Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çevre (Lamarckçılık) Nedir?

  Çevre (Lamarckçılık) Nedir?

  Bir canlı varlığın bağıntı kurduğu olaylarla varlıkların tümü.

  Çevre herhangi bir varlığın belirlenmesinde dış etkenleri dile getirir diyalektik anlamda 'dış çelişmeler'i kapsar. Örneğin bir yumurtadan civciv çıkması için çevresel bir ısı gereklidir. Oysa bu çevresel ısı bir taş parçasını civcivleştiremez. Çevreni etken olabilmesi için aynı zamanda 'iç çelişmeler' de gereklidir. Bunun gibi örneğin Beethoven bir müzisyen çevresinde yetişmeyip bir köy çevresinde yetişseydi müzik ustası değil çiftçi olabilirdi ama Beethoven'ı yetiştiren müzik çevresi de içsel yeteneği olmayan herhangi bir insanı bir müzik ustası yapamaz. Nitekim yumurta da gereken çevresel ısıyı bulamazsa civcivleşemez.

  Çevre terimi dönüşümcülüğün kurucusu Fransız bilgini Lamarck (1744- 1829) öğretisinin de başkavramıdır. Lamarck Le Philosophie Zoologique adlı ünlü yapıtında hayvan türlerinin çevrenin zoruyla değişerek tek bir türden oluştuklarını ileri sürmüştü. Tek türü farklılaştırıp birçok türler meydana getiren çevreye uyma zorunluluğuydu. Bu uyma (Fr. Adaptation) türün hem alışkanlıklarını değiştirmiş hem de çeşitli örgenlerinin görevlerini başkalaştırmıştı. Bir türün özellikleri ancak uygun çevrelerde kalıtımla korunabilirdi yoksa çevre değişiklikleri tür değişikliklerini gerektiriyordu. Böylelikle çevrenin etkisi eski türlerden yeni türler meydana getirmişti. Lamarck ''ihtiyaç organ yaratır'' diyor ve örneğin zürafanın yüksek ağaçlı bir çevrede ağaçların yapraklarını yiyebilmek için uzun boyunlu olduğunu ileri sürüyordu eş deyişle zürafanın boynu bu yüzden uzamış ve kalıtımla bu özellik korunarak yeni bir zürafa türü türemişti. Lamarck idealist görüşlerine rağmen 1809 yılında yayımladığı adı geçen yapıtıyla evrim kuramına öncülük etme şerefini taşır. Aynı zamanda kendi çağında pek etkili olan Cuvier ve Linne'nin yaratımcılık kuramına (ki bu kurama göre örneğin kedi kedi olarak yaratılmıştır ve sonsuzca kedi olarak kalacaktır) karşı çıkmak ve bu metafizik düşçülüğü sarsmak şerefi de onundur. Lamarck'ın 'çevre' ve 'kalıtım' savları elli yıl sonra büyük İngiliz bilgini Charles Darwin tarafından geliştirilip bilimselleştirilmiştir...

  Bundan başka 19. yüzyıl Fransız düşünürleri A. Comte'la H. Taine'in çevrenin insanlar üstündeki büyük etkisine dair ileri sürdükleri idealist görüşlere de 'çevre kuramı' denir.

  Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
  Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); "Felsefe Sözlüğü" Orhan Hançerlioğlu

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Lamarckçılık Nedir?

  Yaşamsal sürecin çevreye uyma zorunluluğundan doğan dönüşümlerini kalıtımla kuşaklardan kuşaklara geçerek evrimleştiğini ileri süren kuram.

  Lamarkçılık Türk Dil Kurumunca yayımlanan Ruhbilim Terimleri Sözlüğünde İng. Lamarckianism deyimi karşılığı olarak öyle tanımlanmaktadır:’’Canlı bir varlığın yaşadığı sürece örgenlerinden birini kullanmasından ya da kullanmamasından doğan değişmelerin bir kuşaktan ötekine geçtiğini savunan bir evrim kuramı’’.

  Fransız doğabilimcisi Jean Baptiste Lamarck (1733-1829) türlerin değişmezliği kuramına karşı çıkarak evrim düşüncesinin ilkel ama tutarlı bir biçimini sunan kişidir.

  Kuramın ırasal özellikleri şunlardır:

  1. Canlı varlıkların cansızlardan türediğini ileri sürmüştür
  2. Canlıların çevreye uyma zorunluluğunu saptamıştır (değişikliklerin çevreye uyma zorunluluğundan (ihtiyaçlardan) kaynaklandığını ileri sürmüştür N.)
  3. Çevreye uymanın gerektirdiği değişikliklerin kalıtımla kuşaklardan kuşaklara geçtiğini savunmuştur.

  Kuramı ‘dönüşümcülük’ adıyla anılır. Lamarck dönüşümsel evrimin sadece çevreye uyma zorunluluğundan ileri geldiğini sanıyordu. Örneğin zürafanın önceleri otla beslenen normal boyunlu ve bacaklı bir hayvan olduğunu yaşadığı çevre çöl haline geldiği için başka bir çevreye geçerek yiyeceğini yüksek dallardan sağlamak zorunda kaldığını boynunun ve bacaklarının o yüksek dallara yetişebilmek için ve zorunlu olarak uzamış bulunduğunu ileri sürmüştür. (Yeryüzünde her niş (farklı beslenme bölgesi) canlılar tarafından doldurulmuştur. Her nişe uygun canlılar evrimleşmiştir. Canlılar nişlere uygun olarak evrimleşmişlerdir. Zürafalar da ağaçların yüksek dallarındaki yiyeceklerle beslenmeye göre evrimleşerek o nişi (ağaçların yüksek kısımları beslenme bölgesini) dolduran hayvanlardır N.)

  İngiliz bilgini Darwin buna birçok evrimsel olayları daha iyi açıklayan doğal ayıklanma olgusunu eklemiştir (Doğal ayıklanma Lamarck’ın değişikliklerin çevreye uyma zorunluluğundan kaynaklandığı savına karşıt değildir onu tamamlar. Doğal ayıklanmada da çevreye en iyi uyum sağlayanlar evrimleşmeye devam eder uyum sağlayamayanlar ayıklanır N)

  Çok ilerici bir kuram ilerisürmesine karşın Lamarck’ın gerici düşünceleri de vardır. Lamarck varlıkların gelişmesini tanrısal bir amacın belirlediğine inanıyordu. Çünkü ona göre özdeksel olanda kendinden bir gelişme gücü olamazdı. Bununla beraber evrimcilik alanında en yetkin kuramı oluşturan Charles Darwin ondan yararlanmıştır Lamarck’ın gerek çevre ve gerek kalıtım görüşlerini kendi kuramında kullanmıştır.

  Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
  Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); "Felsefe Sözlüğü" Orhan Hançerlioğlu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş