Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  video Beyaz Perde'den Film Yorumlarım...

  Merhaba forumhane üyeleri;

  Boş zamanlarımızda çoğumuzun yaptığı gibi ben de bilgisayar karşısına geçip film izlemekten keyif alıyorum.. Her akşam en az 2 film izlemeye çalışırım. Genel de ilgimi çeken filmler farklı konularda olan psikolojik gerilim dram filmleridir.

  Burada izlediğim filmlerin yorumlarını sizlerle paylaşacağım. Bazı arkadaşların izlemeye cesaret edemeyeceği tarzda filmler de olabilir.. İçlerinden +18 olan filmlere de yer vereceğim ders veren anlamlı filmlere de...Hepinize şimdiden iyi seyirler dilerim.

  Not: Okuyan arkadaşlar yazıya dökme konusunda iddialı olduğum söylenemez bazı film yorumlarımda spoiler içerebilir ama netice de izlediğim gibi yazıya döktüğüm için zamanımı almıştır. Lütfen film yorumlarımı kendi yorumları gibi almasınlar. Kaynak belirtmeleri rica olur..

  Emeğe saygı…

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Hayalet Sürücü - Chost Rider


  Uyarı: Filmi izlemeyenler okumamalı.. Spoiler içerir.


  Nicolas Cage’in rol aldığı filmimiz bir efsaneyle başlar.

  Batının inanılmayacak kadar korkunç ve inanılmayacak kadar büyük şeyleri anlamamıza yardım edecek efsaneler üzerine kurulu olduğu söylenir. Bu hayalet sürücünün efsanesi. Efsaneye göre her nesilde bir tane vardır. Dünyayla anlaşma yapıp şeytanla anlaşma imzalayanların ruhlarını toplamakla lanetlenmiş uğursuz bir ruh. Uzun yıllar önce bir hayalet sürücü Sanvengenza köyüne gönderildi. Görevi 1000 kötü ruh için yapılan bir anlaşmayı almaktı. Ama bu anlaşma o kadar güçlüydü ki bu anlaşmanın şeytanın eline geçmemesi gerektiğini anladı. O yüzden daha önce hiçbir sürücünün yapmadığı bir şeyi yaptı Şeytanın kendisini alt etti. Efsanelerin önemli bir tarafı da bazen doğru olmalarıdır.

  Sirkte babasıyla beraber tehlikeli motor siklet gösterileri yapan dublör olan Johnny Blaze babasının kanser olduğunu öğrenmesiyle birlikte onu hayata döndürmek için şeytanla anlaşma yapmasıyla başlar. Anlaşma yaptığı kişinin şeytan olduğunu daha sonra öğrenir. Sabah uyandığında babası iyileşir. Kız arkadaşının babası ise Johnny’i istememektedir. Bu yüzden beraber kaçmayı planlamışlardır. Gösteriden sonra birlikte kaçmayı düşünürler fakat gösteri sırasında ise babası ateşler içinde ölür. Şeytan babasının ruhunu geri vereceğine söz verdiğini ve sözünü tuttuğunu daha sonra olacaklar için ise söz vermediğini söyler. Arkadaşlarını ailesini aşkını unutmasını bir gün ihtiyacı olduğunda tekrar geleceğini söyler.
  Johnny sevgilisiyle buluşacağı yere gider sevgilisi onu beklemesine rağmen yanına gitmeden oradan uzaklaşır. Johnny Blaze yaptığı hatanın farkına varır. Yıllar geçer ama babasının ölümünü kendi yaptığı hata sonucunda olduğunu unutmamaktadır. Sirkte gösteriler yapmaya devam eder her gösteri de zor denemeler yapar ve bu onun daha da ünlenmesine sebep olur. Ölümle defalarca burun buruna gelir ama ölmez. Babasının ölüm yıl dönümü için farklı bir gösteri planlamaktadır. Bu gösteri diğerlerine göre daha zor ve resmen intihar gösterisidir. Kendisi olduğunu kanıtlamak ve tekrar hayata dönmek için bir işaret aramaktadır. Çünkü babasının ölümünden kendisini sorumlu tutmaktadır.
  Mepistopheles'in oğlu Blackheart dünyaya inip San Venganza anlaşmasını üç iblisle beraber aramaktadır . San Venganza anlaşması bir mezarlıkta saklı olduğu bilinmektedir. Şehirde antlaşmayı bulmak için insanların ruhlarını almaya başlarlar. Mepistopheles Blackheart’ın bu dünyada üzerinde bir gücü olmadığını fakat hayalet sürücünün olduğunu ve ona güvendiğini söyler. Blackheart sinirlenir bir insana değil kendisine güvenmesi gerektiğini hakkı olduğunu ona vermesini söyler. Ama Mepistopheles kıyamete kadar hepsi kendisine ait olduğunu söyler. Blackheart sürücüyü ve babasını yok edeceğini söyler.

