Tarihe Damga Vurmuş 1 Nisan Şakaları!


Ülkemizde de gelenek haline gelen 1 Nisan şakaları herkesin birbirine farklı farklı şakalar yaptığı ama kimisinin de bu işi abartarak başkalarına zarar verdiği bir gün oldu.Hatta öyle ki yakınlarının kötü şakalarına maruz kalan bazı vatandaşlarımızın kalp krizi kol - bacak kırığı intihar girişimi psikolojik sorunlar gibi vukularla hastanelere koştukları görülüyor.


Bisküvi arasına diş macunu Sivri zekalı bir öğrenci arkadaşlarına öyle bir şaka hazırlamışlardır ki örnek türden. Kremalı bisküvi paketini büyük bir incelikle açıp bisküvilerin arasındaki kremayı çıkardıktan sonra bir tüp diş macununu bisküvilerin arasına sıkar. Macunlu bisküvi elde edip bunu tekrar paketler. Ertesi gün 1 nisan`dır sınıfa elinde bisküvi paketi ile giren çocuk tüm arkadaşlarına bisküvi ikram eder. Aradan 30 saniye geçtikden sonra arkadaşlarından dayak yememek için kaçmaya çalışr ama gene de kurtulamaz...


Hastanenin acil servisine getirilen adam arkadaşlarının yaptığı sandalye çekme şakası sonucu kalça kemiğini kırmış ve acı içinde kıvranarak acile kaldırılmıştır.


Böyle şaka mı olur demeyin yapan yapmış. Anadolu`da bir camide sela verilir Ölen kişi çarşıda alışveriş için dolaşırken kendi selasını duyar ve neye uğradığını şaşırır. Koşarak camiye gidip bu şakayı kimlerin yaptığını öğrenir. Şakayı planlayanlar hayırlı arkadaşlarıdır.

Televizyon kanalında şaka programı yapan mustafa Karadeniz en bomba şakasını 1 nisana saklamıştı. Şakalanacak kişinin arkadaşları ile birlikte organize edilen şakada; genç mağdur uyandığında bir de ne görsün; kendisi ölmüş yattığı odada yanı başında oturmuş imam dualar okuyor. Arkadaşları ise ağıtlar yakıyor. Neye uğradığını şaşıran genç ağlayarak arkadaşlarına bağırıp ölmediğini göstermeye çalışsa da nafile. Herkes rolünü o kadar güzel yapıyorki mağdur genç bile gerçekten öldüğünü zannediyor..

Dikkatsiz davranarak "şaka sınırlarını" aşan bazı vatandaşlar için Nisan 1 Şaka Günü pek de eğlenceli bitmemişti. Saruhanlı`da yaşayan Murat Alas 2006 yılında çalışmak için gittiği İstanbul`da Moda vapuruyla Kadıköy`den Beşiktaş`a giderken alt güverteye geçerek 1 Nisan şakası yapmak amacıyla "Üzerimde bomba var" diye bağırmış...
Bir üniversite öğrencisinin şakası ise karakolda bitmiş şaka yapmak amacıyla bir arkadaşını telefonla arayarak erkek arkadaşının kendisini silahla yaraladığını söylemesi üzerine polis ve sağlık ekipleri alarma geçiren üniversite öğrencisi kız olayın şaka olduğunun anlaşılması üzerine karakola götürülmüş ve ardından serbest bırakılmıştı.

Rize`de yayın yapan `Zümrüt Rize` gazetesinin Gürcistan-Türkiye milli maçını izlemek için Gürcistan`a giden Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve bazı Rizeli taraftarların Gürcü makamlar tarafından tutuklandığını duyurması şehirde paniğe neden oldu. Belediye Başkanı Bakırcı`nın Rize`de olduğu öğrenilince haberin 1 Nişan şakası olduğu ortaya çıktı.
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye`de ilgi çeken bir şaka da Samsun`da meydana geldi. Samsun`un Havza İlçesi`ndeki radyo istasyonunu canlı yayında arayan ve kendini "Fettullah Doğrusöylemez" olarak tanıtan bir kişi "Kunduz yaylasından arıyorum. Ormandan ilçe merkezine doğru yüzlerce fil geliyor. Çok iriler ve önüne gelen her şeyi ezip geçiyorlar" diyerek telefonu kapattı. DJ Ertaş Çoban olayın "1 Nisan şakası" olduğunu anladı. Ancak yaklaşık 20 kişi radyoyu telefonla arayarak "Burada fil mi varmış? Nereden geliyorlar?" gibi sorularla bilgi almaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı kişi yeniden radyoyu arayarak "Size 1 Nisan şakası yaptım" dedi.

Bülent Arınç ise TBMM Başkanlığı sırasında Milli Egemenlik Yılı dolayısıyla balonla Ankara gezintisi yapacağını bekleyen gazetecilere 1 Nisan şakası yaptı. Arınç balonla gezmek yerine Meclis çatısına balon bağladı.
Her sene sektirmeden kullanıcılarını şakalıyor. İşte Google`ın şakalarından bir kaç örnek. Eevinize özel posta: Google’ın yeni bir hizmeti olarak duyurulan `Gmail Paper` geçtiğimiz yıllarda birçok kişiye “vay be” dedirtmişti. Sözde hizmete göre eğer isterseniz Google Gmail hesabınıza gelen tüm postaları bastırıp adresinize kadar teslim edecek. Hem de hiçbir ücret talep etmeden…

Alıntıdır.