourney Weaver‘ı babası Seti olarak da John Turturro‘yu görüyoruz. Ben Kingsley‘i ise İsrailoğullarının bilge adamlarından Nun rolünde izliyoruz. Ve Aaron Paul Musa’nın yardımcısı Yuşi rolünde kalbimizi birkez daha fethetmeyi başarıyor.


  Filmin müziklerinide atlamayalım. Her sahnede farklı tonlarda çalan müzikler birbirinden başarılı ve şahane. Özellikle de Mısır ezgileri defalarca kez dinlemeye değer.  BORKED  Ridley Scott
  Film hakkında o kadar çok konuşuldu ki haliyle Scott’ın da diyecekleri vardı. Filmini savunan Scott Gladyatör’den sonra Musa’yı çekmenin her zaman aklında olduğunu ama buna bir türlü fırsat bulamadığını belirtti. Şimdi birazda Ridley Scott’ın film hakkında ki görüşlerine bakalım..

  Diyor ki “Musa tüm zamanların bence en iyi macerası. Onlarca insanın öldüğü katledildiği o dönemi anlatmak inanılmaz bir deneyimdi. Hayatta görkemli olan herşeyi severim. Bu yüzden bu filmde ne yapacağımı çok iyi biliyordum. Tıpkı Gladyatör filminde ne yapacağımı bildiğim gibi. O kültürü ve dönemi en iyi şekilde yansıtmak için uzunca toplantılar yaptık tartıştık. Bu hikayeye can vermek için evrensel bir oyuncu kadrosu kurmamız gerekiyordu. Bale’in ekranda çok güçlü bir fizik duruşu var. İnanılmaz bir aktör. Direk karakterine bürünüyor ve gerçekten de bir lidere bakıyorsunuz. Onunla çalışmaktan çok keyif aldım..

  Beklentilerimin çok çok üstündeydi. Herşeyi ile ortaya gerçekten çok iyi bir iş çıktı.. Bir sonra ki projeminde buna benzer bir hikaye olacağını biliyorum..”  BORKED  Ardı ardına vizyona giren iyi yapımların arasında Ridley Scott‘ın bu filmine kötü demek biraz haksızlık olur. Daha önce çekilmiş Musa filmlerine nazaran kaliteli bir proje olduğu gerçek. Her ne kadar Ridley Scott ve Bale yaptıkları açıklamaları ile tepki toplamış olsalar da sonuçta ortada görsel anlamda bir şölen olduğunu inkar etmemek lazım.

  Bu sene Oscar’a aday olur mu bilinmez bilinen bir şey varsa o da Ridley Scott’ın buna benzer başka bir proje ile karşımıza çıkacağı.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Film bence güzel. İzlemedim henüz ama gördüğüm kadarıyla karakterler cuk oturmuş.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnanırım

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İzlemeden yorumları okumaya sevmiyorum. Fragman gayet başarılıydı yarın izleyiğ düşüncemi söyleyeceğim.

  Teşekkürler yorum için.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş