Antik Doğu sağlığa tamamen bütünsel gözle bakar. Doğal terapilerde uygulamalar kimyasal ilaçlar gibi lokal olmaktan çok bütüne yönelik yani holistiktir. Tedavinin tüm prensibinin bedenin ve ruhun doğal dengesini yeniden yapılandırmakla olacağını kabul eder bunla ilgili doğal teknikleri uygular. Her şeyin diğer bir şeyi etkilediği görüşü hakimdir. Çünkü Doğu felsefesi fiziksel hastalıkların nedenini vücudun yin ve yang dengesinde meydana gelen bozulmadan oluştuğunu varsayar. Ve şifalanma sürecini de tersten alarak başlatır. Yani zihinsel ( özellikle bilinçaltı ) takıntı ve acıların aşılması ve de enerji dengesini sağlayarak.

İçsel etkileşim tüm hücreler ve organlar arasındaki etkileşimdir. Dışsal olan ise insanın çevresiyle ilişkisi ile ilgilidir. Sağlıkla uğraşırken ikisinin de beraber ele alınması gerekir. Aksi durumda yapılacak şifalandırma yüzeysel ve geçici olacağı deneyimlerle sabittir.

Batı tıbbının kullandığı ilaçların nerdeyse bütünü de bitkisel kompleks moleküllerin kendisi ya da laboratuarlarda yapılmaya çalışılan yapay şekilleri olsa da olumsuz yan etkileri bir gerçektir. Ancak ilerlemiş hastalıkların tedavisinde bu yöntemi kullanmak çoğu zaman gereklidir. Refleksoloji Shiatsu Thai klasik masaj ve bir çok masaj terapileri bütünseldir. Alternatif olmaktan daha çok tamamlayıcıdır. Özellikle de hastalık başlamadan ya da enerji bedende ilk belirtileri çıkmaya başladıktan sonra yani erken safhalarda çok etkilidir. O yüzden bu masaj türlerini koruyucu hekimlik alanında değerlendirmek daha doğrudur. Çünkü düzenli yapılan masaj bağışıklık sistemini güçlü tutar.

Masaj; deri derialtı dokusu kaslar iç organlar dolaşım ve lenf sistemlerinin çeşitli manipülasyonlarla tekrar etkin bir biçimde çalışması sağlanarak hem fiziksel hem de zihinsel yenilenme sağlayan doğal bir tedavi yöntemidir. Masaj sırasında dolaşım sistemleri daha hızlı çalıştığından kanın ve lenf sıvısının kalbe ulaştırılması kolaylaşır ve kalbin dinlenmesi sağlanır. Sinir ve endokrin ( hormonal ) sistem tetiklendiğinden tüm vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasına yardım edilmektedir. Masaj anında vücudun ürettiği doğal uyuşturucu olan ve morfinden daha etkili olan endorfin salgılanır.Bu hormon sayesinde masaj alan kişide çok büyük bir rahatlama sağlandığından kişi aynı zamanda psikolojik terapi de almış olur.

Masaj insanlık tarihi kadar eskidir. Antik Çin Hindistan Mısır ve Yunan el yazmalarında masajın hastalıkları önlemek ve hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı yazmaktadır.Terapötik masajın temeli M.Ö. 2300 yılına dayanan Geleneksel Çin Tıbbı’na dayanmaktadır. Antik Çin’deki okullarda masajla beraber akupunktur ve bitkisel tıp derslerinin eğitimine de geniş yer verilirdi. Hindistan’da masaja her zaman için büyük bir değer verilmiştir. Anneler çocuklarına masaj yapar sonra da bu çocuklara ana-babalarına aynısını yapmaları öğretilirdi. Masaj tarihi MÖ 1800 ‘e kadar uzanan bir Hint tıp sistemi olan Ayurveda sağaltım yöntemlerinin bir parçasıdır.Eski Yunan ve Roma’dan kalma eserlerde de masaja sayısız göndermelerde bulunulmuştur. Batı Tıbbı'nın babası sayılan Hipokrat masaj ve egzersizden bahsetmiş ve sağlık alanında çalışan tüm bireylerin masaj tekniklerinden haberdar olması gerektiğini belirtmiştir.

Günümüzde ise sağlığa olan ilgi ile doğal terapilerin vazgeçilmez bir parçası olan masaj; iş yaşamının stresini atmak modern tıbbın yardımcısı olmak şifalı bitki yağlarının vücuda alınmasını sağlamak spor yapanların formunu korumak tatilini SPA’larda geçiren turistlerin fiziksel ve zihinsel dinlenmesini sağlamak ve belki de en önemlisi hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için holistik ( bütünsel ) sağlığın önemli bir unsuru olmuştur.

ALINTIDIR.