  Johnny Blaze ise ölüm atlayışlarına devam etmektedir. Babasının ölüm yıl dönümde babasının hayali olan uçaklar üstünden motorsikletle atlar ve başarır. O sırada gazeteciler Johnny blaze’yle röportaj yapmaktadır. Çocukluk aşkının gazeteci olduğunu görünce onunla röportaj yapmayı kabul eder. Röportajda sorduğu sorulara cevap vermez. Atlayışta kalmasını ister ama Roxanne kabul etmez. Roxanne oradan ayrılır. Atlayışını gerçekleştirdikten sonra Johnny sevgilisinin peşine düşer. Amacı buluşmaktır. Zorlu bir tekliften sonra Roxanne kabul eder. Johnny Roxanne'e ; ''Bu bir işaret Roxanne... Tesadüf falan yoktur. Kader falan da yoktur''. diyerek oradan ayrılır. Buraları neden yazdım? Çünkü her filmde aşk vardır. Aşk olmazsa o filmin tadı olmaz bence. Neyse dramatize etmeden filmimize dönelim.


  Roxanne gelmesini bekler ancak Johnny Blaze o akşam şeytanla yaptığı anlaşmanın zamanı gelmiştir. Şeytan Blackheart’ı yani oğlunu bulmasını ve onu yok etmesini ister. Ama Johnny kabul etmez. Şeytan başarırsan ruhu geri vereceğini anlaşmayı hatırlatır. Motorsikletine binip gitmeyi planlayan Johnny ateşler içinde giden motorun üstünde olduğunu farkeder. O gece hayalet sürücü olur motorsikletini ateşler içinde hızla sürmeye başlar. Johnny Blaze artık kafası ateşler içinde kurukafa halde değişip hayalet sürücü olmuştur.

  Blackheart ve diğer 3 iblis ise şehirde gezip mezarlığı aramaya başlar. Bununla beraber sorduğu kişilerinde canını alırlar. Johnny Blaze ile karşılaşan blackheart’ın cehenneme dönmesini söyler. Blackheart kabul etmez ve aralarında kıyasıya mücadele başlar. İlk iblisi cehenneme yollar. Yolda çantasını çalmaya çalışan kötü birini görünce kadına yardım eder. Kötü adama; sen suçlusun diyerek yanına gidip ‘’gözlerimin içine bak’’ ''ruhun masum insanların kanıyla kirlenmiş acılarını hisset ‘’ diyerek kefalet bakışını yapıp adamın ruhunu alır. (İtiraf etmeliyim ki bazen rüyamda böyle bir kimliğe bürünüp kötü insanları öldürdüğüm olmuştur. Fazla film izlemenin doğurduğu sonuçlar. )
  Daha sonra Johnny babasının mezarını görmek için mezarlığa gider ve orada eski bir hayalet sürücü olan Caretaker ile tanışır ama onun hayalet sürücü olduğunu bilmemektedir. Caretaker hayalet sürücü efsanesini bilir ona yardım eder bu durum Johnny’i şaşırtır. Caretaker dün gece olanların rüya olmadığını gerçek olduğunu ve tekrar olacağını söyler. Hayalet sürücü olduğuna alışması gerektiğini yoksa zor olacağını söyler. Sürücünün şeytanın kelle avcısı olduğunu cehennemden kaçanların yakalaması için görevlendirildiğini anlatır. Tüm gün normal olacağını geceleri ise kötülükle birlikte sürücünün ortaya çıkacağını söyler.

