Stres ve Reiki
Stres birçok sekilde kendini gösterir. Hepimizin islerimizi yapmak ve hayatimizi devam ettirmek için biraz olumlu strese ihtiyaci vardir. Ama stresin bir de faza yüklenmeye neden olan cinsi vardir ve bu da sagligimiz için zararlidir. Bütün yasam sistemlerimizi etkileyen ve dengede zinde saglikli ve mutlu olmamizi saglayan olaganüstü mekanizmada sorun çikmasina neden olan da iste bu strestir.

Bazilari stresten ve beraberinde getirdigi mücadelelerden güç alirlar ama bu durum bagimlilik yaratabilir ve uzun vadede hemen hemen yok edicidir.

Stresi bazen kendimiz yaratiriz bazen de birileri bizi kontrolümüz disinda strese sokar. Iki durumda da ya hiç mücadele etmeden kendimizi olaylarin akisina birakabilir ya da kendimizi güçlendirip önlemler alarak stresin istenmeyen etkilerine karsi koyabiliriz.

Stres bizi nasil etkiler?
En iyi ihtimalle sadece dayanma gücümüzden çalar ama ciddi sonuçlara bakarsak bizi agir hastaliklara ya da zamansiz ölüme sürükleyebilecegini görürüz.

Stres vücudumuzun normalde bir tehdit karsisinda savasma ya da kaçma yetenegi (savas ya da kaç mekanizmasi) edinmesine yarayan kimyasal maddeleri üretmeye baslamasiyla varligini gösterir. Günümüzde bunlarin ikisini de yapmamiza gerek olmadigindan bu maddeler dokularimiza yerleserek bizi zorlamaya baslarlar. Stres kaslari da gerginlestirir; bu da sistemlerimizi besleyen ve stresin ürettigi kimyasallarin da arasinda bulundugu artiklari bedenimizden uzaklastiran kan ve lenf dolasimini kisitlar. Zorlasan dolasim nedeniyle gereken yakiti alamayan ve çalisamayan bütün sistemler birikmis artiklardan dolayi daha da stres altina girer... Onlar daha fazla stres stres ise daha fazla kimyasal üretir. Bu böylece devam edip gider!

Belirtilerden söz edecek olursak bunlarin birçok sekilde ortaya çiktigini görürüz. Aralarinda basagrilari uykusuzluk hazimsizlik ve besinlerin sindirilememesi artiklarin bosaltilmasinda güçlük mide bozuklugu zayif bellek fonksiyonu azalan konsantrasyon mantikdisi düsünceler bagimlilik heyecan panik atak terleme ve vücut isisinda degisimler titreme agri sizilar cilt sorunlari çözüm bulmada performans zayifligi ve yetenek eksikligi cinsel anlamda sogukluk ve iktidarsizlik yüksek tansiyon önemsiz ciddi ya da ölümcül hastaliklar vardir.

Strese neden olan nedir?

Bazi nedenler bizim kontrolümüz disindadir örnegin soludugumuz hava içtigimiz su farkli dalgalar radar radyo TV cep telefonlari gibi farkli dalgalarla dolu atmosferimiz frekanslar ses (her zaman duyulmaz) kirletici maddelerin hepsi sistemlerimizi zorlar. Kontrol edilebilen ya da kendiliginden harekete geçen pek çok stres kaynagi vardir ve bunlar bilinçsizce ya da bilgisizce harekete geçirilirler. Bunlarin arasinda yasam tarzlarimiz kötü beslenme (saglikli görünenlerin hepsi öyle degildir) bagimliliklar (nikotin kafein çikolata alkol uyusturucular ve bazi ilaçlar) asiri ya da az egzersiz olumsuz düsünceler ve baskalarinin üzerimizdeki etkisi sayilabilir. Ama her sey kaybedilmis sayilmaz stresin kaynagini kontrol edemesek de etkilere karsi koyabiliriz.

Stresle basa çikma esaslari

Her seyden önce stresin kaynagini bulun. Bu konuda bir sey yapabiliyorsaniz yapin ama yarin degil bugün! Yapamiyorsaniz o zaman elinizden gelebilecek en iyi sey bunun etkileriyle basa çikabilmek için kendinize destek olmak ve dayanikliliginizi en üst seviyede tutmaktir.

