Nefes yaşamı devam ettirmek için soluk alıp vermek daha fazla bir şeydir. Zihin ve duygularımızla yakından ilgilidir. Kişi fiziksel bir ağrı ya da duygusal bir travma yaşadığında ilk olarak nefesi etkilenir. Kötü bir haber aldığımızda beden ve akciğerler büzülürken iyi bir haber aldığımızda beden ve akciğerler ferahlayarak açılır. Güncel hayatımızda da “Nefes tutulması”“Sırtın bıçaklanması” “göğüs ağrısı” gibi nefesin bedenimizde meydana getirdiği etkileri belirten tanımlamalar kullanırız. Duyguların ve fiziksel etkilerin nefesimizi böyle etkilemesinden yola çıkarak nefesimizi değiştirerek duygularımızı ve fiziksel duruşumuzu da değiştirebileceğimizi söyleyebiliriz. Bunun nasıl olduğunu fiziksel aktivitelerde de görüyoruz.

Örneğin gergin olduğumuz bir psikolojide özellikle omuz yüz ve sırt kaslarımız da bir kaya gibi gerilir. Masaj aldığımızda ise sadece kaslarımız yumuşamakla kalmaz aynı zamanda dingin bir psikolojiye de girmiş oluruz. Bu nefes alış verişimize de aynı anda yansır.

Doğru nefes bedenimizi duygularımızı ve zihnimizi doğal olarak da enerji bedenimizi rahatlatır dengeye sokar. Özellikle sinir sistemi ile doğrudan ilgilidir. Bu davranışlarımızı değiştirir. Dolayısıyla kendimizle ve diğer insanlarla ilişkilerimiz gelişir ve yaşam kalitemiz artar.

İnsanlar duygularını bedenlerinde deneyimler. Hatta denebilir ki akciğerlerimiz duygularımızı depo eder. Eğer kötü deneyimleri depo etmeye devam edersek açıktır ki bunlar bizi bir şekilde hasta edecektir. O halde yapılması gereken bize zarar veren bu kötü duyguları kendimizden uzaklaştırmak ve kendimizi şifalandırmaktır. Doğru nefes akciğerlerimizi temizlediği gibi içindeki kötü duyguları da uzaklaştırmakta ve yeni olumlu duyguların içimize girmesine olanak sağlamaktadır. Nefesle dikkatimizi kendimize vermemiz ve kendi kendimizi şafalandırma çalışması yapmamız bir bencillik değildir. Kendimizi değiştirerek aslından çevremizdeki insanları da olumlu bir şekilde değiştirmiş olmaktayız.

Göğüs kafesimizi bir kalkan gibi de düşünebiliriz. O bizi olumsuz dış etkenlere karşı koruyan bir kalkandır. Latincede göğüs ve kalkan sözcüklerinin çok benzer olması ve etimolojik olarak aynı kökten gelmesi anlamlıdır. Fakat birisine sarılıp sevgimizi ifade ederken bu kalkanı çıkarmak gerekir. Günümüz insanları dıştan gelecek tehditlere o kadar saplanıp kalmıştır ki bu kalkanı herkese karşı kullanma eğilimdedirler. Böyle olunca da nefes ve sevgi gibi her şeyi dönüştüren enerjileri yerli yerinde kullanamamakta ve blokajlar üretmektedirler. Bu yüzden en güzel hediye olan yaşama göğüsteki kalkanla değil de ellerimizi sarılacakmış gibi açarak sevgiyle hoş geldin demek hemen hemen bütün olumsuzlukları dönüştürecek ve bizi bilincin daha yüksek boyutlarına taşıyacaktır.

Antik zamanlardaki bir çok köklü uygarlıkta nefesin öneminden ve şifa verme etkisinden bahsedilmiştir. Bu dillerin bir çoğunda nefes ve ruh aynı kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin eski Yunanca “numa” hem ruh (sprit) hem de nefes (breath) anlamına gelir. Kökeni çok eskilere giden yerlilerin yaşadığı Havaii dilinde merhaba / hoşça kal ( hello / good bye ) anlamlarına gelen “alloha” ise Tanrı ve nefes sözcüklerinin birleşimidir. Orijinalinde bu sözcükle aslında “ Seni selamlıyorum çünkü aynı Tanrı’nın nefesini beraber soluyoruz” denmektedir. Şimdiye kadar gelmiş hemen hemen tüm spritüel öğretilerde de nefes çok önemli bir yer tutar.

Doğal olmayan ama kısa süreli bile yapılsa ki daha uzun devam ettirilmemelidir akciğerlerdeki blokajı çözen etkili bir nefes tekniğini paylaşıyorum.

Öncelikle bacaklar omuz genişlediğinde aralanmış ve dizlerden biraz kırılmış rahat bir şekilde ayakta dururuz. Ellerimizi göğsümüzün önünde avuç içleri birbirine bakacak şekilde birleştiririz. Nefesi içimize çekerken avuç içlerimiz yukarı bakacak şekilde kollarımızı iki yana açarız ve omuzlarımızı yukarı kaldırmadan genişletiriz. Hohlayan bir ses çıkaran nefes akciğerlere doldurulur. Bu esnada göğüs kafesi inip şişer. Nefes verirken ise kollarımızı kapayarak ellerimizi tekrar göğsümüzün önünde yani kalp çakramızda birleştiririz. Böylece bir açma bir durma ve bir kapama şeklinde bir set yapmış oluruz. Set sayısı yaklaşık 10 kez olacak şekilde devam edilebilir. Eğer baş dönmesi olursa oturarak dinlenmek ve ara vermek gerekir. Bu çalışma günde bir iki kere yapılmasında fayda vardır. Nefes ağızdan alınır ve dudaklar kullanılmaz. Bunu daha kolay sağlamak için ağzımıza ucunu kestiğimiz bir su pet şişesi koyabiliriz. Nefes ağza dolmadan direkt boğazdan akciğerlere gider. Bu esnada nefesin okyanusta esen rüzgarlara benzer sesi çıkar. Akciğerler bir körük gibi çalışır ve kalbi hızlandırır. Bunun sonucu olarak vücudumuz ısınır ve metabolizmayla beraber her şey hızlanmaya başlar. Dolayısıyla yaşam enerjisi “chi” de içimizde hareketlenir. Daha önce belirtildiği üzere duygularımızın tutulduğu göğsümüzü genişçe açmak ve derin nefes almak bile kendi başına dönüşümü sağlayacaktır. Ancak öncesinde blokajların çözümüne dair niyet etmek de süreci destekleyecektir. ( Sadece niyet kullanılarak yapılan güçlü çalışmaları da yakın zamanda forumda paylaşmayı düşünüyorum )

Okyanus sesini çıkarmak için en kolay yol sanki elimizi yüzümüzün önüne getirmek ve bir ayna tuttuğumuzu düşünerek buğulandığını imgelemektir. Bu sayede dikkatimizi de odaklamış oluruz. Zihnimiz nefesimizin sesini dinlerken aynı engin bir okyanustaki esen rüzgarı dinler gibi gevşemeye başlar ve dinginleşir. Akciğerlerde tutulan olumsuz duygular blokajlar bir daha dönmemek üzere buhar olarak havaya karışır ve içimize olumlu duyguların girmesi için yer açar.


ALINTIDIR.