Aforizmalarını dua eder tarzda yazarak bu alanda farklı bir yol izlemiştir.Sözsözün ustalarından birinde ;

"Seni camiinde secde ederken putuna diz çökerken ve kilisende dua ederken de seviyorum sevgili kardeşim. Çünkü ben ve sen tek bir dinin çocuklarıyız ki o da ruhtur.”

" İnsanın yaptığı kanunlara insanın aklı boyun eğer ruhu değil."

" Hepinizin kalplerini içeren bir kalp hepinizin sevgilerini kapsayan bir sevgi hepinizin ruhlarını sarmalayan bir ruh hepinizin sesini taşıyan bir ses ve hepinizin sessizliğinden daha derin ve sonsuz bir sessizlik.”

" Gevezeliği bilgi susmayı cehalet ve yapmacıklığı sanat zannedenlerden uzağım.”

" Birlikte güldüğün birisini unutabilirsin; ama birlikte ağladığın birisini asla unutmazsın.”

“ Bağışta bulunduğunda iyilikseversin. Ancak bunu yaparken karşındakinin çırılçıplak utangaçlığını görmemek için yüzünü çevirmeyi unutma ”

“ Sana şükürler olsun Tanrım! Çünkü sen dilimin ifade edemeyeceği şeyleri kalbime yerleştirdin. Rabbim sana şükürler olsun ki sen bana gerçeği saptırmadan aynen olduğu gibi söylemeyi ve hakikat önünde utanç duygusuna kapılmadan susmayı öğrettin. Dudaklarımın arasına ima etmek yerine açıkça ifade etmeyi yerleştirdiğin için sana şükürler olsun Rabbim.”

“ Sen körsün ben de sağır ve dilsiz. Öyleyse ver elini birbirimizi kavrayabilelim. ”

“ Çoğu zaman geceyi dinlenmenin mevsimi olarak düşünür ve anarsınız oysa gerçekte gece aramanın ve bulmanın mevsimidir. ”

“ Vicdan insan şekline girmiş tanrıdır; okunmaya ve yararlanmaya en layık edebiyat kitabıdır; hakikatin göğsümüzde çarpan ve nabızları bizi uyaran kalbidir. ”

Muammer Sarıkaya ( " Arap Edebiyatında Aforizmalar " adlı çalışmasından )

ALINTIDIR.