Feng Shui ve arazi seçimi
Feng Shui'de ev içi yerleşim planı ve dekorasyon kadar evin konumu ve bulunduğu arazi de çok önemlidir. Yaşadığımız mekanın arkası kuzeye bakıyorsa bu arkamızı sağlama almak gibi destekleyici bir güç demektir. Mekanın girişi güneye bakıyorsa bu da pozitif ve olumlu fırsatlar yakalayacağımızı gösterir. Çıkış kapısının sağ tarafı batı ise bunun mekana koruyucu etkisi olacaktır. Sol taraf doğuya bakıyorsa maddi gücünüz kuvvetli olacaktır. Düz ve eğimi olmayan araziler Feng Shui açısından iyi değildir. Çünkü enerji akışı diktir ve dolayısıyla negatiftir ve sizi koruyacak hiç bir eğim ya da engebe bulunmamaktadır.

Element teorisi nedir?
Elementleri incelerken "ÜRETEN" ve "YOK EDEN" özelliklerini bilmek Feng Shui'nin temel kurallarındandır. Bu aynı zamanda Çin astroloji bilimlerinde de kullanılır. Çin falında herkesin doğum tarihine göre (gün ay ve yıl olarak) hayvan adlarından oluşan bir burcu (Fare Öküz Kaplan Domuz gibi) ve bir elementi (Su Tahta Toprak Ateş Metal) vardır. Feng Shui'yi uygularken kendi elementinizi bilmeniz gerekir.

Renklerin ' Feng-Shui' si
Kış aylarının siyah füme gibi koyu renkleri Freng Shui felsefesinde tercih edilmiyor. Karışık siyah beyaz gibi seçimler Uzakdoğu öğretisine göre vücudun enerjisini yok ediyor. Oysa bedenin ve ruhun renk dengesini düzenlemek için renkli aksesuvarlar kullanmak mümkün.

Siyah Freng-Shui'de hırsı ve kudreti simgeliyor. İdeal kombinasyon renkleri yeşil ve mavi.

Beyaz hüzün rengi olarak algılanıyor ve yaşam ruhunu zayıflattığına inanılıyor. Önerilen kombinasyon renkleri gümüş ve altın.

Kahve tonları güç ve egemenliğin temsilcileri. Uygun renk kombinasyonu kırmızı...

Gri ise kritik bir renk olarak algılanıyor. En iyi renk kombinasyonu sarı...


ALINTIDIR.