2.Sakral Chakra (Cinsellik Ve Tutku)


Sanskritçe’de SWADHISTHANA veya merkez çakra olarak bilinir. Göbeğin iki üç parmak altında ilk bel omuru bölgesinde yer almaktadır. Çakra kanalı üreme organları böbrekler mesane kan sindirim asitleri ve benzeri vücut sıvıları erbezleri leğen kemikleri yumurtalıklar ve bağırsaklara yaşama kuvveti sağlamaktadır. Aynı zamanda yaşama enerjisi ile gelişen bir odak sağlamaktadır. Sakral Çakra tat alma duyusu ve derin hayati nefesten de sorumludur. Çin tıbbına göre derin nefes almayı böbrekler mümkün kılar böbrekler güçlü ve canlı iken nefesi ciğerlerin altına doğru çekerler. Böbrekler zayıfsa nefes sığdır ve kişi gergin sinirli ve korku doludur. Ayrıca boğaz çakrasına bağlı yaratıcılığımızın da merkezidir.

Çakrada ifade bulan yaratıcılığın estetik güzelliğin ve üreticiliğin dışa açılımı boğaz çakrası ile ortaklaşa gerçekleşir. Tat alma duyusunu da şu şekilde de açıklayabiliriz çakranın hormonları “östrojen ve testosteron” erkek ve dişil beden işlevselliğini sağlar.

“Tat” alma duyusu burada devreye girer yaşamdan haz duymayı hissettirir. Ayrıca çakranın ana biyolojik fonksiyonları cinsel organların idamesi cinsel ilişki güdüsü fiziksel mutluluk isteği ve bununla ilgili tüm sosyal konulardır. Kişi yalnız başına tüm bu gerçekleri yaşayamaz ve bunun sonucunda sakral çakra bizi kök çakranın bireyselleşmiş durum ifadesinden bir eş ve sosyal etkileşim arayışına yönlendirir. Hayatı sevgi çoşku ve neşe ile sürdürmek kişinin yaşam kalitesini ve enerjisini yükseltir.


Sakral çakranın bloke edilmesi bağlı organlarla ilişkili hastalıklarla sonuçlanır ve çakrayı tıkayan çok önemli diğer bir faktör de bir başka varlığın obsesif takıntılı bir şekilde takipçisi olmak yanlış spiritüel öğretmen veya öğretileri takip etmektir. Doğru olmayan bir öğretiyi ve şekilcilikleri izlemek üretkenlikleri ve yaratıcılığı engeller. Çakrada tıkanıklık olduğunda kişide cinsiyet problemleri kadın-erkek kimliklerinin oturmaması özgüven eksikliği bedenini sevmeme duygusal felç görülür. Bu çakra süzülmemiş ilkel duyguların cinsel arzuların ve yaratıcılığın merkezi olduğu kadar kişinin imgeleme eşiğini de yükseltir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri de “imgeleme” yaratıcı güçtür. Anda kalmak bu çakra olumlu etkiler. Tüm hastalıkları kendimiz oluştururuz. Her deneyim biraz daha büyümemize yardımcı olur. Geçmiş ve gelecek bütünün içindedir. Şimdide kalarak anı yaşamak endişe ve kaygılardan bizi kurtarır. Turuncu renk veya portakal rengi ve tüm biyolojik yaşamın kaynağı olan su elementi ile tanımlanır. Su yeni yaşamı döller ve üretir. Suyun veya denizin yüzeyinin altında yer alan çok büyük gücün ve gizemin vücuda gelmesi olarak sembolize edilir.

Sakral çakranın temizlenme yöntemlerinden birkaçını şöyle özetleyebiliriz;


Çakranın temizlenmesinde; ay taşı carneol jasper taşlarından yararlanılır. Yasemin sardunya ve sandal ağacı aromaları da düşünme ve hissetme eşiğindeki titreşimlerde bir bütünlük sağlar yaratıcılığı kamçılar.

Ylang ağacının çiçeklerinden elde edilen aroma ise kişiye huzur verir güven duygusunu arttırır ve engellenmiş karışıklık içindeki asi duyguların dengelenmesini kolaylaştırır.Sakral çakra ve Boğaz çakrayı dengeleme yaparak çalışmak bu iki çakra arasındaki ilişkiyi düzene sokar dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca renklerin eşlik ettiği meditasyonlar derin temizlik sağlar kendimize Reiki uygularken çakraların renkleri ile imgeleyerek çalıştığımızda çok daha etkin bir arınma gerçekleşir.

Çakralar da beynimiz gibi depolama ve hatırlama yeteneğine sahiptir. Yaşanan tüm olayları çakraların içinde bulmak mümkündür. Reiki çakra meditasyonu yaparken iç gözümüzle bakmak ve kendimizi gerçek duygularımız ile algılamak çakraların güçlenmesini sağlar ve blokajların oluşmasını engeller.

“Bedenimi ve kimliğimi sevgiyle kabul ediyorum. Bu benim hayatım. Hayatımdan ve kendi bedenimde yaşamaktan zevk alırım” onaylaması çakrada dengeyi ve temizliği sağlar.

KÖK CHAKRA VE SAKRAL CHAKRA ARASINDAKİ İLİŞKİ


Şimdi bir an için duralım ve ilk iki çakranın üzerine değer sistemlerinin yaşamımızı değişik yollardan nasıl etkilediğini düşünelim. Hayatın idamesi ve ayrılık ile ilgili olduğundan kök çakra bizim hayattaki tehlikelerin farkında olmamızı ve eş sevgi ve cinselliğe olan arzumuzun farkında olmamızı ve sevgiye dayalı karşı cins arayışının en doğru şekliyle sakral çakraya ilerlememizi sağlar.

Cinsellik karşıtların yani kadın ve erkek yang ve yin gökyüzü ve yeryüzünün birleşmesidir. Tüm geleneksel ruhsal ve dini uygulamalarda ama özellikle doğudakilerde insanın cinsel deneyimi ilahi karşıtların birleşmesi olarak görülür. İnsanları evrensel yapbozun iki parçası sevgi ile bir araya geldiklerinde ortaya çıkan uyum ve düzene bakabilmeleri için bir yol olarak görülür. İşte bu yol insanların hayatın yaratılışı için gerekli ilahi dramaya katılmalarının bir yoludur.

Alıntıdır.