Kırmızı:
Kırmızı renk uyarıcı etkisinden dolayı adrenalin salgılanmasına neden olur ve kan deveranını hızlandırır. Bundan dolayı tek başına ve doğrudan doğruya kullanılmamalı; hemen ardından mavi ya da yeşil devreye sokulmalıdır. İnsanların kırmızı ışıkla sature oldukları zaman kas güçlerinin %50 arttığı laboratuar testleriyle saptanmıştır. Bu kırmızı rengin canlılığı artıcı etkisinden dolayıdır.

Turuncu:
Bireyde güven duygusunu artırıcı kendisini iyi hissettirici pankreası ve akciğerleri güçlendirici etkiye sahip olan turuncu rengin bronşit astım ve soğuk algınlıklarına da iyi geldiğini biliyoruz.

Sarı:
Depresyonu azaltan zihni uyararak bireyi bir bakıma psikolojik bir coşkuya sürükleyen hoş bir renktir. Birinci derecede sinir sistemi üzerinde etkilidir ama kaslar ve genel canlılık üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Peklik gaz hazımsızlık ve çarpıntı gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir. Bu olumlu etkilerine rağmen yine de dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü aşırısı ishale neden olabilir. Bunlardan ayrı olarak sarı rengin enerjilerin tüm şakralara yaygınlaştırılmasına (dağıtılmasına) yardım edici gibi olumlu bir etkisi daha vardır.

Yeşil:
Şifa ve armoni rengi olmasından dolayı yeşil renk doğal bir toniktir. Yeşil gerilimi azaltır ve hipofiz guddesini uyarır. Sert olmayan yeşil ışık baş ağrılarına iyi gelir. Kadim zamanlardan beri yeşil renk verimlilik rengi olarak bilinegelmiştir.

Mavi:
Mavi rengin antiseptik ve dokuları / damarları büzücü etkileri vardır. Serinlik veren etkisinden dolayı renklerle şifa çalışmalarında hastaya huzur vermede ve sakinleştirmede ullanılagelmiştir. Mavi aynı zamanda gırtlak şakrasının rengi olduğu için; soğuk algınlıklarında ses kısıklıklarında ve guatrda kullanılır. Ayrıca; romatizma kesikler yanıklar için de önerilmektedir.

İndigo (Çivit mavi):
Çivit mavisi rengin “serinletici” etkisi vardır. Fiziksel duygusal ve ruhsal sorunlarda etkilidir. Kanamayı azaltır ve genellikle de; kulak göz ve burun rahatsızlıklarında şifacılar tarafından baş vurulan bir renktir.

Viyole (menekşe moru):
En üst düzeylerde iş görür stresli durumlarda etkilidir. Akıl rahatsızlıklarında gözlerle ilgili sorunlarda ve uykusuzlukta yarar sağladığı görülmüştür.

ALINTIDIR.