Usui Reiki ile bir kendiniz üzerinde çalıştıktan sonra diğer insanlar hastalar üzerinde çalışmaya başlayacaksınız. Ama Terapi uygulamaları kendinize uygulama yapmanız gibi kolay değildir. Öncelikle Çarka Aura ve Kundalini Enerjisi gibi enerjisel bilgiler konusunda teorik bilginiz olması gerekiyor. Reiki Terapi kesinlikle tedavi amaçlı değildir tedaviyi desteklemek amaçlıdır. Ve siz bir Reiki Uygulayıcısı olarak bilmelisiniz ki semptom belirlemek sizin işiniz değildir.

Terapiye başlamadan önce hastadan bazı konularda bilgi istemeniz sizin faydanıza olacaktır. Mesela Ruh Hastası Kalp Krizi anındaki bir hasta veya ameliyat halindeki bir hastaya Reiki Terapisi uygulamanız çok tehlikelidir. Bunu biraz açıklamak gerekirse herkes “İçeride olduğu kadar dışarıda.” Sözünü duymuştur. Hastalıklar da böyledir. Yani görünen kadar görünmeyen kısmı da vardır ve Reiki şifalandırmaya başladığında görünmeyen kısmını açığa çıkartmak zorundadır. Şimdi Ruh Hastası olan birine Reiki Terapisi yapmaya başladığınız zaman onun semptomları iki katına çıkacaktır ve kontrolünüzü kaybetmenize yol açabilir. Kalp krizi geçiren birine o an reiki vermeniz hastayı öldürebilir. Ameliyat esnasında kanamayı arttırabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Terapi esnasında ise hastaya hiçbir şekilde “Şuranda bak çok enerji aktı oranda sorun var.” Gibi söylemlerde bulunmayın hatta hiçbir şekilde bir söyleyişi yapmayın. Örnek vermek gerekirse siz hastanın bacağında sorun olduğunu söyleyince hasta o bölgeye odaklanarak hastalığı güçlendirecektir. Böylelikle şifa çalışması çok zor bir hale varacaktır.

Terapi esnasında özelliklede yeni başlayan arkadaşlar sezgilerine göre hareket edemeyeceği için ellerine göre hareket etmesi en doğru olandır. Zaten uygulamalar yaptıkça fark edeceksiniz ki elleriniz şifa gereken bölgeye otomatik olarak gidecektir. Ellerinizi hastanın aurasına yerleştirdiğinizde akan enerji;

Soğuk ise; Bu bölgede blokajlar/sorunlar olduğunu
Sicak ise; Enerjinin bu bölgeye aktığını

Anlayabilirsiniz. Eğer enerji akmıyorsa bu iki anlama çıkabilir. İlki bu bölgenin şifa enerjine gerek duymadığı bir diğeri ise sizin bu enerjiyi hissetmediğinizdir. Bunu ayırt etmek için ellerinizi başka bir bölgeye koyun ve bakın enerji akıyor mu? Akıyorsa demin ki bölgeyi geçebilirsiniz demektir.

Terapi çalışmalarında arkada hoş bir fon müziği hafif bir tütsü ve şifalı taşlar çok faydalı olacaktır. Tamamen hastaya sevgi ile yaklaşmalı terapi sonunda ise ellerinizi çekmeden hastaya terapinin bittiğini söylemelisiniz.

Alıntı