Reiki tarihi binlerce sene öncesine dayanan bir Tibet şifa tekniğidir.
1800'lü yılların sonlarına doğru bir Japon Budisti olan Dr. Mikao Usui tarafından yeniden

kanalize edilerek günümüze kadar gelmiştir. Reiki Japonca bir sözcüktür. Rei ve Ki köklerinden oluşmuştur. Rei evrensel evrenin ruhu anlamına gelir Ki yaşam gücü anlamındadır. Ki her varlıkta var olan ve tüm yaradılışın devamını sağlayan evrensel enerjidir.

Reiki tekniği bu evrensel yaşam enerjisini yönlendirip harekete geçirmenin bir tekniği ve sanatıdır. Bu enerji şuurlu olarak hem fiziksel beden hem de enerji bedenin çeşitli katmanlarına kişinin ihtiyacı oranında akarak denge ve şifa verir. Reiki bu enerjiye uyumlu olan herkes tarafından kullanılabilir. Reikiyi kullanabilmek için herhangi bir kültüre dine veya inanca gerek yoktur.

Kişi Reikiye uyumlandıktan sonra bu enerjiyi ne zaman ve hangi amaçla kullanmak isterse bütün yapacağı şey ellerini enerjiyi vereceği şeyin veya kişinin üzerine koymaktır. Enerji otomatik olarak akmaya başlar. Reikiyi yönlendiren terapist değil evrensel şuurdur. Bu nedenle reiki enerjisi kişinin ihtiyacına göre akarak en çok şifa gereken yerlerde kendi kendine yoğunlaşır.

Reiki hem alıcı hem de terapist için son derece güvenlidir. Terapistin kendi enerjisi olmadığı için yorucu da değildir. Hastanın karmasını veya rahatsızlıklarını kendi üzerine alma tehlikesi yoktur.

ALINTIDIR.