Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow EFT ( Duygusal Özgürleşme Tekniği )

  EFT ( Emotional Freedom Technique / Duygusal Özgürleşme Tekniği ) kişinin enerji bedeninde oluşmuş duygusal tıkanıklıkların açılmasında kullanılan hızlı ve çok etkili bir yöntemdir. Uygulamaların kökeninde binlerce
  yıldır kullanılan Geleneksel Çin Tıbbı’nın tanımladığı kavramlar ve ilkeler yatar.
  Bugün çok sayıda psikolog ve tıp doktoru çeşitli rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasında EFT’den yararlanmaktadır.

  Hepimiz başımızdan kötü bir olay geçtiğinde olumsuz ve derin bir deneyim yaşadığımızda bunun etkilerini yıllarca taşıdığımızı biliriz. Bunun nedeni geçirdiğimiz travmanın enerji bedenimizde bıraktığı tıkanıklıklardır.

  “Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıktır.”

  Bu aksaklık enerjisel olarak giderildiği anda duygusal düzeyde de giderilir ve kişi olumsuz duygulardan kurtulur. Bu basit yöntem ile tüm yapılan bir yandan halletmek istediğiniz sorunu zihninizde tutarken ve bununla ilgili duyguların ortaya çıkmasına izin verirken diğer taraftan parmak uçlarınızla bazı akupunktur noktalarına hafifçe vurmaktan ibarettir. Bu şekilde bloke olmuş enerji kanallarımız meridyenleriniz açılır ve enerjiniz dengelenir sorun da kalıcı bir biçimde ortadan kalkar.

  Bedenimizin yaşam kaynağı enerji chi “meridyen” adı verilen ve kendileri de enerjiden oluşan kanallar ile bedene yayılır ve tüm sistem ve organlarımız tarafından kullanılır. Enerjinin sürekli ve düzgün aktığı dengeli olduğu ve yükseldiği zamanlar bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır.

  Yaşadığımız travmalar ve baskıladığımız belirdikleri anda yaşamayıp içimizde tuttuğumuz duygular meridyenlerde tıkanıklıklar aksamalar yaratır. EFT bunların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir.

  Yaşadığımız olumsuz bir olayın ya da bir travmanın anısı (blokajı) bedenin enerji kanallarında saklandıkça onu çağrıştıran en küçük olayla bile tıkanmış olan duygu yüzeye çıkar hissedilir bedensel ya da psikolojik acı yaşanır.

  Bazı anılar bizi rahatsız eder bazıları etmez. Rahatsız eden anılar enerji bedenimizde aksamaya neden olanlardır ve geleneksel psikoterapide yapıldığı şekilde bazen bu anıları tekrar etmek derinlerine inmek incelemek ve sahiplenmek kişinin ruh halinde olumlu gelişmeler sağlayamaz çünkü asıl sebep yani enerji tıkanıklığı varlığını sürdürmektedir.

  Bu tekniklerle geçmişte ya da yeni oluşmuş her tür duygusal sorun kısa sürede giderilebilmektedir. Yersiz korkular saplantılar kökleşmiş olumsuz inançlar büyük travmalar bunalımlar derin keder vb. tüm olumsuz duygular buna dahildir. Ayrıca EFT birçok bedensel sorunda etkili ve kalıcı şifa sağlamaktadır. Ancak bilinçaltından güçlü travmalar ortaya çıkabildiğinden özellikle öğrenme aşamasında kişi bu çalışmayı yalnız yapmamalı alanında deneyimli bir EFT terapisti ile uygulama yapmalıdır.

  Dr. Roger Callahan adlı kırk yılı aşkın deneyimli bir klinik psikolog doğu tıbbı üzerine yaptığı araştırmalarda kötü anıların travmaların ve olumsuz deneyimlerin yarattığı düşüncelerin bedenin enerji sistemindeki düzgün akışı olumsuz yönde etkilediğini izlemiştir. Yersiz korkuların ve endişelerin tedavisi için yaptığı geniş araştırmalar sonucu meridyenlerin uç noktalarına uygulanan baskıların olumlu sonuçlar verdiğini görmüş geliştirdiği yöntemi pek çok sayıda hastasına uygulamaya başlamıştır.

  Callahan bu konudaki ilk keşif deneyimini 1980 senesinde yaşamıştır. Mary adlı su fobisini tedavi etmeye çalıştığı ve bir buçuk yıldır klasik terapiler ile sonuç alamadığı hastası ile seansta iken Mary midesinin bulandığını söylediğinde; Dr. Callahan incelemekte olduğu konularla ilgili olduğu için işleyip işlemeyeceğini merak edip mide meridyeninin uç noktası olan göz altı noktasına hafifçe birkaç kez vurmuştur. Mary aniden hem bulantısının hem de tüm su fobisinin yok olduğunu söylediğinde birlikte yakınlarındaki havuza gitmişler ve Mary yüzüne su serpmeye başlamıştır. Korkuları kabusları baş ağrıları; hepsi aynı gün tamamen ortadan kalkmış ve bir daha tekrarlamamıştır. (Dr.Roger Callahan The Rapid Treatment of Panic Agoraphobia and Anxiety 1990)

  Callahan doğu tıbbının esasını oluşturan bütünsel yaklaşımı incelemiş duyguları düşünceleri bedeni ile bir bütün olarak insanı ele alan bu yaklaşımdaki enerji kanalları (meridyenler) ile duyguların ilişkisini temel alarak kendi terapi yöntemini geliştirmiş ve “Thought Field Therapy: TFT” (Düşünce Alanı Terapisi) adını vermiştir.

  Sonra öğrencilerinden biri Gary Craig adlı bir mühendis bu yöntemi daha basitleştirip herkesin kullanabileceği bir teknik haline getirmiş ve EFT adını vermiştir.

  Bugün gitgide yaygınlaşan hem kişisel olarak hem de terapistler tarafından kullanılan bu teknik kolay öğrenilen kolay uygulanan ve herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  EFT’nin dört temel basamağı vardır.

  • Kurulum

  a. Odaklanma
  b. Ölçme
  c. Onaylama kabul ederek nötrleştirme (göğüsteki hassas noktayı ovalayarak)

  • Vuruşlar (bedenin bir tarafı)


  • Ortada “9 Gamut ve göz hareketleri”


  • Vuruşlar (bedenin diğer ya da aynı tarafı)

  Teknik kolay olmasına karşın burdan öğrenmek mümkün değildir. Doğru da değildir. Çünkü uygulamalı olarak uzman bir EFT uygulayıcısı tarafından bizzat anlatılmalıdır. Bilinçaltını uyaran bir çalışma olduğundan yanlış yapılan bir uygulama kişinin eski unutmuş olduğu travmaları hızlı bir biçimde ortaya çıkarabilir. O yüzden yalnız olmaması da tavsiye ediliren azından öğrenene kadar.

  Bu bölümün amacı holistik terapileri tanıtmaktır. Kişi uygun gördüğü kendine yakın hissettiği çalışmayı öğrenmek için araştırmaya girebilir ve alanında deneyimli bir eğitmenden tekniği öğrenmek için başvurabilir. Bu hem kişinin kendi sağlığını tehlikeye atmamak için hem de teknik öğreten uzmanların özlük hakları içindir. Sağlığımızla ilgili her bilgiyi internetten görüp deneme yanılma yöntemi ile uygulamaya geçmek doğru bir yaklaşım olmadığı açıktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş