1993 yılından bu yana Japonya’ya yaşayıp Reiki öğretme şansım oldu. Karım Chetna ve Japon Reiki Ustası Shizuko Akimoto’nun yardımlarıyla Dr. Usui’nin ilk öğrencilerinden ders alan öğrencilerle Dr. Usui’nin ailesinden insanlarla ve Tokyo’da bulunan Usui Shiki Ryoho Derneği’nin üyeleriyle görüşme fırsatım oldu. Bu toplantılarda Reiki’nin tarihçesini ve Japonya’da nasıl uygulandığını tartıştık. Bu kaynaklar sayesinde Reiki hakkında Batı’dayken bilmediğim çok ilginç şeyler öğrendim.

Hepimiz yıllardır Reiki’nin tarihine Batılı bir görüş açısıyla bakıyorduk. Bu öykünün bazı sınırlamaları vardı ve Japonya ile Batı arasındaki kültür ve dil farklılıkları yüzünden Batı’da anlatılan öykünün düşünce sistematiği fazlaca incelenip doğrulanamıyordu. Dr. Usui’nin ya da Japonya’daki takipçilerinin dedikleri gibi Usui Sensei’nin yaşamı gizemli bir bulutun içinde gibiydi. Bu yüzden Usui Sensei’nin yaşamı ile ilgili yanlış bilgiler ortaya çıktı. Son zamanlarda Usui Sensei’nin gerçek vârisinin kim olduğu ile ilgili soru yeniden gündeme geldiği için her şeyi son bir kez açıklığa kavuşturmak istedim.

Usui Sensei 9 Mart 1926′da öldüğünden bu yana kendi kurduğu ve yöneticiliğini yapmış olduğu Usui Shiki Ryoho Derneği’nin bugüne dek Mikao Usui’nin tek ve gerçek vârisleri olan beş başkanı oldu. ilk vârisi olan Bay Ushida Usui Sensei’nin ölümünün ardından onun görevini devraldı ikinci vâris Bay lichi Taketomi üçüncü Bay oshiharu Watanabe dördüncüsü Bay Wanami idi şu anki vârisi ise Bayan Kimiko Koyama’dır.

Usui Shiki Ryoho’da ya da şu an kullanılan adıyla Usui Kai’de büyük usta ya da miras koruyucusu terimleri kullanılmaz. Yani Batı’da bilindiği gibi bu unvan hiçbir zaman Bay Chujiro Hayashi’ye geçmedi. Usui Sensei’nin tek vârisi 1926 yılında görevi devralan Bay Ushida’dır. Bay Hayashi yalnızca Usui Sensei’nin saygın öğrencilerinden biriydi hepsi bu. Eskiden Bay Hayashi gibi başkan tarafından öğretmenlik görevine tayin edilen müritlerin çoğunlukla kendi müritleri de vardı işte bu yüzden Japonya’da bu kadar çok sayıda farklı Reiki akımı bulunur. Öte yandan bugün Bayan Kimiko Koyama’nın önderliği tartışılmaz.

Usui Sensei’nin asıl vârisi ile ilgili gerçeğin Batı’da hiç aydınlanmama nedeni aslında çok basit. Yılar önce Usui Kai üyelerinden biri telefon açıp yabancı bir ülkeden gelen Reiki ile ilgilenmediklerini açıklamıştı. Bu davranış olayın kayıtlarının resmi olarak düzenlenmediğinin kanıtıdır. Japonlar genellikle her şeyi Batılılardan çok daha kolaylıkla kabullenirler Yağmur yağarsa yağar güneş açarsa açar. Dışarıda olan şeyler Japonların ilgisini hemen hemen hiç çekmez. Bu çevresel yıkım uluslararası savaşlar ve elbette ki Reiki ve onunla ilgili söylenen gerçek dışı şeyler için de geçerlidir. Reiki ile ilgili o kadar çok acımasız yergi kulaktan kulağa gitmiştir ki Japonya’daki Usui Kai üyelerinin bilgiyi yalnızca kendilerine saklaması hiç de şaşırtıcı değildir. Bu işe karışmak istemiyorlar.

Ben ne bir Japon’um ne de eylemsiz kalmaktan hoşlanırım ve gerçeğe karşı büyük bir tutkum var. işte bu yüzden size bunları anlatmak istedim. Reiki ona ne isim verirsek verelim saf enerjidir. Reiki’nin doğrusu ya da yanlışı yoktur. Enerjinin ahlaki nitelikleri olamaz ve kimsenin değildir. Doğuştan kazandığımız bir haktır ve bu yüzden de bir rüzgâr kadar özgürdür.

Bu sevgi ışık ve bütünlük ruhu içinde size ışık yolunuzda mutluluklar dilerim. Japonya’dan sevgilerle.

Frank Arjava Petter Japonya’da yaşayan bir Reiki Ustası ve Lotus Light Yayınevi tarafından yayınlanan Reiki Ateşi’nin yazarıdır.

Yazan: Frank Arjava Petter

ALINTIDIR.