Üç bin yıl önce Çin İmparatoru Song adamlarını ülkenin en yaşlı kişisini bulmak için görevlendirir. Görevliler 90 yaşındaki Li’yi bulup getirirler. İmparator uzun yaşamasının sırrını sorunca “Zusanli noktasını ısıtıyorum”der. Elli yıl sonra İmparator Song yerine Tang geçer. O da ülkenin en yaşlı kişisinin bulunmasını ister. En yaşlı kişiyi arayanlar bir kez daha Li’yi bulur. 140 yaşındaki Li şöyle der: “Ayda bir defa dolunay çıktığında zusanli noktasını ısıtıyorum.” Siz de bu yaşlı köylü gibi yapın.

Zusanli ya da ‘yaşam enerjisi noktası’ ‘dizin üç parmak altında’ dizin pürüzlü derisinin sona erdiği yerdedir. Mümkünse her sabah bu noktaya masaj yapın.

‘Güzel kokuların karşılanması’ noktası (yinxiang) burun kenarlarına başparmağınızla ya da serçe parmağınızla masaj yapın.

- ‘Tapınakla karşılaşma’ noktası (yintang) böyle bir isim verilmiştir çünkü tapınağın önünde kapının açılması için başın yere değdiği nokta burasıdır. Bu nokta iki kaşın ortasında bulunmaktadır.

İş mülakatı gibi stresli bir görüşmeden önce ‘küçük saldırı’ (shaochong) noktası uyarılır. Bu nokta serçe parmağın üzerinde tırnağın dibinde bulunur.

İşaret parmağı ile başparmak arasında bu noktayı ovuşturun. Uygulamayı iki parmağınıza da yapın. Karın ağrısı migren terleme çarpıntı kasılma solunum sıkıntısı gibi stres belirtileri bu nokta uyarıldığında yok olur.

Soğukkanlılığınızı korursunuz.

(Alıntıdır)