FENG SHUI

Feng Shui yerlestirme sanatidir. Feng Çince’de “rüzgar” Shui ise “su” anlamina gelir. Bu iki doga olgusu madde dünyasindaki enerji kutbiyetini temsil etmektedir. Yeryüzü karsit enerjilerin birbirleriyle olan iliskilerinden dogan etkilesimlerin sonucunda sekillenir.

Özellikle Quantum Fizik dalinda söz sahibi olan tüm bilim adamlari var olan herseyin temel enerjinin farkli seviyelerde titresmesinden meydana geldigini kabul etmislerdir. Bu durumda “rüzgar” ve “su” kendi hareketleri araciligi ile kullanilabilir yeni bir tür güç yaratan enerji modelleridir diyebiliriz. Çinliler bu iki enerjiyi dualite (ikililik) dünyasinda her yerde var olan ve esit olarak karsilastiklarinda gerçek dengeden dogan hareket enerjisini olusturan arti (+) ve eksi (-) kutuplarin doga içindeki temsilcileri olarak ele alirlar. Yasam enerjisi ise kutupsuz ya da bir baska deyisle nötrdür. Arti ile eksinin karsilikli esit etkilesimi de kutupsuzlugu yani temel yasam enerjisini yaratacaktir.

Modern bati dünyasinin ancak 20. yüzyilin son yarisinda rahat ve dengeli yasamin ayrilmaz bir parçasi olarak onayladigi “ERGONOMI” özetle çevreyi en etkili ve en islevsel biçimde kullanma esyalari araç gereçleri bu anlayisa hizmet edecek biçimde üretme ve yerlestirme sanatidir.

Batinin ancak ulastigi bu bilgiyi Çinliler çok uzun yillar önce kesfetmislerdir. Çevrelerini karsit enerjilerin rahatça akabilecegi bir biçimde düzenleyip esyalarini bu enerji akisini engellemeyecek biçimde yerlestirmeyi basarmislardir. Çinliler için bu tür düzenleme neredeyse “olmazsa olmaz” kabul ettikleri bir yasam biçimidir. Buna göre gerek açik havada ve gerekse kapali mekanlarda ikililigi temsil eden “FENG” (rüzgar) ve “SHUI” (su) enerjisi kesintisiz bir biçimde akabilmeli ve etkilesebilmelidir. Bu açidan baktigimizda Feng Shui bilgisine “Çin Ergonomisi” de diyebiliriz.

ALINTIDIR.