Bedensel/Fiziksel Beslenme

Fizik bedeni küçük bir evren (mikrokozmos) olarak hemen hemen her tür element mineral karbonhidrat vs. içerir. Yiyecek olarak katı sıvı ve gaz gibi maddenin her şeklini kullanır. Ezoterik açıdan solumun da bir çeşit beslemedir ve aldığımız nefesten giren oksijen ve diğer maddeler bedenimiz tarafından sindirilir. Fizik bedenin subtil bir tarafı olan eterik beden de solunum yolu ile prana gibi çeşitli subtil enerjileri özümser ve bunlar bedenin her tarafına yayılır. Negatif beslenme yiyecek zehirlenmesine yol açar. Yiyeceklere çeşitli ilaç boya ve suni tatlandırıcı eklenmesi zehirlenmeye yol açar. Çevre kirliliği hava kirliliği zehirlenmeye yol açar. Uygun olamayan şeylerin yenmesi zehirlenmeye yola açar.

Duygusal/Astral Beslenme

Fiziksel beslenme ötesinde insanın duygusal beslenme gereksinmeleri de vardır. Bu gereksinmeleri yerine getirilmemesi veya negatif duyguların varlığı fiziksel bedenin erken çökmesine çeşitli hastalıklara ve hatta ölümüne bile yol açabilir. Duygusal beslenme astral bedenimizi etkiler genelde duyularımızdan gelen algılardan oluşur. O halde duyu organlarımız da beslenme araçlarıdır.

Astral bedenimiz duygularımıza göre renk ve şekil değiştirir. Duygusal besinler arasında müzik de gelir boşuna ona ruhun gıdası dememişler. Müziğin şifalı tarafı olduğu gibi astral bedenin üzerinde direkt etkisi de vardır. En olumlu etki müziğin ezoterik yönünü bilen veya sezen ustalar tarafından bestelenen müzikten elde edilir. Negatif müzik de vardır ondan kaçınmak gerekir astral zehirlenme dahil çeşitli olumsuz etkileri vardır. Bazı seslerin insanları hasta ettiği tespit edilmiştir. Müzikle insanda hemen hemen her türlü duygu uyarmak mümkündür. Ses kirliliği özellikle ülkemizde önemli bir sorundur. Ses kirliliği üretenler insanlara son derece gerçek ve elle tutulur bir zarar verdiklerinden dolayı karmik yüklenmeye tabidirler.

Diğer bir duygusal beslenme kaynağı doğadır. Doğada yürüyüşler doğal güzellikleri algılama ve kendimizi açmamızın sonsuz yararları vardır. Doğada güneş ay toprak deniz ağaç bitki ve hayvanlardan gelen suptil enerjiler vardır. Maalesef her yerde doğanın tahrip edildiğini doğa ananın taciz edildiğini görürüz. Salt fiziksel menfaatler için estetikten yoksun doğallıktan uzak görüntüler yaratıyoruz bunlar da duyular aracıyla içimize işleniliyor duygusal zehirlenmeye ve açlığa yol açıyor. O halde doğal beslenme doğal kumaşlarla giyim doğal yapılarda yaşam ve doğal davranış öneriyoruz.

Zihinsel/Mental Beslenme

Zihinsel faaliyetlerimizle zihinsel gıdayı üretiriz. Bilgi yine de genelde duyular yolu ile içimize işler. Bilgi yorumlanır sınıflandırılır ve fikirler ve kavramlar üretilir. Yanlış kavramlar (konseptler) insanı içten sakatlar duygusal ve bedensel işlevlere çomak atar davranış bozukluklara yol açar. İnsanın düşünce işlevlerini düzgün ve objektif bir şekilde yürütmesi gerekir. Bu konuya Gurdjieff öğretileri ağırlık verir. Ayrıca beyin sağlığı için zihnin çalıştırılması televizyon gibi araçlarla pasif bir konuma getirilmemesi. Sürekli küçük hesaplarla oyalanmamak gerekir. İnsan zihni beyinle birlikte en gelişmiş bilgisayardan kat kat üstündür onda işlediğimiz malzemelere dikkat edelim. İsterseniz en güzel bir mekanda yaşayın içinizde çöplük barındırdıktan sonra hiç bir yararı yoktur. Zihinsel gücünüze güvenin düşünceleriniz pozitifse pozitif şeyleri çekersiniz negatifse negatif şeyleri çekersiniz.


Ruhsal beslenme

Son olarak ruhsal beslenmeye geldik eğer beden duygu ve zihin uyumlu ve pozitifi bir şekilde çalışırsa ruhsal yönden de bütünlük hissederiz doyumlu oluruz. Aydınlanma farkındalık ve şuurluluk bize ruhsal beslenmenin yollarını açar. Meditasyon dua içsel sesimizi dinlemek iyi düzenlenmiş bir ritüel insanlarla sağlıklı ve doyurucu ilişkiler bizi ruhsal doyuma götürür. Sevgi erk ve bilgelik bizi ruhsal doyuma götürür. Her türlü nefret kin ve ayrımcılık bizi uzaklaştırır. Kendi iç potansiyelimizi ortaya çıkarmak kendimizi bütünleştirmemiz hemcinslerimize karşı olumlu ilişkiler bizde ruhsal doyum sağlar.