Çevre kirliliği de dahil olmak üzere sağlıksız bir yaşam biçimi sonucunda biriken toksinlerin vücuttan arındırılması anlamına gelen detoks sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir yaşam biçimidir. Her gün bol meyve ve sebze yiyebiliyor bol bol su içip kahveden sigaradan uzak durabiliyorsanız aşırı stresten uzak bir yaşamınız varsa düzenli olarak spor yapabiliyorsanız zaten vücudunuz otomatik detoks yapıyordur zaten. Ancak özellikle büyük kentlerde yaşayan ve yoğun bir iş temposuna sahip olanlar için yılda en az iki kez detoks diyeti yapmak şart denebilir.

Vücudumuza zarar veren zehirli kimyasallar yani toksinler; hücrelerimizin dolayısıyla dokularımızın ve organlarımızın baş düşmanıdır. Bu toksinler; yorgunluk güçsüzlük bitkinlik kendini iyi hissetmeme aşırı uyku ya da uykusuzluk kas ve eklemlerde gerginlik ağrı sinirlilik gibi sorunlar yaratır. Sağlıklı bir yaşam için organizmadan toksinlerin atılması için bedene bilinçli bir şekilde yardım etmek gerekir. Detoksifikasyonda bağırsak florasının düzenlenmesi ile vücut toksinlerden arınır böylece kişi daha duru düşünür ve strese karşı daha dirençli olup bağışıklık düzeyini yükseltir. Aslında en önemli şey bağışıklık düzeyimizi yüksek tutmaktır. Şifayı bedene veren yine kendi mekanizmasıdır. Biz sadece vücudumuzun doğal olarak çalışmasının önünü açarak onu kendini şifalandırması için rahat bırakıyoruz.

Organizma kendisine yaramayan ve bozucu etkileri olan zehirli maddeleri tanır ve karaciğer böbrekler idrar dışkı solunum ter gibi yollarla dışarı atar. Ama günümüzde endüstriyel kimyasallar tarımda kullanılan zehirli maddeler gıda katkı maddeleri ağır metaller anestetik maddeler bilinçsizce kullanılan ilaçların kimyasal kalıntıları ile birlikte alkol tütün kafein artıkları vücudumuzda kalıcıdır. Bazı metabolizmalar bu toksinleri daha kolay parçalayabilir. Ancak hiçbir nedene bağlı olmayan baş sırt ve boyun ağrıları alerjiler ve solunum problemleri yaşıyorsanız vücudunuz bu toksinleri yok edemiyor demektir.

Detoksifikasyon yöntemlerinden bazıları; özel diyetlerle vücudu arındırma belli sürelerde meyve suyu ve bitki rejimleri vücudu toksinlerden arıtan ve temizlenmesine yardımcı olan bazı vitamin ve amino asitlerin bilinçli kullanılması bitki çayları ısı soğuk ve sıcak su banyoları ve spordur.

Öncelikle yapmanız gerekenler ;
  • Cilt detoksunu için buhar banyolarından saunadan ve masajdan yararlanın.
  • Çok gerekli olmadıkça ilaç kullanmayın.
  • Gün boyunca en az 2- 2.5 litre su için.
  • Günde en az 20 dakika ve tempolu olacak şekilde egzersiz yapın.
  • Detoks süresince günde 2 fincan kadar rezene veya karahindiba çayı için.
  • Gece yatarken ve sabahları kahvaltıdan 30 dakika önce bir fincan ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip yavaş yavaş yudumlayın.
  • Hayvansal protein ihtiyacınızı balık ya da doğada yetişmiş hayvanlardan (mümkün olduğunca beyaz etli) sağlamaya çalışın.
  • Düzenli olarak dönüşümlü sıcak ve soğuk duş alın.
  • Sigara ve alkolü bırakın. Kahveyi mümkün olduğunca azaltın.

ALINTIDIR.