Sözcük anlamı “bütünleşmek” olan yoganın kökeni yaklaşık 5000 yıl önceki Hint dini metinleri Veda’lara dayanmaktadır. Her ne kadar dini metinlerde geçse de dinle ilgisi yoktur. Çünkü yogayı uygulamak ve yararlanmak için dini bir öndere ya da dini bir doktrine gerek yoktur.

Yoga binlerce yıldır Hint alt kıtası ve Uzak Doğu’da bilinmesine rağmen Batı dünyası tarafından keşfedilmesi 1950 yıllarından sonra olmuştur. Hızla güncel hayata girmiş sporculardan sanatçılara yöneticilerden öğrencilere kadar bir çok toplum katmanı tarafından uygulanmış ve faydaları deneyimlenmiştir. Bhagavadgita’da “Yoga uyumluluktur” denir. Vücudun bölümleri ile sistemlerini beden ile zihni insan ile doğayı birey ile toplumu uyumlandırır.

Yoga her insanın içinde bulunan sağlıklı kalma ve yaşam gücü enerjisini aktive etmek için yapılan bir çalışmadır. Ancak yaşam biçimi haline getirilirse farkındalık ve nefesle beraber uygulanırsa mistik bir boyutu da vardır. Çünkü insanın kendisini tanıması ve bütünü kavraması hatta bütünle bir olması ile ilgili holistik bütünsel bir felsefesi vardır. Çoğu insan yogadan fiziksel olarak yararlanmak için başlar. Ancak uyguladıkça zihinsel duygusal ve enerjisel – ruhsal yararlarını da deneyimler.

Fiziksel Yararları :
Spordan farklı olarak daha çok parasempatik sinir sistemi çalıştırıldığından iç organlar ve hormonal salgı bezleri aktive edilir. Ancak istemli çalışan kaslar da esnetilmiş ve güçlendirilmiş olur. Omurga esnetildiğinden omurgadan tüm vücuda yayılan sinir ağı rahatlatılmış olur ve tüm bedende genel canlanma sağlar. Sabah kahvaltıdan önce dinçleştirici pozlar yapılırsa güne aktif başlamayı sağlar. Gece uyumadan önce dinlendirici pozlar yapılırsa iyi bir uykuya hazırlar.

Zihinsel – Duygusal Yararları :
Eğer kişinin bedeni esnetilmiş ve dinlendirilmiş ise zihinsel rahatlamaya geçebilir. Beden dinlenmeden zihin dinlenemez. Zihin dinlenmiş ve dinginse kişinin dünyayı algılaması “Yaşam güzel ve kolay” olacaktır. Duygularını kontrol edebilir olumsuz duygu ve düşüncelerini bırakabilir..

Enerjisel – Ruhsal Yararları :
Enerji merkezi çakraların ve enerji kanalları olan meridyenlerin etkin çalışmasına yardım eden yoga hareketleri yaşam enerji akışını canlı tutar. Böylece var olan blokajlar çözülür olası olumsuzluklar da kolay atlatılır. Zaten enerji akışı normalse huzur hissedilir ve kişinin spritüel gelişimi hızlanır. Bütünü hissetmeye başlar ayrılıkların yaşam oyunu ilüzyonunun farkına varır

Yogaya Hazırlık :

Zaman ve Mekan
: Sabah erken güneş doğarken ya da gün batımı ve gece saatleri daha uygundur. Ancak kişinin kendini yoga yapmaya hazır hissettiği her an olabilir. Yoga yapılacak yer temiz havalı ve hareketleri kısıtlamayacak genişlikte bir yer olmalıdır. Havanın güzel olduğu durumlarda doğada yoga yapmak en iyisidir.

Giyim ve Gerekli Malzeme : Esnek mümkünse pamuklu doğal giysiler tercih edilmelidir. Havanın güzel oldu durumlarda en az giysi ile yapmak en uygunudur. Ayaklar çıplak olmalıdır. Kol saati mücevher ve diğer takıları çıkarmak gerekir. Malzeme olarak üzerinde yoga hareketlerini yapmak için sadece yoga matı yoksa battaniye yeterlidir.

Yiyecek ve İçecek :
Güne iyi başlamak için sabah kahvaltıdan önce yapılabilir. Karın doluyken yoga yapılmamalıdır. Yemeklerden en az 15 saat sonra yapılması uygundur. Yogadan önce su içmek de önerilmez. Ancak yogadan sonra bol ılık su içmek detoks etkisi yapacağından zararlı maddelerin vücuttan kolay atılmasını kolaylaştırır. Yoga sonrasında bitkisel yiyecekler yenmesi ve bitki çayları içilmesi de önerilir.

Yaş ve Özel Durumlar : Yoga her yaşta yapılabilir. Ancak her bir bireyin kendine has esneklik sınırı olduğundan vücutlarının farkına vararak yoga yapmaları gereklidir. Yoga hareketleri bedeni zorlamamalıdır. Çocuklar için hareketler biraz daha farklıdır ve bir yoga uzmanı gözetiminde yapılmalıdır. Yaşlı kişilerin sağlık durumu dikkate alınarak dikkatli yapılması önerilir. Omurga ve eklem sorunları olan tanısı konulmuş bir hastalığı bulunan kişilerin ise uzman doktora danışarak yoga yapmaya başlaması önemlidir. Hamile kişilerin uzman eşliğinde kendilerine özel pozlarla yoga yapmaları kendi ve bebeklerinin sağlığı için iyi olacaktır.

Beden ve Zihin Hazırlığı :
Bir yoga terapi seansına başlamadan önce bedenin ve zihnin bu uygulamaya hazırlanması önemlidir. Kas eklem ve omurganın esnetilmesi daha iyi verim almak için önemlidir. Nefes kontrolü ile bir süre meditatif şekilde kalmak ve zihni günlük düşünce karmaşasından arındırmak da yogadan tam bir fayda elde etmek için önemlidir.

ALINTIDIR.