Hindistan'ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemidir. Günümüzde Hindistan Nepal ve Sri Lanka'da uygulanmaktadır. Çin ve Tibet tıp sistemleri üzerinde etkileri olmuştur. "Ayur" hayat "veda" ise bilgi anlamına gelir . Hint tıp tarihi M.Ö. 3000'lere kadar geri giden Hint Vadisi Medeniyetine kadar gider. Ayurvedik bilginin spritüel bilgiye dayalı olduğuna inanılır.

Konvansiyonel tıpta ilaçlar hastalığın mikroorganizmalar gibi spesifik nedenlerini yok etmeye yönelik geliştirilirken Ayurvedik tıpta hayat tarzının değiştirilmesiyle savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır. Ayrıca bitkisel formüllerle ve diyetle hastalığı yok edecek şekilde bedene direnç kazandırılır. Ayurvedik sisteme göre sağlıklı olmak dosha (beden tipi / mizaç) agni (hazım ısısı) dhatu (yedi beden dokusu: lenf kan kas yağ dokusu kemik ilik ersuyu) ve mala (dışkı üre ve diğer atıklar) arasındaki denge üzerine kuruludur.

  • Vata sinir sistemi işlevini harekete geçiren hava ilkesidir.
  • Pitta sindirim sistemini düzenleyen ateş ilkesidir.
  • Kapha besin maddelerini dolaşım sistemine taşıyan su ilkesidir.

Ayurvedik tıbbı ana kavramlarının başında bedenin "doşa" denilen üç ana tipe ayrılmasıdır. Bunlar; Vata Pitta ve Kaffa'dır. Her insanda bu doşa tiplerinden birinin baskın olduğu ve her doşanın özgün bir yaşam şekliyle (beslenme vs.) uyum içinde tam işlevini sürdürdüğü kabul edilir. Ayurvedik hekimler çeşitli teşhis yöntemleriyle kişide hangi doşanın ağır bastığını tespit eder ve o kişiyi doşasına uygun yaşam şekline yönlendirirler.

Ayurveda’ya göre zihin-beden denge bozukluğunun ifadesi olan hastalıklar kendisini en erken ciltte açığa vurur. Bu nedenle de cilt muayenesi ve bulguları Ayurveda’da özel öneme sahiptir. Kızarıklık kaşıntı döküntü çeşitli lezyonlar gibi cilt bulguları sedef alerji selülit akne cilt lekeleri…vb gibi cilt hastalıkları zihin-beden dengesinde bir bozulma olduğunun işaretidir. Dolayısı ile tedavide; dengeyi düzeltmeye yönelik beslenme baharat ve şifalı otlardan oluşan gıda uzantıları ve çaylar günlük yaşantıda uygun değişiklikler yapmak gerekir. Bunların neler olduğu ise Ayurvedik Nabız muayenesi ile belirlenmelidir.

Ayurveda’da aromatik masaj da önemlidir. Çünkü şifalı bitki özlerinden yapılan etkin maddeler bedene ciltten çok kolayca girmektedir. Masajda yağlar kişiye göre hazırlanır. Marmalar vücudun zihnin ve bilincin kavşaklarıdır. "Ayurveda Marma Masajı" marmalar üzerinde çalışmak Nadi’lerdeki ( enerji kanalı ) Prana’yı ( evrensel yaşam enerjisi ) düzenlemek Kundalini’yi ( bedendeki uyuyan yaşam enerjisi ) uyarmak ve de çakra’ları aktive için mükemmel bir yoldur.


ALINTIDIR.