Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Onlar Dehaydı Ama Hepsi Hastaydı

  Tarihe adını altın harflerle yazdırmış ressam şair bilim adamları onlar. Hem dahi hem de çok yetenekliler. Peki hepsinin çok ilginç bir ortak özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

  Örneğin 20'inci yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein basit matematiksel problemleri çözmede güçlük yaratan disleksi yani 'öğrenme bozukluğu' hastalığına sahip. Fizik kimya matematik dehası sayılan ve IQ’su gelmiş geçmiş en yüksek insan olan Einstein bir zamanlar öğrenme bozukluğu çektiği için tembel ve başarısız olduğu gerekçesiyle okuldan atılmıştır.

  Hatta dünya tarihine damgasını vuran Einstein bu hastalık yüzünden 3 yaşına kadar konuşamamış ve konuşmaya da kekeleyerek başlamıştır. Dokuz yaşında okula başladığında bile hala tam anlamıyla çok düzgün konuşamadığı söylenir. Ya da tarihte şiddetli baş ağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dâhilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin Van Gogh Claude Monet Napolyon Elvis Presley ve Picasso gibi tarihe adını yazdırmış birçok önemli insan migren hastasıydı. Özellikle ressamların eserlerini migren hastalığının çok etkilediği bilinir.

  Claude Monet ile Van Gogh ise ışığı hareli olarak algılamasına ve özellikle son dönemlerinde en çok sarı rengi seçebilmeleri neden olan katarakttan eserlerindeki kullandıkları renkler zamanla sarı ağırlıklı olduğu görünür. Şizofren olanlar kekeme olanlar kör ve işitme engelli olanlar… İşte tarihe adını altın harflerle yazdırmış isimler ve günümüze damgasını vurmuş pek çok ünlü kişi ve onların hayatlarını zorlaştıran hastalıkları.  ALBERT EINSTEIN
  Albert Einstein kimdir?
  Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelendirilir..)

  *Disleksi (Basit tanımıyla öğrenme bozukluğu demek. Dinleme konuşma okuma yazma akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.)

  *Asperger bozukluğu (Asperger sendromu yaşayan insanlarda bir nevi empati eksikliği oluyor. Yani karşısındaki insanın bağırma sebebinin kızgınlıktan olduğunu ya da ağladıklarında üzgün olduklarını anlayamayabiliyor ve ona göre tepki veremiyorlar. Asperger sendromu olan kişiler sıkça ortalama veya ortalama üstü zekâya sahip olduğu görülmüştür.)  LUDWIG Van BEETHOVEN
  Ludwig van Beethoven kimdir?
  1770 doğumlu Alman klasik müzik bestecisi. Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır oldu. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiş hatta hepimizin çok iyi bildiği 9'uncu senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

  *İşitme özürlü
  *Astım
  *Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)
  *Asperger bozukluğu
  VINCENT VAN GOGH
  Vincent van Gogh kimdir?
  Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alır.

  *Şizofren
  *Katarakt (Gogh'un resimlerinde ağırlıklı olarak sarıyı kullanan ve ışığı hareli olarak göstermesi kataraktın etkisi olduğu söyleniyor.)
  *Meniere sendromu (Meniere hastalığı ciddi baş dönmesi kulak çınlaması işitme kaybı ve daimi olarak kulaklarda yüksek bir basınç hissetme gibi belirtileri
  olan bir iç kulak hastalığıdır. Ataklarının neredeyse 24 saatten uzun sürdüğü hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır. Bu hastalığa sahip olan ünlü ressam Van Gogh da bu çınlamalara katlanamayarak kulağını kestiği iddia edilir.)

  *Asperger bozukluğu
  *Migren

  *Epilepsi(En basit tanımıyla kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna sebep olan epilepsi sık sık kişinin bayılarak nöbet geçirmesine sebep olan hastalıktır.)
  ISAAC NEWTON
  Isaac Newton kimdir?
  İngiliz fizikci matematikci ve astronom 1642 - 1727) 1669'da beyaz isigin bilesimi uzerinde bir teori ortaya atti. Newton isigin kucuk cisimlerden meydana geldigini saniyordu. Etki ile tepkinin ayni (esit) oldugunu ileri surdu. Evrensel cekim yasasini kesfetti. Teleskobu icat etti.

  *Şizofren
  *Kekeme
  *Asperger bozukluğu
  *Epilepsi
  STEPHEN HAWKING

  Stephen Hawking kimdir?
  Einstein’den bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörü olarak görülür.Gorelelik kurami ile kuantum mekaniginden yararlanarak kara deliklerin ozelliklerini kuramsal olarak ortaya koydu. Çalismalari klasik termodinamiğin ile kuantum mekaniğin yasalari arasindaki ilişkiyi ortaya koyduğu için önemlidir.

