Çeneni Kapa Ve Otur

Otuz yıl meditasyondan sonra Bodhisattva aydınlanmaya ulaşır. Ve geleneksel olarak ustasının yanına cübbesini almaya gider. Fakat bu çağdaş bir hikaye olduğundan ustası ona cübbe yerine üzerinde öğütlerin yazılı olduğu bir kağıt verir. Kağıtta şunlar yazılıdır: 1 – İntihar etmeye karar vermedikçe hiçbir müslüman ülkesinde “En-el Hak ” deme. 2 – Ortadoğu’ya gittiğinde “Ben tanrının oğluyum” deme aksi takdirde yahudiler İsa’ya çaktıkları çivilerin parasını isterler. 3 – Amerika’da iken ben aydınlandım deme aksi takdirde vergi almak isterler. 4 – İtalyan öğrenci kabul etme aksi takdirde aşramın restoranta döner. 5 – Hindistana gitme pazar zaten dolu. 6 – Öğrencilerine herhangi bir espri yapma. “Biz bunu Osho’dan duymuştuk zaten” derler. Bodhisattva “Peki ben ne yapacağım? ” deyince Usta ” Çeneni kapa ve otur ” der.

Papazın Bisikleti

“Birisi bisikletimi çalmış” diye sızlandı rahip papaz arkadaşına. “O zaman yarın vaaz sırasında on emirden bahseder ve ‘çalmamalısın’ emrine geldiğin zaman cemaate dikkatle bakarsan suçluyu bulursun. Ona öne çıkmasını söyle. Ona bunun itiraf etmesi ve Tanrı’nın affına sığınması için bir fırsat olduğunu söyle.” demiş papaz kendine güvenerek. Ertesi gün rahip papazı ziyarete gittiğinde mutlu bir ifadeyle bisikletini bulduğunu söylemiş. “Evet” demiş “aldatmamalısın” emrine geldiğimde bisikleti nerede bıraktığımı hatırladım.”

Koşarak Uzaklaş

Aniden bir polis memuru belirmiş. Hoca’nın karısı şöyle demiş: “Hoca senin lisansın var bu yüzden sen koşarak uzaklaş. Bu arada ben de kaçayım.” Böylece Hoca koşmaya başlamış. Koşmuş koşmuş koşmuş… Polis memuru da takip etmiş. Elbette Hoca karısını orada bırakıp koşunca polis onu takip etmiş. Hoca kalbi patlayacak hale gelene kadar koşmuş. Ama sonra polis memuru onu yakalamış. Polis de ter içindeymiş. “Lisansın nerede?” diye sormuş. Hoca belgelerini çıkarmış. Polis belgelere bakmış ve sormuş: “O zaman neden koşuyordun Nasrettin? Neden benden kaçtın?” Nasrettin “Bir doktora gidiyorum ve o her yemekten sonra yarım mil koş dedi.” demiş. Polis memuru sormuş: “Tamam ama peşinden koştuğumu seni kovaladığımı gördün bağırdığımı duydun neden durmadın?” Nasrettin şöyle demiş: “Senin de aynı doktora gidiyor olabileceğini düşündüm.”

Musevi

Yaşlı ufak tefek bir Musevi bayan uçakta iriyarı bir Norveçlinin yanına oturur. Gözlerini dikip adama uzun uzun bakar. En sonunda ona dönüp “Affedersiniz siz Musevi misiniz?” diye sorar. Adam “Hayır” diye yanıtlar. Birkaç dakika geçtikten sonra adama bakıp yeniden “Bana söyleyebilirsiniz; siz Musevisiniz değil mi?” diye sorar. Adamın üzerinde çalışmaya devam ederek tekrar der ki: “Sizin bir Musevi olduğunuzu söyleyebilirim.” Kadının kendisini rahatsız etmesine bir son vermek için beyefendi yanıtlar: “Tamam Musevi’ yim.” Kadın adama bakıp kafasını ileri geri sallayarak “Hiç benzemiyorsunuz!” der.

Makine Asla Hata Yapmaz

Satıcı “Makineye istediğiniz soruyu sorabilirsiniz ve size doğru cevabı verecektir” diye açık- ladı. Kadın “Babam nerede?” diye soruyu yazdı ve makineye girdi. Cevap gelir: “Babanız Florida’nın batı kıyısında balık tutuyor.” “Komik!” diye çığlık attı kadın. “Babam 20 yıl önce öldü.” “Makine asla hata yapmaz.” diye ilan etti satıcı. “Basit bir yanlış anlama var sorunuzu yeniden oluşturup sorun.” Kadın makineye şöyle yazar “Annemin kocası nerde?” IBM makinesi cevap verir “O yirmi yıl önce öldü ama baban Florida’nın Batı kıyısında balık tutuyor.”

Uykusunda Konuşuyor

Genelde bana uğramaz. O yüzden çok ciddi bir sorun olduğunu anladım. “Sorun nedir?” diye sordum. Otuz dakika boyunca binlerce kelime kullanarak şunu anlattı. “Nasrettin Hoca uykusunda konuşuyor. Bu konuda ne yapabilirim? O kadar çok konuşuyor ki aynı odada uyumak çok zor. Bağırıyor ve kötü sözler söylüyor.” “Hiçbir şey yapmana gerek yok.” dedim. “İkiniz de uyanıkken ona konuşma fırsatı tanı yeter.”

Zebra

Ve şöyle der: “Doktor aklımı kaçırıyorum. Sürekli bir zebra olduğumu düşünüyorum. Aynada kendime bakıyorum ve tüm bedenim siyah çizgilerle kaplanıyor.” Psikiyatr onu sakinleştirmeye çalışır. “Sakin olun sakin olun.” der. “Şimdi kendinizi topar- layın ve eve gidin ve şu hapları alın iyi bir gece uykusu çekin ve eminim siyah çizgiler kaybolup gidecektir.” Bunun üzerine zavallı adam eve gider ve iki gün sonra geri döner. “Doktor çok iyi hissedi- yorum. Beyaz çizgiler için bir şeyiniz var mı?”

Sonuç İkna Edici

“Evet efendim.” “Uzun süreli bir hapis cezası gerektiren bir suçla itham ediliyorsun.” “Evet efendim.” “Bu suçu işledin mi?” Omuzlarını silkip inatla “İşledim” dedi. “Benden merhamet diliyor musun?” “Hayır efendim.” Yargıç merhametsiz bir şekilde gülümsedi “Son iki yıl içinde başını çok büyük bir şekilde belaya sokmuşsun?” “Evet doğru.” “Pek çok kez ölmüş olmayı istedin mi?” “Evet istedim Sayın Yargıç.” “Arkansas’dan uzaklara kaçabilmek için yeterince para çalmak mı istedin?” “Doğru Sayın Yargıç.” “Eğer bir adam içeri adım atıp vurmuş olsaydı ‘Teşekkür ederim’ mi derdin?” “Evet derdim. Fakat Sayın Yargıç nasıl oldu da benim hakkımda bu kadar çok bilgiye sahip olabildiniz?” Yargıç ağırbaşlı bir havada “Bir süre önce eşimden ayrıldım bundan kısa bir süre sonra onunla sen evlendin. Sonuç ikna edici. Seni serbest bırakıyorum. Şu elli doları al. Sen yeterince acı çekmiş durumdasın.”

Zekâ Budur

“Şayet doktorunuz yaşamak için altı ayınız olduğunu söyleseydi siz ne yapardınız?” diye Katolik olana sordu adam. “Ah!” dedi Katolik. “Bütün mal varlığımı kiliseye bağışlardım her pazar ayine katılırdım ve düzenli olarak Hail Marys’imi söylerdim.” “Ya sen?” diye sordu Protestan’a. “Her şeyi satardım ve bir gemi ile dünya turuna çıkardım ve çok iyi vakit geçirirdim!” “Ya sen?” diye sordu Musevi’ye. “Ben mi? Başka bir doktora giderdim.”

İşte Bu Konuda Yanılıyorsun!

Güzel bir kız geçerken Nasrettin Hoca dönüp bakmış. Eşi somurtarak tepki vermiş: “Ne zaman güzel bir kız görsen evli olduğunu unutuyorsun.” “İşte bu konuda yanılıyorsun!” demiş hoca. “En çok o zaman farkına varıyorum.”