Çakralarınızı harekete geçirerek pek çok rahatsızlıktan uzak sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsunuz. Tabii bu durumda spor salonuna gitmeniz bile düşünülemez. O zaman rahatlayın çakra çalışmasıyla bu türden rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Çakra nedir?
Sanskritçe karşılığı 'çark daire tekerlek ve hareket" olan çakralar farkına vardığımız veya varamadığımız varlığımızda mevcut psişik enerji merkezleridir. Hem yoga hem de refleksoloji sistemlerinde binlerce yıldır kullanılmaktadırlar.

Sağlıksız bir yaşam tarzı çakralarımızda tıkanıklıklara sebep olur. Bunun sonucunda da yukarıda belirtilen türde rahatsızlıklar meydana gelebilir. Çakralar vücudunuzun 7 farklı noktasında bulunan enerji merkezleridir. 21 farklı enerji kanalının kesişme noktalarında bulunurlar ve genellikle vücudun belli bazı bölgelerinde bulunan ve daha küçük enerji noktaları olan akupunktur noktalarıyla karşılaştırılırlar.

Bu 7 çakra omurganın başlama noktasında göbeğin altında ve üstünde göğüs bölgesinin merkezinde boynun başlama noktasında kaşlarımızın arasında ve ayrıca da alnımızın üzerinde bulunur.

Her çakra turuncudan yeşile kadar değişen belli bir renkle gösterilir ve titreşimli bir frekans şeklinde kendi enerjisini yaydığına inanılır.

Çakra dengesi nasıl sağlanır?

Nefes alma ve hayalinde canlandırma ya da refleksoloji ve yoga duruşları gibi çeşitli yöntemlerle 7 çakramıza giden enerji uyarılır. Terapistlere bakılacak olursa vücudumuzu titreşimli enerjiyle beslemek hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bunun nedeni çakralarımızın vücudumuzdaki endokrin (vücudun hormonları kontrol eden kısmı) ve sinir sistemleriyle bağlantılı olmasıdır. Yani eğer çakralarımızın dengesini koruyabilirsek sağlıklı olabiliriz.

Stres migren ve kas gerginliklerini çakra egzersizleriyle iyileştirebilirsiniz
Stres migren ve kaslarınızdaki gerginlikten mi şikayetçisiniz? Vücudunuzdaki yedi enerji noktasını dengeleyerek bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Çakralarınızı harekete geçirebilmek için size birkaç basit canlandırma egzersizi göstereceğiz.

Stres sindirim ve denge
Hangi çakra? Muladhara (kök) çakra; kan omurga sinir sistemi bacaklar ve kemikleri etkiler.

Nerede bulunur? Kırmızı renkle temsil edilen bu çakra anüs ve cinsel organlar arasında yer alır.

Kök çakranızı hayalde canlandırma yoluyla hareket geçirmek: Oturun ve vücudunuzu gevşetin zihninizi boşaltın. Şimdi anüs ve cinsel orrganlarınızın arasına yani omurganızın başladığı kök çakranın bulunduğu noktaya odaklanın. Bu çakrayı bir kırmızı ışık halesi olarak gözünüzün önüne getirin. Ayaklarınıza konsantre olarak kırmızı bir ışıkta ayak tabanlarınız bacaklarınız ve kök çakranızı kullanarak soluduğunuzu hayal edin.

Mesane problemleri ve migren
Hangi çakra? Swadhistana çakrası cinsel organlarınızı meme bezi deri böbrek ve böbreküstü bezlerini etkiler.

Nerede bulunur? Turuncuyla temsil edilen bu çakra erkeklerde penis ve kadınlarda klitorisin iki parmak üzeridir.

Swadhistana çakrasını hayalde canlandırma yoluyla hareket geçirmek: Bu egzersize yavaşça nefes alıp vererek başlayın. Her nefes 5 sayıdan oluşmalıdır yani nefes alıp verirken içinizden 5'e kadar sayın nefesiniz 5'e ulaşmadan önce bitmemelidir. Bunu 8-10 kez tekrarlayın. Şimdi kalça kemiğinizle göbeğiniz arasında kalan çakranıza konsantre olun.

