Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çakralar ve Çakraları Açma Yöntemleri  Hint felsefesine dayanan çakranın kelime anlamı dairesel dönen tekerlektir. İnsan bedeninde enerji noktalarının bağlantı kısımları metafiziksel ya da biyofiziksel olarak değerlendirilmektedir. Metafiziksel düşünce gerçek yaşamda var olmayan soyut düşüncelerin varlığını zihinde kabul etmektir. Biyofiziksel düşünce ise fiziksel etkenlere bağlı olarak gelişen insanların ses ışık gibi varlıkların etkisiyle çevreyle kurulan ilişkiler bütünüdür. Örnek olarak iletişim kurma koşma hareket etme sayılabilir. İşte bunların bir araya gelmesiyle vücudumuzda dönence misali bir enerji girdabı oluşur. Çakralar bir enerji sistemi meydana getirirler. Aslında bu sistemin tek tek parçalarını oluştururlar. Dış çevrenin etkisiyle ya da kendi yarattığımız bir takım olumsuz durumların etkisiyle bu enerji döngüsü bozulabilir kapanabilir. Dünyanın birçok yerinde kabul edilip uygulanan çakra yönteminin parçaları veya uygulanışı değişiklik gösterir. Hatta isimleri bile kültürlerin farklılığından dolayı değişmiştir. Yedi adet çakra vardır. Çakralar insanın enerji merkezleridir. İnsan bedeninin çeşitli fonksiyonlarına etki eder. Salgı bezleri ile bağlantılı olan bu yedi adet çakra duygu dünyamızdaki davranışlarımızda bir takım etkiler oluşturur. Özellikle kapanma stresli sinirli umutsuz kötümser gibi olumsuz duyguların hakim olmasına neden olur. Bu nedenle hangi çakradan kaynaklandığını bulmak ve onu açmak için bedenimizdeki çakraları çok iyi tanımalıyız. Çakrların kapanmasına özellikle metropollerde yaşayan insanlarda daha çok rastlanır. Gürültü kirliliği hava kirliliği hızlı beslenme işm veya günlik yaşamın getirdiği stresler insanlarla ve doğayla birebir ilişkilerin azalması vb. diğer nedenler etkili oluyor. Bu nedenleri olabildiğince aza indirmeye çalışıp iç huzurun sağlanabilmesi için kapalı çakraların meditasyon ile açılması gerekir.

  Çakralar
  1- Muladhara Çakra: Kök çakrası denir. Kapalı ise aşırı hızlı kilo alma kabızlık rahatsızlıklarında kendini gösterir. Güvende olma hissiyatı ve yaşam mutluluğunun kaybolmasıdır. Basit yoga hareketleri öğrenip günlük olarak uygulandığında kendimizle barışır ve çakrayı açabiliriz. Güven duygusu yeniden oluşur.

  2- Swadhistana Çakra: Göbek altında bulunur kapalıysa kıskançlık nefret gibi negatif duygular oluşturur. Su kullanarak açılır. Deniz göl ve nehir seyretmek iyi geldiği gibi temiz kaynak suyu da içilebilir. Evde banyoda tütsü yakılarak ılık bir duş eşliğinde çakrayı açtığınızı düşünün.

  3- Manipura Çakra: Duygu çakrasıda denir. Kapalı iken öfke nöbetleri alınganlık moral düşüklüğünü yaşanır. Güneşin doğuşunu ya da batışını seyretmek iyi gelir. Uzanıp yere gökyüzüne bakarak açıldığını hayal etmek açmada etkilidir. Lavanta kokusu önerilir. Lavanta yağı ile vücudunuza ufak masajlar yapabilirsiniz. Lavanta yağından birkaç damla şampuanınıza damlatıp saçınızı yıkayın.

  4- Anahata Çakra: kalp çakrasıdır. Sorun olduğunda sevgiyi almak istemezler. Şefkat ve naziklik rahatsız eder. Çabuk içine kapanıklık yaşarlar. Oldukça sert yapıları vardır. Yeşillik doğa ile iç içe olmak yağmurdan sonra toprak kokusunu hissederek içine çekmek bulutlarla benzetmece oynamak çakrayı açar. Gül kokusu iyi gelir. Kolonya yerine gülsuyu kullanılabilir.

  5- Vishouddha Çakra: Boğaz çakrasıdır. İfade ve iletişim üzerinde etkilidir. Kapalı iken patavatsız sivri dilli iğneleyici iletişim kurarlar. Düşünmeden hızlı konuştuklarından kekeleyebilirler. Bulutsuz mavi gökyüzüne bakılmalı açık mavi kıyafet tercih edebilirler. Ada çayı içmek açmada faydalıdır.

  6- Anja Çakra: Alın çakrası denir. İki kaşın ortasında kalan kısımdadır. Kapalı olduğunda yüksek egolu ve kendini beğenmiş bireylerdir. Yalnız olduklarını düşünürler. Depresyona girmeye eğimli kişilerdir. Klasik müzik eşliğinde gece bol yıldızlı gökyüzünü seyrederken nane limon çayı içmek açar.

  7- Sahasrara çakra: Taç çakrasıdır. Kafatasının tepe noktasındadır. Kapandığında ölüm korkusu ayrılık duyguları ağır basar. Çok uyuma veya aşırı çalışma gibi eylemlerde bulunurlar. Açmada sessiz ortamlarda bulunmak yürüyüş doğa gezilerine katılmak etkilidir. Üzerinizde ametist taşını bulundurabilir bir aksesuar üzerinde de olabilir bulundurmalısınız.

  Bütün çakralar için uygulamalar esnasında kapalı çakraların bulunduğu bölgeye yoğunlaşarak düşünce gücünüzle açtığınızı hissetmelisiniz.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tüm çakralarım açık. Hiçbirine ihtiyacım yok meşallah.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş