Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kadın askerler tartışma konusu

  Kadın askerlerin görev tanımını değiştiren ve ön cephede yer almalarına yeşil ışık yakan yeni düzenlemelerin kabul edilmesi ABD’de tartışma konusu oldu. Sosyologlar kadınların doğrudan çatışmalardan uzak kalmasının bilimsel bir açıklaması olmadığını tamamen geleneksel düşüncelerden kaynaklandığını savundu.


  ABD Savunma Bakanlığı 9 Şubat günü kabul edilen yeni düzenlemelerin ardından orduda kadınlar için 14 bin yeni pozisyon açılacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından 2012 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Rick Santorum kadınların ön cephede yer almaları için yeterli fiziksel kapasiteye sahip olmadıkları ve askeri birimler içinde birlik sorunu oluşturabileceği endişelerini dile getirdi. Orduda kadın askerleri inceleyen sosyologlar ise bu düşüncenin tersini savunuyor.

  Washington Üniversitesi sosyoloğu Ryan Kelty “Bazı kadınlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak erkekler gibi ön cephede yer alabilir. Zaten orduda birçok riskli görevi yerine getiriyorlar” dedi. Kelty “Ulaşım personeli olarak görev alabilirler askeri polis olabilirler... Kapınızı çalan bir kadın asker olmayabilir ama onlar kapıyı çalan erkeğin tam yanında duruyorlar. Kadınlar verilecek her ağır görevin altından kalkabilir” dedi.

  MAHREMİYET SORUNU
  Orduda cinsiyete dayalı kısıtlamaları azaltmayı amaçlayan Pentagon kadın askerlerin ön cephede yer alabilmesinin yanında yeni görev tanımları da yaptı. Bundan sonra kadınlar tankların bakımlarını yapacak istihbarat ve iletişim görevlerinde daha fazla yer alacak. 15’ini kadınlar oluşturuyor. Hava Kuvvletleri’ndeki pozisyonların yüzde 99’u kadınlara açıkken Kara Kuvvetleri’nde bu oran yüzde 69. Ordunun genelinde 280 binden fazla pozisyon kadınlar için hala kapalı durumda.

  Santorum ise kadın askerlerin fiziksel ve zihinsel yeterliliklerinin yanı sıra orduda mahremiyet sorununa neden olabileceklerini ve denizaltılar gibi dar görev alanlarında yatacak alan konusunda sıkıntı yaşanabileceğini belirtti. Bazıları bu görüşleri desteklerken bilim insanları ve istatistikler farklı bir tablo sunuyor.

  Bugüne kadar Irak ve Afganistan savaşlarında 144 kadın asker ölürken bu askerlerin 60’ının çatışmada hayatını kaybetti. Kelty “Kadınlara güven vermek ve bu güvenin gerekli olduğu yerlerde şans tanımak gerekiyor. Bence ön cephede yer alıp görevlerini yerine getirebilirler” dedi.

  FİZİKSEL GÜÇLERİ YETERLİ Mİ
  Ordu içinde kadın-erkek eşitliğini daha da geniş alanlara yaymak için yapılan düzenlemeler kadınların sekiz saat boyunca 40 kilo donanım ve malzeme taşımalarını zorunlu kılıyor. Kelty ordunun talep ettiği fiziksel ve zihinse kapasiteye sahip kadınlara silah verilmesinde bir sorun olmadığına inanıyor.

  Kelty “Sırf geleneksel düşünceler nedeniyle kadınların fiziksel olarak güçsüz olduğuna inanmak yanlış bir yaklaşım... Bu tıpkı geçmişte siyahi askerleri orduda ayrı tutmaya benziyor” ifadesini kullandı. Kelty 10-20 yıl içinde orduda çok daha fazla kadının görev alacağına inıyor.

  kaynak: ntvmsnbc.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tartışılacak birşey yok. Erkekten asker oluyorsa kadından da hayli hayli olur hatta daha da güzel olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş