Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Otantik Olmak ya da Olmamak  Platonca bir yol bizi Otantikliğe doğru götürür. Otantiklik temasında romantizm büyülü bahçe içsellikte kayboluş gibi tezahürleri vardır.

  Aydınlanma düşüncesi ve modern aklın gücü ile birlikte toplumsal evren daha çok akıl üzerinden matematik-mantık ve fizik-deneysellik üzerinden şematize edilmiştir. Bugünün insanında bu şemalar yol göstericidir. Bazıları bunu sorgulayıp bir yol arayışına gitmekte o ilk ışığı aramaya çalışmaktadır. Hakikat sevgisinin yoludur bu yol bilgelik sevgisinin yoludur bu yol.

  Otantik olmanın değişik varyasyonları olmakla birlikte en temelde aklın dünyasına karşın olana olagelen ne ise öz olduğuna ilişkin bir ön kabulle öze bırakış kabulleniş iç dünya ile temas doğasal olan ile haşır neşir olma gibi öze bakma özü koruma akışa bırakma akışta ol tarzında söylemsel ve eylemsel olarak da kişi kendi beninin bir gözlemcisi durumundadır.

  Meditatif izleme de diyebiliriz buna.

  Meditatif izleme içinde kişi eylemle özdeşleşmez oyunun bir parçası değildir oyunun parçası olan zihin varsa da onu da izleyendir. Polemiğe girmez oyuna girmiş olur karma yaratmış olur yaşam oyununda merkezini korumaya çalışır merkezini koruma ben buradayım akıştayım özümle bağlantıdayım farkındalığının üçüncü göz çakrasında sürekli sinyal vermesi şeklinde bir hatırlatıcı imleç gibidir. Kendi kendinin gözlemcisi olan otantik kişi derun varlığını büyülü içsel bahçesini akıl ve modern hayatın içinde aklın ürettiği kurallar içinde de bunu korumaya çalışır. Bunu en iyi sentezlemiş olan kişilerden biri de Osho’dur. Herkese hitap eden herkesin bir şey bulabileceği aforizma tümceler coşkusal yaşantı özle kurulan otantik bağla ilişkilendirilir.

  Otantik olan ve derun olan da akılcı olan da Osho’nun coşkusal ve provakatif söyleminden bir parça feyz alır. Kalıplaşmış geleneklere kurallara otoroteryen anlayışa tekrar bir beat çağrışımı yapan doğasal olanı savunan tekrar büyülü bahçeyi anımsatan bir yaşam çağrısı vardır.

  Otantik olmayı en bilge söylemle en mütevazi yolculukla varoluşun saf ve soylu sonsuzluğunda kendi çelişkilerinin ayırdında olarak bir iddiada bulunmayan en doğrusunu ifade ediyormuş gibi durmayan sadece arayan ve araştıran tanımlamayan bir bilgenin büyülü bahçe metaforuna bakarak anlamlandıralım şimdi de:

  Bert Hellinger’in Sevginin Kökleri kitabından bir öykü

  “Kişi ailesi ülkesi kültürü içinde doğar ve daha çocukken doğduğu bu yerlerde bir zamanlar örnek alınan öğretmen usta bilinen kişinin kim olduğunu dinler bu kişi gibi olmak için derin bir özlem duyar. Kendisi gibi düşünenlere katılır… Ama bir şeyler der kendi kendine eksik hala. Böylece uzun bir yola koyulur. En uzak yalnızlıkta belki de geriye kalmış son sınırı da aşmak için. Çoktan terkedilmiş eski bahçelerin önünden geçer. Yalnızca yabani güller yetişmektedir buralarda… Buradan sonra da çöl başlar… Etrafına baktığında iki yabancının geldiğini görür. Kendisinin yaptığını yapmıştır onlar da… Birlikte eğilir aynı sudan içer hedeflerine neredeyse ulaştıklarına inanırlar. Sonra isimlerini söylerler birbirlerine:

  “Benim adım Gautama Buda” “Benim adım İsa Peygamber” “Benim adım Hz.Muhammed” Derken gece çöker. Başlarının üzerinde ezelden beri olduğu gibi yıldızlar ışır sonsuz uzaklıkta ve dingin. Aralarından biri hayatının başlangıcını hisseder. Sanki ona güçsüzlüğü ve gelip geçiciliği anlatır bu durum.

  Ertesi gün döner ve çölden kurtulur. Yolu bir kez daha terkedilmiş bahçelerden geçer. Kendisine ait bahçenin önünde durur yaşlı bir adam sorar: “ Senin gibi uzaklardan gelen biri nemli toprağı sever” der.

  Topraktan çıkan her şeyin doğduğu gibi öldüğünü de bilir öldüğünde de beslediğini. “Evet” diye yanıtlar diğeri “ Toprağın yasasına katılıyorum” ve toprağı ekmeye başlar.

  Aziza La'Ra Kuğu

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler ellerine sağlık @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Pashababa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler ellerine sağlık @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Rica ederim @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Otantik olmakkendin olarak kalabilmek günümüzdeki taklit yaşamalardan uzaklaşma ölçüsünde mümkün
  Pashababa, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş