Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Fenerbahçe'nin İlk Adı Nedir ? Fenerbahçe İlk İsmi Nedir ?Fenerbahçe'nin Tarihçesi

  Fenerbahçe spor klubünün kurulduğu zaman ilk adı"SİYAH ÇORAPLAR"dı...

  fenerbahce nasıl dogdu
  1897'lerde Dereağzı Moda bölümünde ilk futbol takımı hareketlenmeleri. "Siyah Çoraplılar" adını verdikleri futbol takımı... 1907 yılı ilkbaharında Kadıköylü gençlerden Nurizâde Ziya (Songülen) Bahriyeli Necip (Okaner) Hasan Sami (Kocamemi) ve arkadaşları arasında "Hintli" lakabıyla anılan Asaf (Beşpınar) beyler ne zamandan beri içlerini kor gibi yakmakta olan bir konuda kesin kararlarını veriyorlar. Ne pahasına olursa olsun bir futbol kulübü kuracaklar....

  Necip Bey'in Moda'daki evinde yaptıkları toplantıda kurmayı kararlaştırdıkları kulüplerine Fenerbahçe adını vermişler forma rengi olarak da o güzel bahar günlerinde Fenerbahçe çayırını süsleyen papatyaların rengi Sarı-Beyaz'ı seçmişlerdi. Amblemleri ise Fenerbahçe'nin ışık saçan feneri olacaktı. Bu yeni kulübün kuruluş hazırlıkları hızla akıp giden zamana yetişemediğinden Fenerbahçe takımı 1907-1908 İstanbul Futbol Ligi'ne katılamamış; 1908-1909 sezonunda ise forma renklerini Sarı-Lacivert'e çevirmişlerdi. Fenerbahçe kulübü kuruluş yıllarında çok sıkıntılı dönemler yaşamış ve kulübe yeni katılan ve çoğu Saint Joseph Fransız Mektebi öğrencileri olan gençlerin büyük çabalarıyla hayatını sürdürebilmişti.

  Bu konuda Ayetullah ve Elkâtipzâde Mustafa beylerin unutulmaz hizmetleri olmuştu. Fenerbahçe Kulübü bu sarsıntıları atlattıktan sonra hızla güçlenmiş ve 1911-1912 sezonunda İstanbul Futbol Ligi şampiyonluğunu kazanma başarısına ulaşmıştı. Bundan sonra da Türk futbolunda Fenerbahçe ile Galatasaray'ın mutlak üstünlükleri başlamıştı. Fenerbahçe yalnız yurt içinde kazandığı şampiyonluklar ve elde ettiği başarılarla değil gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında yabancı takımlarla yaptığı maçlardaki başarılarıyla da kendini göstermiş ve Türkiye'nin en çok sevilen kulüplerinin başında yer almıştır.

  Fenerbahçe'nin bu büyük sevgiyi kazanmasında en önemli sebeplerden biri de Mütareke yıllarında İşgâl kuvvetlerine mensup askeri takımlarla yaptığı maçlarda kazandığı parlak galibiyetlerin de önemli rolü olmuştur. Bu galibiyetler işgâl altındaki İstanbul halkının kırılmış gururunu okşayan hatta güçlendiren etkenler olmuş ve Fenerbahçe sevgisi bir çığ gibi büyümüştür. Fenerbahçe bugün Türkiye'de en çok taraftara sahip bulunan kulüp olarak tanınmaktadır. Yapılan resmi ve özel istatistikler bunu göstermektedir. Son olarak 1989 yılı sonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan kamuoyu araştırmasında Türkiye'de her 27 kişiden 1'inin Fenerbahçeli olduğu belirlendi. Yaşa FenerbahÇe ! Türk halkı 1923 yılı Ekim ayının 29. günü kabına sığmayan coşku gösterileriyle kabına sığmayan bir zaferi kutluyor inanılmazı gerçek yapan savaşımının onurlu başarısını yaşıyordu. Türk halkı o gün dört yıllık Kurtuluş Savaşı'nın noktaladığı zaferini kutluyordu. Bu gün Cumhuriyet'in kurulduğu mutlu gündü. Türk halkı o mutlu gününde uygar bir yönetim biçiminin başlattığı uygar bir yaşam dönemine ilk adımını atıyordu. Bu unutulmaz gününden tam 4 ay önce Türk halkı bu kez Haziran ayının 29'unda yine kabına sığmayan sevinç ve coşku gösterileriyle yine kabına sığmayan bir gurur yaşıyor bir gün daha "unutulmaz" sıfatıyla tarihe kazınıyordu. Çünkü halk bugün de bir düşmanına karşı kazandığı zaferini kutluyordu. Cumhuriyet'in ilanından tam dört ay önce o gün 1923 yılı Haziran ayının 29. günü Fenerbahçe Futbol Takımı İstanbul'daki İngiliz İşgal Kuvvetleri futbol takımıyla yaptığı maçı 2-1 kazanıyor İşgal Kuvvetleri'nin mağrur komutanı General Harrington'un elinden komutanın kendi adına koyduğu kupayı alıyordu.


  İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı General Harrington ordusuyla birlikte 2 Ekim 1923 günü İstanbul'u terkederken Dolmabahçe rıhtımında TBMM İstanbul Kumandanı Selahattin Adil Paşa ile birlikte. 29 Haziran 1923 tarihi Fenerbahçe'nin bir "düşman" futbol takımını yendiği günün tarihi olmasının ötesinde işgal ettikleri ülkenin halkını küçümsemeyi deneyen bir işgalci komutana ve onun askerlerine unutulmaz bir dersin verildiği günün de tarihidir.

  Bu tarih ayrıca ülkenin dört bir yanında milliyetçilik gururuyla spor zevkini bütünleştirmiş sporseverlerin Fenerbahçe Kulübü'nün sevgi çatısı altında toplanmaya başlamalarının da ilk günüdür. Bu mutlu günü izleyen günlerde ve aylarda doğan çocuklara Fenerbahçeli futbolcuların adlarının verilmesi "yarışı" da işte bu mutlu günün ülke çapında yarattığı o kabına sığmayan sevinçle başlamaktadır. İlk bakışta bir maçın kazanıldığı gün olmasının ötesinde hiçbir anlamı yok sanılan 29 Haziran 1923 günü kazanılan zafer gerçekte kısa bir süre sonra alacakları son derslerinden önce İngiliz İşgal Kuvvetleri'ne verilen ilk dersti de galiba. Dünyanın gözbebeği İstanbul dünyanın gözü önünde işgal edilmişti ve şimdi de üzerindeki tüm gözlerin altında dünyanın gözaltında idi.

  İngiliz askerlerinin halk üzerinde uygulamaya çalıştıkları baskının bir benzerini komutanları Harrington kendi askerleri üzerinde uyguluyordu. General Harrington İstanbul'da hemen her şeyi denetimleri altında tutmaları konusunda askerlerine sert emirler veriyor verdiği tüm emirlerin eksiksiz yerine getirilmesini bekliyordu. Fakat General Harrington askerlerine bir konuda söz geçiremiyordu. Ne denli sert emir verirse versin askerlerinin Fenerbahçe'yi yenebilmelerini bir türlü sağlayamıyordu. İşgal Kuvvetleri'ne ait çeşitli birliklerin futbol takımları Fenerbahçe'yle sık sık karşılaşmak istiyor fakat yaptıkları tüm maçları da kaybediyorlardı. Bu özel maçlar gerçi fazla önemli değillerdi ama Fenerbahçe'nin her maçta İngilizler'i yenmesi yine de General Harrington'u çileden çıkarmaya yetiyordu. Türklere bu konuda kesin bir ders verilmeliydi. İstanbul'u askeri gücü altında tutan İngilizler askeri alandaki üstünlüklerinin yanı sıra futbolda da güçlü olduklarını kesinlikle göstermeliydiler. Yenmeleri gereken takım da Fenerbahçe'den başkası olmamalıydı. Ayrıca önemli bir neden daha vardı: İşgal Kuvvetleri birliklerinden birinin takımını yendiğinde Fenerbahçe'nin çevresinde Türkler bir anda bütünleşiyorlar ve ulusal bir sevinç yaşıyorlardı. Bu da İşgal Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hiç de hoş karşılanmıyordu. General Harrington'un Fenerbahçe'ye karşı duyduğu öfkenin kaynağı emrindeki birliklerin tüm takımlarını yenen Fenerbahçe'nin her maçtan sonra Türkler'in ulusal duygularını şahlandırmasının da ötesindeydi. Aslında General Harrington'daki Fenerbahçe öfkesinin gerçek nedeni "Bu kulübün 'zararlı faaliyetler' içinde bulunması" idi. Fenerbahçe'nin o günlerdeki kulüp binası Kalamış Koyu'na akan Kurbağalıdere'nin kenarındaydı.

