Japonca’da parmak bası anlamına gelen bu dinlendirici ve canlılık veren geleneksel masajda vücuttaki enerji kanalları olan meridyenler boyunca baş parmak - el ayası baskılar esnetme teknikleri ve yumuşak salınımlar uygulanır.

Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yağsız olarak yapılan vetemeli binlerce yıllık antik Çin sağaltım yöntemi Akupunktura dayanan geleneksel Japon masajıdır.

Shiatsu masaj terapide; parmak - el baskıları gerdirmeler ve salınımlar ile bedenin kendi kendini iyileştirme yetisini harekete geçirmek ve bozulan enerji dengesini onarmak amaçlanır.

Uygulama sırasında hareketleri kısıtlamayacak mümkünse pamuklu doğal ve rahat bir kıyafet giyilmesi gerekir. 2 saat öncesinde yemek yenmemeli ve alkol alınmamalıdır. Uygulama sonrasında bol ılık su içilmesi de bedende akışın rahatlamasına ve ortaya çıkan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Seans sonrasında hissedilen huzura ek olarak kişi kendini enerjik ve dinç hisseder. Öncelikle kas dokusunun esnekliğini artırdığı için sertlikleri ve gerilmeleri giderir. Özellikle baş ve sırt ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.

Kan akışını hızlandırır ve kalbe düşen görevi azaltarak kalbin dinlenmesini sağlar. Ayrıca iç organların çalışmalarını düzenler. Her hafta düzenli yapıldığında sindirim sorunlarına romatizma ve kireçlenmeye iyi gelir uykuyu düzenler ve ruhsal açıdan rahatlama sağlayarak kişinin yaşama ve kendisine daha pozitif bakmasını sağlar.

Evren ve doğadaki tüm canlılar kendi içlerinde Yin ve Yang uyumlu bir denge içindedirler. Shiatsu vücutta bulunan bu zıt enerjileri harekete geçirerek tekrar doğal haline gelmesine yardımcı olur. Uzakdoğu ve özellikle Geleneksel Çin öğretisinde evrendeki diyalektik kutupluluğu gösteren karşıt çift yin & yang’dır.
Geleneksel Doğu Tıbbı’na göre bedenin kendi içindeki yin - yang dengesi sağlandığında tüm rahatsızlıklar ortadan kalkar. Dengesizlik ve meridyenlerden yaşam enerjisinin düzgün akmaması sadece hastalıklara yol açmakla kalmayıp kişinin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiler.

Bir daire ve içlerinde karşıt kutbunu taşıyan siyah-beyaz ile imgelenir. Karşıtların biri diğerinden bağımsız olamaz. Gündüz olmadan gece; gece olmadan gündüz açıklanamaz. Gece olmadığı sürece gündüz de yoktur. Uyum yin ve yang'in kararlı seviyelerde olmasıdır. Uyumsuzluk ise yin ve yang'in kararlı durumundan uzaklaşmasıdır.

Eski öğretilerde “Chi / Ki / Prana” olarak adlandırılan ve aynı damarlar gibi ama subtil olan meridyenler aracılığı ile tüm hücre ve organlara dağıtılan yaşam enerjisi vardır. Türkçe’de “can” olarak ifade edilebilen bu yaşam enerjisi enerji kanalı olan meridyenlerde 24 saat dolanır. Her bir meridyen ve ona bağlı organların chi tarafından yaklaşık 2 saat etkilenme süresi vardır. Bu enerji sırayla bir meridyenden diğerine geçer ve devamlı hareket halindedir. Yavaşladığında tıkandığında çok hızlı dolaştığında ya da belli bir organda toplandığında rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Geleneksel Çin Tıbbında her şeyin birbirini tamamlayan bu iki karşıt kutuptan oluştuğu kabul edilir. Eski bir Çin tıp kitabında "Yin ve yang'ı anladığınızda tüm evreni ellerinizde tutabilirsiniz" denmektedir.

Bedenimizin ön yüzü yin kabul edilirken arka tarafı yang’dır. Beş ana organ karaciğer kalp dalak akciğer böbrek yin bu organların eş organları safra kesesi ince bağırsak mide kalın bağırsak ve mesane yang kabul edilir.

Normal sağlıklı koşullarda yin ve yang'ın birbirleriyle ayrılmayan uyumlu bir ilişki içinde olduğu kabul edildiğinden herhangi birisinde çıkacak bir problemin karşıt kutbunu da etkiler. Örneğin safra kesesinde çıkacak bir dengesizlik er ya da geç eş organı olan karaciğeri etkiyecektir.

İnsan bedeninde toplam 299 shiatsu noktası bulunur. Bu noktalar meridyen ( ya da nadi ) denen biyoenerjinin dolaştığı kanalların üzerinde bulunur. 6’sı kolda 6’sı bacakta ( uzantıları gövde ve başta ) biri gövdenin önünde ve sonuncusu sırtın tam ortasında uzanır. Bunların yarısı yin diğer yarısı da yang’dır. Son ikisi ise nötrdür.

Antik Yunan öğretilerine göre beden aynı evrende olduğu gibi dört unsurdan oluşur. Bunlar ateş su hava ve topraktır. Benzer şekilde Antik Çinli ve Japon bilgelere göre ise birbirleriyle karşılıklı ilişki içinde olan Beş Element ( Wuxing ) söz konusudur. Bunlar; ateş toprak metal su ve ağaçtır. Beş element evren ve dünyanın olduğu kadar insan bedeninde de yer alan kurucu yönlendirici dönüştürücü unsurlardır.

ALINTIDIR.