Aktif:

• Egzersiz yapin (ama önce doktorunuza görünüp tavsiye alin). Bes mil kosmaniz ya da squash oynamaniz gerekmez sadece her gün yapacaginiz tempolu bir yürüyüs ya da güzel ve ritimli bir müzik parçasi esliginde dans etmek yeterlidir. Örnegin twist harika olur! Tek yapmaniz gereken keyif alarak hareket etmek; kollarinizi sallayin ayaklarinizi oynatin belinizi kivirarak dönüsler yapin. Kaslarinizin açilmasi kan dolasiminizi kolaylastiracaktir. Bunun sonucunda vücudunuzda birikmis atiklardan kurtulacak ve canlandiginizi hissedeceksiniz. Baslamak için hiç enerjiniz olmadigini düsünseniz bile sonuç hosunuza gidecek. Kendinizi iyi hissetmenize yetecek kadar egzersiz yeterlidir; kendinizi yoracak kadari baska sorunlara neden olur.

• Bol su için - sise suyu filtre edilmis su ya da muslugunuzdan akanin tadi kötüyse kaynatilmis su hiç fark etmez. Içmeden önce suya Reiki uygulamayi unutmayin. Bir kerede bir sürahi suya uygulayabilirsiniz ya da bardaga koydugunuzda veya yudumlarken Reiki verebilirsiniz.

• Dogru nefes alin - ara sira nasil nefes aldiginiza dikkat edin. Birkaç derin nefes alip cigerlerinizi doldurarak karninizi içeri çekin kendinizi fazla yormamaya dikkat edin. Günde birkaç kez üç ya da dört derin nefes iyi gelecektir. Vücudunuz ve akcigerleriniz oksijene alistiginda sayiyi artirabilirsiniz. Er geç daha düzgün nefes almaya baslayacaksiniz.

• Stresin gerilim yarattigi en belli basli yerler omuzlar ve boyundur. Bu da rahatsizlik vermesinin yaninda kanin beyin etrafindaki dolasimini kisitlar. Sunlari ara sira yapin: Nefes alin basinizi ve boynunuzu kendi etraflarinda döndürün sonra omuzlarinizi kulaklariniza kadar kaldirin derin bir nefes alip bir süre içinizde tutun sonra kuvvetle soluk verirken omuzlarinizi düsürün. Bunu birkaç kez tekrarlayin. Gergin kaslariniza Reiki vermek de gevsemenize ve daha dogru düsünmenize yardimci olacaktir.

Yari aktif:
• Yoga T’ai Chi ya da benzeri bir sey. Zorlanmadan yapilacak yumusak hareketler.

• Düzenli olarak yapilan kendi kendine Reiki uygulamalari.

Pasif:
• Egzersiz yapmak önemlidir ve buna ek olarak kendinize yardim etmenin bazi pasif yöntemleri de vardir. Listenin basinda bir baskasinin yapacagi Reiki yer almalidir. Reiki yollarken neye gönderdiginizi kesin olarak belirtmek zorunda olmadiginizdan yol üzerinde karsisina çikan her sorunun çözümüne katkisi olacaktir. Uzaktan Reiki yollamak da burada çok ise yarar çünkü stresin en siddetli oldugu anlarda çok az bos zamaniniz kalir ve bunu degerlendirirken akliniza gelecek en son sey kendinize tedavi göndermek olur.

• Yediklerinizle ilgili birkaç beslenme önerisi almak da faydali olacaktir.

Stresten uzaklasma:
Stresten sikayetçiyseniz aradiginiz çözüm Reiki’dir. Içinde bulundugunuz durumdan birkaç dakikaligina uzaklasip kendinize uygulama yapabilirseniz isinizin basina döndügünüzde her seyin ne kadar farkli göründügünü ve enerji doldugunuzu fark edeceksiniz. Bulundugunuz yerden ayrilamiyorsaniz bile Reiki size yardimci olacaktir. Solar pleksus üzerine elinizi koyarak stres düzeyinizi asagi çekebilirsiniz. Biraz Reiki yardimi almanin bir diger kolay yolu da yiyeceginiz ya da içeceginiz herhangi bir besine Reiki uygulamaktir. Zihni berraklastirmak için zihinsel/duygusal sembolün kullanilmasi (Ikinci Derece) ve hatta strese neden olan seye Reiki yollanmasi da iyi sonuç verir.

Stresi yok sayamayiz - bizi mahveder. Onun farkinda olmali ve harekete geçmeliyiz. Ondan kurtulmak kolay olmayacaktir. Reiki stresle basa çikmanin en pratik etkin ve hesapli yollarindandir.

Yazan: Jennie Austin / Çeviren: Zeynep Kumruluoglu

ALINTIDIR.