  Fenerbahçeli futbolcular Kurbağalıdere' deki antrenman sahasında bir yandan çalışma yaparlarken öte yandan kulüp binasına (fotoğrafta) silah saklıyorlar ve gece karanlığında bunları Anadolu'ya gönderiyorlardı. Binanın 8-10 metre ötesinde motorların yanaştıkları bir iskele vardı. Kulüp binasının kayıkhanesi ise silah ve cephane deposu olarak kullanılıyordu. Geceleri iskeleye gizlice yanaşan motorlara bu depodan yüklenen silah ve cephaneler Anadolu'ya kaçırılıyordu. Büyük bir gizlilik içinde yapılmasına karşın bu "zararlı faaliyet" bir üre sonra İşgal Kuvvetleri Komutanlığı tarafından duyuldu. Aynı gün Fenerbahçe Kulübü'ne "zararlı faaliyet'in düşman tarafından duyulduğu haberi geldi. O gün idman yapmaya gelen oyuncuların bir görevi de antrenman alanından kaybolup kayıkhanedeki silah ve cephaneyi gizlice evlerine götürmek ve orada saklamaktı.

  Kulüp binasında saklanan silahlar Kurbağalıdere'den Marmara'ya oradan da Anadolu'ya kaçırılırdı. Gece olmadan görev tamamlanmış "depo"daki tüm silah ve cephaneler kulüp yöneticilerinin üyelerinin ve sporcularının evlerine kaçırılmış ve buralarda korumaya alınmışlardı. Havanın iyice kararmasının ardından Fenerbahçe Kulübü'ne albay düzeyindeki komutanların yönettiği bir "baskın operasyonu" yapıldı. Bu olay Fenerbahçeliler için bir sürpriz olmadı. Fakat olayın sonu İngilizler için büyük sürprizdi. Çünkü ne kayıkhanede ne binanın öteki bölümlerinde tek silah ve cephane bulunamadı. Baskından sonra İngilizler olay yerinden tümüyle çekilmediler. Kulüp binasının çevresine süngüleri takılmış silahlarıyla nöbetçi bir birlik yerleştirdiler. İşgal altındaki İstanbul'un orta yerinde şimdi Fenerbahçe Kulübü de işgal altına alınmıştı. Kendilerine gelen ihbarın boş çıkması bir yana daha da önemlisi Fenerbahçe Kulübü'nün cezalandırılamaması komutan Harrington'u küplere bindirmişti. Bu Fenerbahçe'ye kesinlikle unutamayacağı bir ders verilmeliydi. Türklerin ulusal duygularının odağı durumuna gelen Fenerbahçe'nin halkın gözündeki ve gönlündeki yerinden kesinlikle indirilmesi gerekiyordu. Bunu gerçekleştirmek için en etkin ve en kısa yol ise futboldu. Harrington emrindeki tüm subaylarla bir toplantı yaptı ve onlara "Fenerbahçe'nin prestijinin yok edilerek bu kulübün halkın gözünden düşürülmesi" emrini verdi. Toplantıda oluşan ortak görüş "bu infaz"ın ancak futbol sahasında yapılabileceğiydi. İşgal Kuvvetleri'nin tüm birlikleri taranarak en yetenekli futbolcular seçilecek ve kurulacak takıma o sıralarda Malta Cebelitarık ve Mısır'da oynayan ünlü dört İngiliz futbolcu da çağrılacaktı. İngilizler bir futbol maçından çok sanki bir savaşa hazırlanıyorlardı. Komutan Harrington da maçın galibine vermek üzere kendi adını koyduğu bir metre yüksekliğinde ve tümüyle gümüşten dev bir kupa yaptırdı. İngilizler'in cephesinde tüm hazırlıklar tamamlanmıştı. Şimdi sıra Fenerbahçe'ye meydan okumaya gelmişti. Fakat Harrington pek acele etmedi. Bu konuda ilk kez hazırlıkların üstünden tam bir buçuk ay geçtikten sonra bir girişimde bulundu.