Nefes verirken ışığın her iki ayağınız üzerinde de baş parmanlarınızdan çakra noktalarına geçtiğini gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Sol ayağın üzerinde tekrarlamadan önce 5-10 dakika kadar uygulamaya devam edin.

Kaslardaki gerginlik sindirim bozuklukları ve karaciğer problemleri
Hangi çakra? Manipura (solar pleksus) çakrası cilt sindirim organları mide pankreas karaciğer ve endokrin bezleri üzerinde etkilidir.

Nerede bulunur? Sarı renkle temsil edilen bu çakra göbek bölgesinde göbek deliğinin hemen üzerinde yer alır.

Manipura çakrasını hayalde canlandırma yoluyla hareket geçirmek: Bu çakra üzerine yoğunlaşın ve altın ışıklar saçan bir topun bu çakrayı doldurduğunu ve tüm vücudunuza enerji saçtığını hayal edin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edin.

Yüksek tansiyon ve astım
Hangi çakra? Anahata (kalp) çakrası akciğerleri solunum sistemini kalbi ve dolaşım sistemini etkiler. Ayrıca bağışıklık sistemi ile lenf bezlerini de kontrol eder.

Nerede bulunur? Yeşil renkle temsil edilen bu çakra göğüs kafesinin ortasında yer alır.

Kalp çakranızı hayalde canlandırma yoluyla harekete geçirmek: Yeni yeni yeşeren yaprakların kokusunu hayal edin ve bu zengin yeşil kokuyu içinize çekin. Nefes verirken bu koku ve rengin kalp çakranızı beslediğini düşünün. Kalp çakranızın tamamen temizlendiğini hissedene dek bu canlandırmaya devam edin.

Kilo problemleri boyun ağrısı acıyan boğaz ve tiroid bozuklukları
Hangi çakra? Vishudda (boğaz) çakrası omuzları boğazı gırtlağı ve tiroid bezini etkiler.

Nerede bulunur? Mavi renkle temsil edilen bu çakra yaklaşık olarak adem elması denen bölgenin ortasındadır.

Boğaz çakranızı hayalde canlandırma yoluyla harekete geçirmek: Mavi bir çiçek hayal edin ve bu çiçeklerden birini alıp boğaz çakranızın üzerine koyduğunuzu gözünüzün önüne getirin ve taç yapraklarında bulunan mavi rengi emdiğinizi düşünün. 5-10 dakika boyunca bu egzersize devam edin.

Göz problemleri uykusuzluk hormonal dengesizlikler ve saman nezlesiHangi çakra? Ajna (alın) çakrası beyin gözler kulaklar burun sinir sistemi ve hipofiz bezlerini etkiler.

Nerede bulunur? Çivit mavisiyle temsil edilen ve üçüncü göz olarak da bilinen bu çakra iki kaşın arasında alnın ortasındadır.

Alın çakranızı hayalde canlandırma yoluyla harekete geçirmek: Dikkatinizi alın çakrası üzerinde yoğunlaştırın. Nefes alırken bu çakranın tam merkezini oturabileceğiniz kadar genişlediğini hayal edin. Çivit mavisi bir ışık hüzmesinin alın çakranıza doğru aktığını gözünüzün önüne getirin.

Migren hormonal problemler ve psikolojik bozukluklar
Hangi çakra? Sahashrara (taç) çakrası beyin gözler kulaklar burun sinir sistemi ve hipofiz bezlerini etkiler.

Nerede bulunur? Eflatunla temsil edilen bu çakra başın tepe noktasının üç parmak üstüdür.

Alın çakranızı hayalde canlandırma yoluyla harekete geçirmek: Bu çakrayı uyandırmanın kolay bir yolu başınızın içine mor bir ışığın girdiğini gözünüzde canlandırmak ve bunun vücudunuzun her hücresine aktığını hayal etmek.

Not: çakralar ile ilgili birçok bilgiler sitede mevcut ama bu yazıda paylaşılanlar sıkılaştırılmış bilgilere sahip ve sade bir anlatım ile sunulmuştur bende faydasını gördüğüm bilgileri sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

ALINTIDIR.