Milyonlarca yılda toprağın derinlerinde bazı element ve bileşiklerin kristalleşmesi sonucu oluşan saf maddelerdir. Elmas pırlanta yakut zümrüt safir gibi maddi anlamda çok değerli ve kuvars turkuaz ( firuze ) ametist kalsit opal sitrin yeşim gibi maddi anlamda yarı değerli taşların göz alıcı şekil ve renklerinden daha önemli olan onların kendi molekül yapılarına uygun frekanstaki kozmik enerjiyi kendilerine çekme ve kullanan kişiye aktarma özellikleridir. Kristal ve doğal taşlar chakraları dengeler genişletir ve enerji blokajlarını kaldırırlar. Fiziksel şifadan şansa bolluk bereketten ruhsal gelişime kadar değişik alanlarda antik çağlardan beri kullanılmaktadırlar.

Değerli taşlar güzel görünüşleri ve kendilerine has özellikleri nedeniyle eski çağlardan beri hemen hemen her medeniyet tarafından kullanılmışlardır. Eski Roma ve Mısır’da bu taşlardan yapılan kolyeleri boyunda taşımak asillere ait bir gelenekti. Azteklerde Mayalarda ve Kızılderililerde bu taşları hastalıkları teşhiste ve tedavide kullanmak yaygındı. Eski Yunan’da kadehler Ametist’ten yapılır ve içki içenlerin sarhoş olmayacağına inanılırdı. Negatif elektirik yükünü toprağa geçirdiğine inanıldığından Hindistan’da kadınlar ayak parmaklarına hala Obsidyen yüzük takmaktadırlar. Araplar karanlık yerlerden geçerken oluşan korkuyu yenmek için Peridot ( Zebercet ) taşını yanlarında taşırlardı. Türk taşı olarak adlandırılan Turkuazın Şaman olan Eski Türkler ve aynı atadan geldiği iddia edilen Kızılderililer tarafından şifa amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Hatta Atlantis medeniyetinin bu taşların kötü amaçla kullanmalarından dolayı battığına inanılmaktadır.

Şu an ise; jeologlar bu taşların oluşumlarını mineraloglar yapılarını ve insana verebilecekleri faydalarını gemologlar takı ve ziynet eşyası olarak kullanımlarını terapistler alternatif tıp olarak şifa verici özelliklerini kullanmaktadırlar. Modern batı tıbbında da yakut uçlu lazer cihazları ve içinde kristal kuvars olan ültrason cihazları ve bilgisayarlar kullanılmaktadır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için vücudun inorganik madde gereksinimini karşılayan mineralleri de yeterli miktarda kullanmak gerekir. Bu doğal taşlar minerallerden oluşurlar ve bizim için yaşamsal değeri olan bir çok minerali saf haliyle bize sunarlar. Taşlar herhangi bir ağrı kesici gibi bir kullanımda etkisini pek göstermezler. Çünkü lokal tedavi değil bütünsel yani holistik sağlığımızı etkilerler. Yan etkisi olmamakla beraber tam tersi zihinsel ve ruhsal sağlığımız için de pozitif etkileri bulunur.

Normalde bir taş yaklaşık bir hafta taşınırsa enerjisi ancak auraya yerleşir ve tam randımanla çalışır. Tabii bunun için taşın büyüklüğü kalitesi temizlenmiş yüklenmiş ve programlanmış olması da çok önemlidir. Taşı satın alıp hemen taşımak doğru değildir. Taşlar nötr enerjiye sahiptir. Kullanan kişi ya da başkası bu taşı kullanılır hale getirmesi gerekir. Bunun için basit ama etkili yöntemler vardır. Arındırmak için 12 saat toprakta bekletmek gerekir. Yüklemek için güneş ya da ay ışığında bekletebilir kristal kuvars yanına koyabilir ya da reiki enerjisi verebiliriz. Programlamak için kalpten söylenen niyet gerekir.

Her kristali herkes kullanabilir. Burçlarla sınırlamaya gerek yoktur. Kristal seçerken sezgilerinizi takip edebilirsiniz. Kristallerle ilgili teorik bilgilerden ziyade pratik bilgilere ve iç sese sahip olmak yeterlidir. Mümkün olduğunca işlenmemiş olması daha iyidir. Gözeneklere boya enjekte edilerek ya da fırınlanmak suretiyle yapılan değişiklerle farklı isimler altında satılmaktadır. Bu nedenle farkı anlamak için kristalleri iyi bilmek gerekir. Kullanmaya başladıkça zihinsel olarak dengeye sahip olacağınız gibi fiziksel olacak da iyileşmeler gelişmeler gözleyebilirsiniz. Bunun için doğal taşın enerjisine inanmanız gerekmez. Hatta şartlanma olmaması için özelliklerine bakmadan kullanıp karşılaştırabilirsiniz. Ancak onlarla çalışırken düşünce gücünüz olan niyetiniz ne kadar içten olursa o kadar fazla verim alırsınız. Kristalleri aynı anda değil de ayrı ayrı olarak kullanırsanız enerjisel özelliklerini daha net algılarsınız. Kristallerle çalışmak onlara bel bağlamak demek değildir. Bel bağlanacak tek varlık kişinin kendi öz varlığıdır. Kristaller yol üstünde bize yardımcı araçlarımızdır. İnsan fizyolojisi de kristalin yapıdadır. Kristal özellikleri içimizde barındırdığımızı hatırlamamız farkındalığımızı da arttıracaktır.

ALINTIDIR.