  Haziran ayı başlarında Beyoğlu'nun günlük yabancı gazetelerinde aynı noktadan kaynaklanan bir haber yayınlandı. Bir davet maskesiyle örtülen fakat gerçekte açık bir meydan okumadan başka bir şey olmayan haber şöyleydi: "Batılılar karması Türk kulüplerine meydan okuyor. Galibine başkumandanın ismini taşıyan büyük bir kupa verilecektir. Bu maça Türk kulüpleri istedikleri gibi takviye alabilirler..." Haber Türkler arasında önce nefret uyandırdı. Bu nefret daha sonra öfkeye bundan sonra da kafa tutmaya dönüştü. Fenerbahçe Kulübü'nün yönetim kurulunu oluşturan Nasuhi Baydar Galip Kulaksızoğlu ve Tevfik Taşçı "bu meydan okumanın altında kalmamak" ve "Türkler arasındaki bu ağır havayı ortadan kaldırmak" için kararlarını verdiler: "Goldstream Guards" adı verilen İşgal Kuvvetleri takımı ile maç yapmaya hazırız." Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu'nun kararı üç gün sonra gazetelerde çeşitli dillerde yayınlandı: "Batılılar karmasının çağrısını Fenerbahçe Kulübü yalnız kendi kadrosu ile oynamak üzere ve koşulsuz olarak kabul etti."

  Fenerbahçe'nin üç kişilik yönetim kurulu gazetelerde yer alan ilanlar ve haberlerle yetinmedi.İngilizce olarak kaleme alınan bir mektubu İşgal Kuvvetleri Komutanı'na gönderdi. Bu mektup şöyleydi: "İstanbul ve Havalisi Müttefik İşgal Kuvvetleri Spor Amirliği Cânib-i Âli'lerine Harbiye İstanbul. Fenerbahçe Spor Kulübü bütün klüplere açık çağrınızı öğrenmiş bulunmaktadır. Kulübümüz arzu buyurulan futbol maçını yine arzu buyurulacak sahada yalnız kendi kadrosu ile oynamaya hazır olduğunu ve cevabınızı beklediğini cânib-i âlilerine bildirmekten onur duyarlar." Artık ok yaydan çıkmıştı. Fenerbahçe Spor Kulübü İşgal Kuvvetleri'nin bu meydan okumasına tek başına karşı koyacaktı. Bu ancak o günleri yaşayanların tam anlamıyla anlayabilecekleri bir sorumluluk duygusuyla gerçekleştirilen bir hareketti. Bunun yanı sıra belki de bir anlamda bir "cephe görevi"ydi. Gerçi kulüp binasının bir bölümünü cephane deposu yaparak buradan Anadolu'ya gizlice silah gönderen yöneticilerin üyelerin ve futbolcuların kulübü Fenerbahçe bu ulusal görevi ile zaten cephenin tam ortasında idi. Silahlar karşılıklı olarak çekilmişti. Fenerbahçe İngilizler'le "savaşa girmeyi" kabul etmişti. Bu yolun dönüşü yoktu. Anadolu'ya silah gönderdiği bilinen fakat delil olmadığı için bu suçu "kanıtlanamayan" Fenerbahçe'ye hakettiği dersi sahada vererek onu halkının gözünden düşürmeyi amaçlayan İngiliz İşgal Kuvvetleri'yle... yıllardır çektiği yönetici buhranı sonucu işgal edilmiş bir ülkenin öyle bir duruma asla layık olmayan ulusunun onurunu kurtarmayı görev edinen Fenerbahçe Kulübü arasında savaş başlıyordu. Cebelitarık Malta ve Mısır'daki ünlü İngiliz futbolcular İstanbul'a gelmişler ve "Goldstream Guards" adlı İşgal Kuvvetleri takımında birer "doping" malzemesi olarak yerlerini almışlardı. Maçın oynanacağı tarih de açıklanmıştı: 29 Haziran 1923. Bir adı da "Topçu Kışlası Meydanı" olan Taksim'de bugünkü Taksim Gezi Parkı'nın bulunduğu yerdeki Taksim Stadı o sabahın erken saatlerinde dolmaya başlamıştı. Fesli şapkalı ve üniformalı binlerce seyirci akın akın stada geliyordu. Stadın demir parmaklıklı kapısından birbirlerinin üzerlerinden atlayarak ya da birbirlerini ezmekte olduklarına aldırmayarak geçmeye çalışan seyirciler arasında ekose eteklikli İskoçlar'dan geniş türbanlı Hindular'a sarışın delikanlılardan belleri keskin satırlı kuzgun Güney Afrikalılar'a ve Avusturalya yerlilerine değin tüm "İngilizler" vardı. Sahanın kenarına dizilmiş yüzlerce iskemlede ise başta Komutan Harrington olmak üzere İşgal Kuvvetleri'nin tüm general ve amiralleriyle rengarenk üniformalar içinde çeşitli rütbedeki subaylar eşleri ve çocukları oturuyorlardı. General Harrington tarafından bu maçı izlemesi için özel olarak davet edilen ve "Ironduck" adlı İngiliz zırhlısıyla özel olarak gelen Malta Valisi Lord Pulmmer ise sözde evsahibi General Harrington'un yanında yerini almıştı. Sahaya giremeyenler ise topçu kışlasının damında ve pencerelerinde kaptıkları yerlerde maçın başlamasını bekliyorlardı. Goldstream Guards Takımı'nın Fenerbahçe'ye vereceği dersi görmek için sabırsızlanan İşgal Kuvvetleri erleri ise maç öncesi şımarıklıklarına karnaval adı vermişler çılgınlıklarını eğlence sanmaya başlamışlardı. İşgal altındaki İstanbul'un hüzünlü halkı dört kolla kucaklayabilmek için bir galibiyetin umuduyla sessiz sedasız duruyordu. Maç saati geldiğinde üç ünlü futbolcuyla güçlendirilmiş Goldstream Guards takımı kulakları sağır eden bir coşku altında sahaya çıktı. Taksim Stadı sanki yerinde duramıyor olduğu yerde sallanıyordu. Fenerbahçe sahaya çıktığında ise İstanbul'un hüznü İstanbullular'ın alkışlarında bile görülüyordu. Cılız çekingen ve kısık sesli alkışlardı bunlar. Fenerbahçe o gün Türk ulusunu temsil etmekten başka bir de Türk futbolunun özel bir başarısını taşıyordu.


  Fenerbahçe o yıl hiç yenilmeden hatta hiç gol yemeden ve tam 53 gol atarak İstanbul şampiyonu olmuştu. Sahada yer alan takım bu başarıyı sağlayan oyunculardan oluşuyordu. Şampiyon Fenerbahçe'nin kadrosu şöyleydi: Şekip Kulaksızoğlu - Hasan Kamil Sporel Cafer Çağatay - Kadri Tulga İsmet Uluğ Gahir Yeniçay - Sabih Arca Alaeddin Baydar Zeki Rıza Sporel Beleş Ömer Tanyeli ve Bedri Gürsoy. Maç başladığında İşgal Kuvvetleri oyuncularının sert oynamaları dikkat çekti. Dikkat çeken başka bir nokta ise hakemin bu sertliklere göz yumması idi. Türk seyirciler maçı sessizce izliyorlar Fenerbahçeli futbolcular ise üzerlerindeki gerginliklerini bir türlü atamıyorlardı. İlk önemli tehlike Feenrbahçe kalesinde yaşandı. İngilizler'in bir şutu direkten döndü. Tehlikeden birkaç dakika sonra İngilizler'in bekledikleri Türkler'in ise korktukları an geldi. Malta'dan getirtilen ünlü futbolcu Chelsea takımının soliç oyuncusu maçın ilk golünü attı. Onun on beş metreden çektiği sert şut kaleci Şekip Kulaksızoğlu'nun topa karşı koymasına olanak bırakmamıştı. Bu golden sonra İngiliz seyirciler Taksim Stadı'nı bayram yerine çevirdiler. Sevinç gösterileri durmuyor giderek daha da artıyordu. Yedikleri golden sonra Fenerbahçe takımında moral bozukluğu görülmedi; tersine bu gol tüm oyuncularda kamçı etkisi yaptı. Üstelik İngiliz seyirciler saha dışında çoştukça Fenerbahçe takımı da saha içinde coştu. Fakat ilk yarı sona erene dek bu coşkunun meyvesi alınamadı. Bu yarı Fenerbahçe'nin 1-0 aleyhinde bitmişti. İkinci yarı başladığında sahada sanki bambaşka bir Fenerbahçe vardı. Oyuncuların ilk yarıda üzerlerinden atamadıkları gerginlikleri bu yarıda yok olmuş sahaya gerginlikten uzak rahat bir oyun oynayan Fenerbahçe gelmişti. Bu rahatlık 15 dakika sonra ilk meyvesini verdi. Zeki Rıza Sporel iki İngiliz futbolcusunun arasından ustalıkla sıyrıldı ve "bomba" sözcüğü ile nitelendirilebilecek sertlikte bir şutla topu İngilizler'in kalesine gönderdi. Sahada tüm Fenerbahçeli oyuncular sevinç içinde birbirlerine sarılırlarken saha dışında o dakikaya değin seslerini çıkaramayan Türkler ise sevinç haykırışlarıyla yerlerinden fırlamışlar gözyaşları içinde birbirlerini kucaklayarak öpüyorlar coşkularını paylaşıyorlardı. Şimdi sesleri duyulmayan kesim İngiliz seyircilerdi. Sayı bakımından İngilizler'den çok az olmalarına karşın Türk seyircilerin sevgi gösterileri ve coşkusu stadın dışına taşıyor tüm Taksim Alanı'na yayılıyordu: "Gooool...."

  İşte bu coşku ve sevinç sürerken 74'üncü dakikada santrhaf İsmet Uluğ topu büyük bir ustalıkla Zeki Rıza Sporel'e uzattı. Sporel cetvelle çizilmişcesine ayağına kadar uzatılan bu pası değerlendirmekte gecikmedi ve yine iki İngliiz futbolcunun kendisini sıkıştırmasına ve engellemeye çalışmasına karşın yine "bomba" gibi bir şutla topu ikinci kez İngilizler'in kalesine gönderdi. Fenerbahçe güçlendirilmiş İngiliz İşgal Kuvvetleri karşısında şimdi 2-1 öne geçmişti. Sahada İngiliz futbolcuları saha dışında ise İngiliz seyirciler donmuş kalmışlardı. Onlardan "boşalan" yerleri Türkle dolduruyordu. Sahada oyunu Fenerbahçe oynuyor saha dışında seyirciler arasından ise sadece Türkler'in sesleri duyuluyordu. Maç bu sonuçla bittiğinde sahayı çevreleyen tel örgüler yıkılmış daha sonra da stat dışındaki seyirciler sahayı doldurarak Fenerbahçeli futbolcularla bütünleşmişlerdi. Türkler Fenerbahçeli futbolcuları kucaklıyorlar öpüyorlar omuzlara kaldırıyorlar; sevinçlerini coşkularını hatta gururlarını onlarla paylaşıyorlardı. Maç bitmişti ama maçın sonuna konulması gereken bir nokta kalmıştı. Maçın galibine General Harrington Kupası verilecekti. Türkler ve İngilizler arasındaki "çekişme" bu kupanın sahibine teslim edilmesinden sonra noktalanmış olacaktı. Beklenen bu anda geldi. İşgal Kuvvetleri Komutanı Harrington kendi adını verdiği gümüş işlemeli bir metre yüksekliğindeki kupayı kendi takımını yenen Fenerbahçe'ye kendi elleriyle verdi. Fenerbahçeli futbolcular kupayı verirken İngiliz komutanın ellerinin titrediğine dikkat ettiklerini söylüyorlardı. Adına "maç" denilen İngiliz çekişmesi statta bitmişti ama giderek büyüyen bir halk topluluğu tarafından giderek artan bir sevinç ve coşkuyla stat dışında sürdürülüyordu. Sevinçli ve coşkulu Türkler sahada omuzlarına aldıkları Fenerbahçeli oyuncuları yere hiç indirmiyorlar stattan omuzlarında çıkardıkları bu "ulusal kahramanları"nı Taksim Alanı'ndan başlayarak İstanbul caddelerinde bir bayrak gibi taşıyorlardı. Türk halkı bu mutlu 29 Haziran 1923 tarihinden tam dört ay sonra yine aynı gün ayın 29'unda başka büyük ve görkemli bir zaferin mutluluğunu daha yaşayacaktı. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti'ne kavuşacak olan Türk halkı bu en mutlu gününün provasını dört ay öncesinden şimdi yapıyordu sanki.

  Fenerbahçe İşgal Kuvvetleri karmasını yendiğinde General Harrington'un Fenerbahçeli futbolculara elleri titreyerek vermek zorunda kaldığı kulübün tarihinde belki de en önemli kupa


  KONUYU UZUN BULANLAR ICIN ÖZETİ

  Fenerbahçemiz nasıl kuruldu. 1897lerde Dereağzı Moda bölümünde ilk futbol takımı hareketlenmeleri. Siyah Çoraplılar adını verdikleri futbol takımı... 1907 yılı ilkbaharında Kadıköylü gençlerden Nurizâde Ziya (Songülen) Bahriyeli Necip (Okaner) Hasan Sami (Kocamemi) ve arkadaşları arasında Hintli lakabıyla anılan Asaf (Beşpınar) beyler ne zamandan beri içlerini kor gibi yakmakta olan bir konuda kesin kararlarını veriyorlar. Ne pahasına olursa olsun bir futbol kulübü kuracaklar.... Necip Beyin Modadaki evinde yaptıkları toplantıda kurmayı kararlaştırdıkları kulüplerine Fenerbahçe adını vermişler forma rengi olarak da o güzel bahar günlerinde Fenerbahçe çayırını süsleyen papatyaların rengi Sarı-Beyazı seçmişlerdi. Amblemleri ise Fenerbahçenin ışık saçan feneri olacaktı. Bu yeni kulübün kuruluş hazırlıkları hızla akıp giden zamana yetişemediğinden Fenerbahçe takımı 1907-1908 İstanbul Futbol Ligine katılamamış; 1908-1909 sezonunda ise forma renklerini Sarı-Laciverte çevirmişlerdi. Fenerbahçe kulübü kuruluş yıllarında çok sıkıntılı dönemler yaşamış ve kulübe yeni katılan ve çoğu Saint Joseph Fransız Mektebi öğrencileri olan gençlerin büyük çabalarıyla hayatını sürdürebilmişti. Bu konuda Ayetullah ve Elkâtipzâde Mustafa beylerin unutulmaz hizmetleri olmuştu. Fenerbahçe Kulübü bu sarsıntıları atlattıktan sonra hızla güçlenmiş ve 1911-1912 sezonunda İstanbul Futbol Ligi şampiyonluğunu kazanma başarısına ulaşmıştı. Bundan sonra da Türk futbolunda Fenerbahçe ile Galatasarayın mutlak üstünlükleri başlamıştı. Fenerbahçe yalnız yurt içinde kazandığı şampiyonluklar ve elde ettiği başarılarla değil gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında yabancı takımlarla yaptığı maçlardaki başarılarıyla da kendini göstermiş ve Türkiyenin en çok sevilen kulüplerinin başında yer almıştır. Fenerbahçenin bu büyük sevgiyi kazanmasında en önemli sebeplerden biri de Mütareke yıllarında İşgâl kuvvetlerine mensup askeri takımlarla yaptığı maçlarda kazandığı parlak galibiyetlerin de önemli rolü olmuştur. Bu galibiyetler işgâl altındaki İstanbul halkının kırılmış gururunu okşayan hatta güçlendiren etkenler olmuş ve Fenerbahçe sevgisi bir çığ gibi büyümüştür. Fenerbahçe bugün Türkiyede en çok taraftara sahip bulunan kulüp olarak tanınmaktadır. Yapılan resmi ve özel istatistikler bunu göstermektedir. Son olarak 1989 yılı sonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan kamuoyu araştırmasında Türkiyede her 27 kişiden 1inin Fenerbahçeli olduğu belirlendi. İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı General Harrington ordusuyla birlikte 2 Ekim 1923 günü İstanbulu terkederken Dolmabahçe rıhtımında TBMM İstanbul Kumandanı Selahattin Adil Paşa ile birlikte. Fenerbahçeli futbolcular Kurbağalıdere deki antrenman sahasında bir yandan çalışma yaparlarken öte yandan kulüp binasına saklıyorlar ve gece karanlığında bunları Anadoluya gönderiyorlardı. Kulüp binasında saklanan silahlar Kurbağalıdereden Marmaraya oradan da Anadoluya kaçırılırdı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bilgi için teşekkürler. Aslanlarımdan başka takım benim için önemli değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş