Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Beyin Dalgaları ve Anlamları...

  Beyin Dalgaları ve Anlamları...
  Elektroensefalograf beyindeki elektriksel faaliyetleri ölçer. Bu ölçümler beyinde her biri kendine özgü işlevlere sahip dört farklı durum saptanmıştır. Bunlar Alfa Beta Teta ve Delta' dır.

  BETA DALGALARI:

  Beta fazlasıyla meşgul olduğumuz hallerde devreye girer. Hızlı seri ve inişli çıkışlı dalgalardır. Heyecanımız arttığında veya dış faktörlerce fazlaca uyarıldığımızda beta dalgaları yayınlamaya başlarız. Konuşan biri ders veren bir öğretmen beta dalgaları yayar. Konuşma sırasında tartışma çıkarsa ortalık gerginleşirse beta dalgalarının frekansı artar.

  ALFA DALGALARI:

  Alfa dalgaları ise; rahatlayınca heyecan yatıştığında devreye girer. Alfa dalgalarının beta dalgalarına kıyasla genliği daha yüksek frekansı daha düşük. Beta dalgaları saniyede 15 ila 40 Hz yaparken alfa dalgaları saniyede 9 ila 14 Hz arasında devir yapıyor. Elinizdeki iş bitince bir toplantıdan dışarıya çıkıp hava aldığınızda alfa dalgaları gene faaliyete geçiyor.

  TETA DALGALARI:

  Teta zihnimizin bilinçsiz olduğu hallerde ortaya çıkmakta. Frekansı çok düşüktür saniyede 5 ila 8 Hz arası.Teta dalgaları bastırılmış duygular ortaya çıktığında aktifleşiyor. Yaratıcılık için ihtiyaç duyulan beyinsel bağlantılar da teta dalgaları sayesinde kuruluyor.Uzun bir yolda ilerlerken yürüyüşe çıkıp bedeninizi dinlendirmek istediğinizde gene ilginç ve yaratıcı fikirlerin dalgası teta işbaşındadır.

  DELTA DALGALARI:

  Ve geldik deltaya.

  Delta frekansı en düşük olan dalgadır tespit edilenler arasında. Saniyede 1.5 ila 4 Hz arasında gidip gelir. Son derece de düzensiz yayılır. Bilinçsiz zihnin en derinlerinde uykunun en derin saatlerinde bu dalgaları yayar beynimiz.

  Yatakta kitap okurken de yayılan dalgalar gene betaya dönüverir. Uykumuz gelince önce düşük frekanslı beta kitabı okumayı bırakıp yanı başınıza koyunca alfa uykuya geçmeye başlayınca teta uyku derinleşince de deta devreye giriyor.

  Araştırmalar teta ve delta dalgalarının özellikle yaratıcılıkla ilgili olduğunu bu dalgaların beynimizin içine doğru odaklanmamıza yardım ettiğini ve yaratıcı düşünceyi ortaya çıkardığını ileri sürüyorlar. Bu dalgaların en aktif olduğu dönem uykudan uyanma dönemidir. Bu nedenle uykudan uyanma süreci yaratıcılık açısından en yararlı dönemdir.

  Buna örnek olarak Descartes en çok uyandıktan sonra yatakta uykulu yarı uykulu bulurmuş yeni fikirleri.Yaratıcılık ile beynin dalgaları arasında ilintili olduğu belirginleştikçe beynin elektriksel çalışmasını düzenleme faaliyetleri de daha popülerleşiyor. Birçok uzak doğu geleneği aslında beynin kendisini dingin bir hale getirmeye yarıyor.Beynin dalgalarına egemen olduğunuzda sinirlenmeyen aşırı heyecana kapılmayan zihni yaratıcılık sürecini uzatabilen biri haline geliyorsunuz. Kas gücünü çalıştırır gibi beynin dalgalarını çalıştırabiliyor istediğiniz yönde harekete geçirebiliyorsunuz..

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben sürekli alfa halindeyiim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş