Bilindiği üzere yaşam sperm yumurtayla birlesiyor defalarca besleniyor bolunuyor cogaliyor ve bu surecin sonunda insan (bir yaşam) meydana geliyor. Bu döngünün bir amacı var mıdır?Varsa nedir.?

Bir varoluş varsa amaç mutlaka olacaktır yada aranacaktır.Amaçsız varoluşsıfırın değersizliği gibidir.

Öyleyse yaşamın amacı nedir? Herakleitos; aynı nehirde iki defa yıkanamazsınız der meşhur sözünde. İki defa yıkanamayacağımıza göre yaşamın amacıda göreceli ve değişken olmamalıdır. Tıpkı Parmenides'in yaşamın amacı bir olmalıdır yaklaşımı misali. Bu nedenle göreceli ve değişken yaşam amacı kaçınılmaz olarak kaos getirecektir.

Bu tek amaç ne olabilir? Konu burada çeşitlilik kazanır.

Einstein bu konuda ''yaşayabildiğimiz en güzel şey esrarengizliktirbu bütün sanat ve bilimlerin kaynağıdır" Yaşamımızın amacı bu esrarengizliği (bulmacayı) çözmektir. Bunun için dinsanatbilimmetafizik kullanılan kulvarlardır. Yaşamın kendisi taşıdığı esrar/bilinmezliğin ta kendisidir. Ve amaçta tabiki bunu çözmektir.Bu bir seçenektir.

Yaşamın amacı Geride tekrar yaşamayı isteyebileceğimiz kadar güzel bir yaşam bırakmak mıdır? Yoksa her birey yaşama amacını kendisi mi yaratır? Peki ama her canlı doğduğu andan itibaren ölmek için yaşıyor.

Yaşama amacı ölmek (nehriin öte kıyısına geçmek ) kadar basit olabilir mi? Mutlu olmakumut etmekpaylaşmakkendini tanımak vb pekçok seçenek var.

Bunu anlamlandırmalıyız. Yoksa Drucker'in dediği gibi (Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.) önemsizleşiriz.Sıfır değerini taşırız.

ALINTIDIR.