  *ALS (Bu hastalık vücuttaki beyinden omuriliğe oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenleyen motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez.)
  *Kekeme (ALS hastalığının bir göstergesi)*Epilepsi
  THOMAS EDISON
  Thomas Edison kimdir?
  Bini aşkın buluş yapan bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren Amerikalı mucit.
  *İşitme özürlü
  *Disleksi
  WOLFGANG AMADEUS MOZART
  Mozart kimdir?
  Klasik Batı Müziği'nin en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları senfonilerin konçertoların oda orkestralarının piyanonun operanın ve korolu müzikleri etkilemiş 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

  Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.

  *Tourette Sendromu (1885'te Nörolog Tourette tarafından tanımlanan bu hastalık kendini istem dışı ani hareketler veya sesler içeren tiklerle belli ediyor. Diğer adı 'tik hastalığı' olan bu rahatsizlığın karakteristik özleiikleri; zıplama diğer insanlara veya eşyalara dokunma koklama dönme İşitilen bir sesi ve kelimeyi tekrarlama küfürlü konuşmagöz kırpma göz çevirme ağız oynatma boyun bükme omuz kaldırma parmak-el oynatma...)
  PABLO PICASSO

  Pablo Picasso kimdir?
  İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

  *Disleksi
  *Migren (Tarihte şiddetli başağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dahilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı vardır. Yapılan araştırmalar sonucu ünlü ressamın eserlerinde yer alan düşey yarıklar ve kayık yüz parçalarını figürlerinde sık sık görülmesi migren hastalığının bir resimlerine yansıması olarak nitelendiriliyor.)
  LEONARDO DA VINCI
  Leonardo da Vinci kimdir?
  İtalyan Rönesans mimarı müzisyen anatomist mucit mühendis heykeltraş geometrisyen ve ressamdır. En önemli yapıtları 'Mona Lisa' ve 'Son Yemek'.

  *Disleksi
  *Asperger bozukluğu
  *Epilepsi
  FRIDA KAHLO
  Frida Kahlo kimdir?
  Meksikalı ünlü ressam. Ressam Diego Rivera’nın eşi. Resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.

  *Çocuk felci (Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle evinde dokuz ay boyunca yatmak zorunda kalan Frida sinirleri etkileyen bu hastalık nedeniyle sağ bacağında ciddi bir incelme olmuştur.)
  GALILEO GALILEI
  Galileo Galilei kimdir?
  Modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.
  *Kör (Yazdığı "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserinn yasaklanması sonrasında yetmiş yaşında hapsedilen Galileo kör oldu)
  CHARLES DARWIN
  Charles Darwin kimdir?
  İngiliz doğa tarihçisi. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sundu.

  *Kekeme
  *Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)
  HOMEROS
  Homeros kimdir?
  Batı Edebiyatı'nın ilk büyük eserleri sayılan İlyada ve Odysseia Destanları'nın yaratıcısı veya derleyicisi olduğu kabul edilir.
  *Kör
  LEO TOLSTOY

  Tolstoy kimdir?
  Büyük bir Rus yazarı; fikir eğitim sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Eserlerinden en kuvvetli iki romanı 'Savaş ve Barış' ile 'Anna Karenina'dır.İslam'a olan merakı sebebiyle bir gece trene binip İstanbul'a gitmeye karar verdi ancak tren istasyonunda fenalaşan ünlü yazar oradaki görevlilerden birinin evinde geceyi geçirdi ertesi gün hayata gözlerini yumdu.

  *Şizofren (Tolstoy hastalığından ötürü sürekli intiharı düşündüğü söylenir.)  CHRISTY BROWN
  Christy Brown kimdir?
  İrlanda asıllı yazar ressam olan Brown Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetileri olmadan yaşamıştır. Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı.)
  *Epilepsi
  CLAUDE MONET
  Claude Monet kimdir?
  Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. İzlenimcilik terimi Monet'nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

  *Kör (Ünlü ressam 80 yaşında katarakttan kör oldu. Geçirdiği katarakt ameliyatının ardından bir gözü açıldı. Görme yetisi biraz olsun düzeldi. Depresyon ve üzüntü içinde büyük boyutlu Nilüferler serisi projesine devam etti.)
  *Migren


  DANTE ALIGHIERI
  Dante kimidr?
  İtalyan ozan ve politikacı. En bilinen eseri Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı 'İlahi Komedya'dır.

  *Epilepsi
  AGATHA CHRISTIE
  Agatha Christie kimdir?
  İngiliz yazar popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısıdır. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.
  *Epilepsi

  SALVADOR DALI
  Salvador Dalí kimdir?
  İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlendi. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmini 1931'de bitirdi. Dalí ressamlığın yanı sıra heykelcilik fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı oldu.

  *Parkinson
  *Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
  ARISTOTALES
  Aristoteles kimdir?
  Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Fizik astronomi ilk felsefe zooloji mantık politika ve biyoloji gibi konularda pek çok eser verdi

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Fazla zekanın verdiği zararlar. :gülgül:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş