4.Kalp Chakra (Birliğe Uyanmak)


Kalp çakra geleneksel olarak “vurulmamış” anlamına gelen Sanskritçe ismi ANAHATA ile bilinen dördüncü çakra kalbe yaşama kuvveti sağlar. Kalp çakrasının adı “ANAHAT” beş duyunun hakimiyetinin ötesinde duyulan evrensel bir ses çıkartmak anlamına gelmektedir.

“Vurulmamış” bir ses olması kaynağının olmadığı ama var olduğu anlamına gelir. İlgili organları sırtın üst kısmı kalp göğüs kafesi ve boşluğu kan dolaşımı sistemi deri’dir. Aynı zamanda timus bezine ciğerlere kollara ve ellere yaşama kuvveti sağlar.


Kalbin ana prensibi hayatın akışına tam bir güvenle teslimiyet olmaktır. Ayrıca sevme yeteneğinin gelişimi sabır özveri acıma kendini verme adama ve şifa çalışmalarındaki merhamet çakranın manevi prensiplerini oluşturur. Çakrasının insan varlığı olarak ifadesi; Kozmik ailenin bir üyesi gerçek insan aşamasına geçiştir (Özümüzdeki insana geçiş: İnsan Tanrı’nın özünden yaratılmıştır ve kozmik aileye dahildir. Bilinç yükseldiğinde kişi kozmik frekansa geçmiş olur).

İyileştirme kalpten başlar ve iyileştiricilerin kendileri eğer kendilerini diğerlerine yardım etmeye gerçekten adamışlarsa bu çakradan çalışırlar. Kalp çakrası tüm çakraların kendilerini ifade ettikleri ana yoldur. Bu açıdan kalp çakrası eşsizdir ama evrensel sevgi ihtiyacını gösterir.

Böylece bütün iyileştirme şekilleri tüm düşünceler tüm bilgiler eğer sevgi ve merhamet ile ifade edilirse uzun vadeli bir iyileşme temizlenme ve denge yaratılır.


Bir kişinin bilinci Solar Pleksus çakradan kalp çakraya ilerlediğinde hayatında bazı krizler ile karşılaşır. Bunun sebebi kalp çakrasının kısa süre sonra bilinçteki en dramatik değişiklikleri getirmesidir. Konuyu daha da açıklarsak; Ayurvedik tıpta kalp çakrası hava elemanı ve dokunma ilkesi ile ilişkilendirilmiştir. İyileştirici dokunuş bu çakradan yapılır. Kalp çakrası insanlar arasındaki birliği gerçekte ortak olarak sahip olduğumuz hayatı görme kabiliyetidir. Birlik içinde ve toplu terimlerle anlaşılan her şey kalp çakrasından gelir. Kalp çakrası insanları sevgi gizeminde birleştirir. Buna gizem diyoruz çünkü sevginin bir kişiyi diğerine bağlama bir aileyi bir toplumu bütün olarak insanlığı birleştirmek için tanımlanamayan bir gücü vardır. Sevgi büyüdükçe halkası yaşamın birliği ile daha da derin tecrübe edilecek şekilde genişler.

1.2. ve 3. çakralar : Alt (maddi) çakralardır. 4. Çakradan itibaren frekans yükselir ve manevi çakralar başlar. Bu çakra iyi çalışırsa hastalıklı ya da acı çeken bölgeye enerji göndererek o bölge iyileştirilir. Öfke kızgınlık nefret ve kırgınlık burada nötrleştirilir. Kalp çakrasının enerjisi çok kuvvetlidir ve açıldığı zaman başkaları üzerinde de iyileştirme özelliği gösterir. Yeşil renk tedavi ve uyumun rengidir. Pembe ise ilahi sevgiyi yansıtır. Kalp çakrasında problem varsa sevgi ile ilgili sorunların varlığı görülür. Tüm kalp hastalıkları sevgisizlikten ya da sevgi ile ilgili problemlerden kaynaklanır. İnsanlar sevgiden bahsederler ama gerçek sevgiyi çoğunlukla bilmezler. Hep beklentiler doğrultusunda severler. Sevilmek için önce sevmeyi bilmeliyiz. Kendini sevemeyen kimseyi sevemez. Sevgi emektir. Sevgi özveridir. Sevgi koşulsuzdur. Kendimizi seversek yalnızlık ve sevgisizlik çekmeyiz. Koşulsuz sevgiye en yakın örnek anne-evlat ilişkisidir. Çünkü anne onun kendisinden bir parça olduğunu bilir. Bütünün içinde herkes Yaradan’ın çocuklarıdır ve bütündür. Ayrım yapmadan Yaradan herkesi sever. Bunun farkında olan kişi içinde huzur ve sevgiyi dolu dolu hisseder. Huzur; tek gerçeğin sevgi olduğunu bilmektir.

Kalp çakrasının normal çalışması halinde kişide şefkat yardım etme duygusu yargılamadan beklemeden koşulsuz sevme eylemi gözlenir ve ilahi sevgi yaşanır. Şifa verebilmek içinde kalp çakrasının açık olması gerekir.

Şifa veren kişinin aurası yeşil renktedir.


Kalp çakrasının etkilendiği düşünceleri şöyle özetleyebiliriz;

1. İLİŞKİLER Özensiz ve sevgisiz ilişkiler kalp merkezini olumsuz etkiler ve karmalara yol açar. Damar tıkanıklığı göğüs kanseri fibro kistler ve kalp ile ilgili diğer hastalıklar kalp çakrasının problemleridir. Çocuklar sorumluluğunu aldığımız Yaradan’ın bizlere armağanlarıdır. Onlar bize koşulsuz sevgiyi öğrenmemiz yolunda verilmiş en büyük rehber ve armağandır.

Yaşlılık ise ikinci bir çocukluk dönemidir. Sabır sevgi ve bağımlılıklarımız için sunulmuş bir dönemdir.

2. SEVGİ Ruhani aşk ve yüksek benlik romantik veya platonik aşklar aile sevgisi gibi her türlü sevgi hissi kalp çakrası ile ilgilidir.

3. KİŞİSEL BAĞLILIKLAR Akrabalık düşkünlüğü veya bir kişiye düşkün olma. (Denge)

4. UNUTMA VE UNUTMAMA Kendisine başkalarına (aile üyesi arkadaş v.b veya memlekete insan gurubuna hükümet temsilcisi veya organizasyona) yapılan şeyleri unutma veya unutmama.

Sevgi alma veya verme konusundaki korkular çakranın büzülmesine ve kirlenmesine neden olur. İlişki bağımlılığı geniş ve tıkalı bir çakraya neden olur. Kirli bir kalp çakrası gerçek aşkın derin mutluluğunu deneyimlemeyi engeller.

Herkesin bir başka kişiyle aşk dostluk cinsellik gibi deneyimler yaşamaya ilişkin bazı korkuları olabilir. Çoğu kişi aşk ilişkisinde acıyı ferdi olarak denemiştir. Sonuçta acıyı ve aşkı birleştiririz. Bu da kalp çakramızda engeller oluşturur. Kontrolü kaybetmemize ve aşkın derinliğini hissetmememize neden olur. Bizim özümüz ruhsal aşktır.

Aşk bizim gücümüzün sahip olduğumuz herşeyin ve isteklerimizin kaynağıdır. Kalp çakrası sezgileri ve geleceği hissetmeyi geliştirmede merkezi bir noktadır.

Kalp çakramızı daha fazla temizleyip açarsak büyük bir kuvvet doğruluk ve sevgiye sahip oluruz. Çok çalışan bir kalp çakrası aşırı sevgi şefkat acıma duygularını ortaya çıkarırken az çalışan bir kalp çakrası kişinin sevgisiz ve hoşgörüsüz olmasına neden olabilir. Nedensiz sırt ve kalp ağrıları kalp çakrası tıkanıklıklarının mevcut olduğunun kanıtıdır.


Kalp çakrasının sevgide ve dengede kalması için temizlenme yöntemlerinden birkaçını şöyle özetleyebiliriz;

Doğa ortamında veya açık alanlarda yapılan solunum egzersizleri çok yararlıdır. (yavaş ve derin nefes alıp bir süre sonra verilen oksijen Kİ enerjisini bedene taşır.)
“Kendimi bağışlıyorum olduğum gibi kabul ediyor onaylıyorum seviyorum ve tüm sevgimle özgür bırakıyorum.“; “Ben sevgiyim” “Ben sevginin merkeziyim”; “Herşeyi olduğu gibi sevgiyle kabul ediyor ve sevgiyle özgür bırakıyorum.” gibi sevgi ile ilgili onaylamalar kalp çakrası temizliğinde kullanılır. Bu onaylamalar saf niyetinizle birleşince tüm olumsuzluklar olumlamaya dönüşecektir.

Solar pleksus çakra ile birlikte yapılan dengeleme yöntemi alt ve üst çakra merkezlerini eşitler. Bu dengeleme çalışmasında sol el her zaman kalp çakrasında sabit olarak durur. Sağ el 3-5’er dakika aralıklarla sıra ile önce solar pleksusta sonra ikinci çakrada durur. Maddi çakralardan sonra sağ el manevi çakralara geçer ve önce boğaz daha sonra alın ve taç çakralarında durur. Ellerin çakralarda kalış süresi en az 3 dakika en fazla ise içinizden gelen süre kadar olmalıdır.

Reiki sembolleri yeşim zümrüt turmalin veya pembe kuvars ve gül aroması eşliğinde yapılan çalışmalar sevgi eşiğini yükseltir çakrayı temizler iyileştirir ve aktive eder.

Alıntıdır.