  Şehirde ise olanlar sonucu soruşturma yapılmaktadır. Yollar kazılmıştır ölenler vardır. Kazılan yollarda aslında hayalet sürücü gezmiştir. Ölen kişiler ise blackheart ve iblislerin öldürdükleri hayalet sürücünün öldürdüğüdür. Gazeteci o gece çantası çalınan bayanın konuşmalarını dinler hayalet sürücüyü gördüğünü anlatır. O sırada Johnny ‘de oradadır. Johnny Roxanne’den özür diler ama Roxanne kabul etmez. Daha sonra Kazılan yollarda Johnny’in motorsikletine ait olduğu düşünülen plaka bulunur. Roxene eve gelir dedikleri için Johnny’den özür diler. O sırada ise Johnny konsantre olup gücünü kontrol altına almaya çalışmaktadır. Eli ateş topu haline gelmiştir ama Roxanne geldiği için elini gizlemeye çalışır. Aralarında yakınlaşma başlar. Roxanne neden akşam gelmediğini sorar. Johnny ise yaptığı anlaşmadan dolayı hayatı tehlikeye girmemesi için Roxanne'ı korumak istediğinden gitmesini ister. Roxanne ise olanları öğrenmek ister. Johnny anlatınca inanmadığını söyler. Daha sonra yaşadıklarını anlatır. Ruhunu şeytana sattığını söyler. Bu yüzden onu korumak istediğini yemeğe de gelemediğini anlatır. Roxanne’e gitmesini rica eder. Roxanne bahane olduğunu düşünür. 2 seçenek söyler Johnny ikincisini kabul eder. Roxanne eve geri döndüğünde ise polisler Johnny’i tutuklar. Polisler soruşturma alanında motorsikletinin tekerlek izlerine rastladığını gösteri sırasında kullandığı alevleri görenler olduğunu söyler. Johnny’i kimseyi öldürmediğini defalarca söyler. Hapise götürülür ama hapisten değişerek dışarı çıkacaktır. Hapiste 1 mahkum hariç kötü suçluların ruhunu alır dışarı çıkar. Motorsikletine biner Blackheart’ın peşine düşer. Ama bu sırada da polisler peşine düşer. Artık hayalet sürücüyü tüm herkes görmüştür. Hayalet sürücü diğer 2 iblis ve blackheart'la beraber mücadeleye başlar. Polisler ve çevrede olan herkes yaşanılanları görür. Roxanne de onların arasında olanları görür ve Johnny’e inanmaya başlamıştır. Hayalet sürücü ise rüzgar iblisi yakalamayı başarır. Sıra sadece suyu ve Blackheart’ı yakalamaktır. Polisler yanan bu kurukafaya ateş ederler yakalamaya çalışsalar da başaramazlar. Hayalet sürücü Caretaker’ın yanına gider. Herkesin kim olduğunu bildiğini söyler. Caretaker Johhnny’i herkesin ondan uzak durması için onu uyarır.

  Roxanne için ise çok zor olmaktadır. Onun Johnyy Blaze’i tanıdığını ve yanında olduğunu bilen polisler Roxanne’den onu yakalaması için yardım etmesini isterler. Bu yüzden Roxanne Johnny’in evine gider. Evinde ise Johnny’in arkadaşı vardır. Ona yardımı dokunacak birşeyler olup olmadığını sorar. Caretaker ise Blackheart tarafından anlaşmanın nerede olduğunu söylemesi için zorlanmaktadır. Caretaker söylemez. Blackheart’a tıpkı baban gibi düşeceksin der. Blackherart sürücüyü sorar bu sefer de kızın peşine düşer. Roxanne’nin yanına gelen Blackheart Johnny’in arkadaşını öldürür ama Johnny’i Roxanne’e yardım etmek için çoktan eve gelmiştir. Johnny kefalet bakışını yapmaya çalışsa da ruh olmadığını söyler. Ve anlaşma yapar. Artık babası için çalışmadığını ona çalıştığını anlaşmayı ona getirmesi gerektiğini bu sayede de sevgilisinin hayatını bağışlayacağını söyler.

  Johnny Caretaker’ın yanına gider. Ne olduğunu sorar. Blackheart’ın geldiğini söyler. Johnny anlaşmayı sorar Caretaker anlaşmayı Johnny’e gösterir ama ona güvenmesi gerektiğini söyler . Johnny’de ruhuma sahip olabilir ama irademe asla dedikten sonra Caretaker anlaşmayı verir. Sevgi için ruhunu satmaya cesareti olan her adam dünyayı değiştirecek güce sahiptir. Hırsın yüzünden yapmadın haklı bir sebebin vardı. Belki bu nedenden dolayı tanrı yanında olur Blackheart için bu yüzden tehlikelisin. Ne yapacağın belli olmaz. Şuanda yapabileceğin en iyi şey de bu. San Venganza buradan 8 km uzakta yola çıksak iyi olur diyerek anlaşmayı verir. Caretaker’ın son bir kez dönüşebilme şansı kalmıştır. Ve o zaman onun kim olduğunu anlar. Beraber yola çıkarlar. (Buradaki müzik harikadır aa dostlar dinlemeden geçmeyin derim )
  Caretaker gücü kalmayınca geri döner. Çok hata yaptığını söyler tanrının hataları bağışlaması için yaptığını söyler. Johnnyle yolları ayrılır. Sürücü yola çıkar. İblislerden sadece su kalmıştır. (ne tür bir yaratık olduğunu bilmiyorum suya benziyordu cıvık cıvık orası burası akıyordu şerefsizin evladının..) Blackheart onu yavaşlatmasını söyler. Johnny onu da cehennemin dibine gönderir. Geriye sadece Blackheart kalmıştır. Sanvenganzeye ulaşan Johnny sevgilisini esir aldığı için biran önce anlaşmayı verip sevgilisine kavuşmayı ister. Fakat Blackheart dönüşmemesini yoksa kızın öleceğini söyler. Johnny kabul eder önce onu bırakması gerektiğini söyler.

  Anlaşmayı verir ve dönüşür. İkisi de birbirinden güçlüdür. Ama hayalet sürücünün zamanı kalmamıştır gün ağırmaktadır. Anlaşmayı okuyan Blackheart tüm kötü ruhları içine toplar. Fakat daha bitmemiştir. Johnny anlaşmayı yapmıştır Blackheart’ı yok etmek ister. Onu gölgelere çekip elindeki silahla Blackheart’a ateş eder. Tüm ruhlar içinden dağılır. Tüm ruhların cehennemde yanacağını söyler. Sonra Blackheart’e o ünlü kefalet bakışını yapar. ‘’gözlerimin içine bak senin ruhun masumların kanıyla kirlenmiş. Acılarını hisset. Der ve cehhenme yollar. Ve mutlu sonla bitmeden önce şeytan gelir ve hayalet sürücünün zamanı dolduğunu özgür olduğunu söyler ama Johnny kabul etmez. Bu laneti kendisinin taşıyıp ona karşı kullanacağını söyler. Ne zaman bir masumun kanı dökülse o kan babamın kanı olacak ve beni bulacaksın. Ateşe ateşle karşı koyan intikamcı ol korkuyla yaşayamazsın deyip intikamını alır.

  Sonucuma gelince filmde Nicolas Cage’in oyunculuğu tartışmasız 10 numaraydı ancak; hayal ürünü olduğu için bazı yerlerinde gülmediğimi söyleyemem. Ona rağmen film başarılıydı. İkincisi ise hayal kırıklığı olduğu için değinmeyeceğim bile. Ama ilkini izlerseniz sıkılmayacağınıza emin olabilirsiniz.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Edebiyat parçalamışsın kız. Roman denemelerine başla derim. Ama sakın ha sinema eleştirmenliği yapma.. Filmi izlemeden izlettiriyorsun.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı TayLan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Edebiyat parçalamışsın kız. Roman denemelerine başla derim. Ama sakın ha sinema eleştirmenliği yapma.. Filmi izlemeden izlettiriyorsun.
  Ben eleştirmenlik yapmıyorum ki. Filmi akıcı bir dille yorumlamaya çalışıyorum. O yüzden de spoiler içerir diye dipnot düştüm.

  Sinema eleştirmenliğini bilenler yapsın.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Spoiler de bilirmiş. Eleştirmenliğe başla bence..

  Akşam izleyeceğim bakalım anlattığın gibi varmıymış.

  Klavyene sağlık. (:
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş