Geçmiş anılar deneyimler beklentilerden oluşan rüşvetler... Bütün bunlar bir araya gelince seni akıllı yapar ama net olamazsın. Seni kurnaz yapar ama zeki olamazsın. Bu dünyada başarılı olmanı sağlayabilir ama varlığının derinliklerinde başarısız olursun.

Ve en sonunda yüzleşeceğin başarısızlık karşısında bu dünyanın bütün başarıları hiçbir şey ifade etmez. Çünkü nihai olarak sadece içindeki öz seninle birlikte kalır. Diğer her şey kaybolur: Başarıların gücün adın şöhretin hepsi birer gölge gibi kaybolur.

Sonunda seninle kalan tek şey başlangıçta getirdiğindir. Bu dünyadan sadece getirmiş olduğun şeyi götürebilirsin.

Hindistan'da dünyayı bir tren istasyonunun bekleme odası gibi görme düşüncesi yaygındır; o senin evin değildir. Sonsuza dek bekleme odasında kalmayacaksın. Bekleme odasındaki hiçbir şey sana ait değildir: mobilyalar duvardaki resimler... Onları kullanırsın; resmi incelersin koltukta oturursun yatakta uzanırsın ama hiçbiri sana ait değildir. Sadece birkaç dakikalığına ya da en fazla birkaç saatliğine oradasın sonra gitmiş olacaksın.

Evet bekleme odasına yanında ne getirdiysen sadece onu alıp gideceksin: sana ait olanı. Bu dünyaya ne getirdin? Ve dünya kesinlikle bir bekleme salonudur. Bekleyiş saniyeler dakikalar saatler günler olmayabilir yıllarca sürebilir; ama yedi saat ya da yetmiş yıl beklemen neyi değiştirir?

Yetmiş yılda bir bekleme odasında olduğunu unutabilirsin. Oranın sahibi olduğunu hatta inşa ettiğin ev olduğunu düşünmeye başlayabilirsin. Bekleme odasının duvarına üzerinde adın yazan bir plaka koyabilirsin.

Bazı insanlar... Çok yolculuk yaptığım için bununla sık karşılaşıyorum. İnsanlar bekleme salonlarının tuvaletlerine isimlerini yazıyor. İnsanlar bekleme salonunun mobilyalarına isimlerini kazıyor. Aptalca görünüyor ama insanların bu dünyaya yaptığına çok benziyor bu.

Osho - Cesaret Kitabından alıntıdır..

ALINTIDIR.