Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Tai Chi Chuan...

  Tai Chi Chuan...

  Wish inde videolarını paylaştığı bu konu tercihe göre sağlık tercihe göre dövüş sanatına dönüşen bir sistemdir. Ben dün başladım sağlık için olanına ama hala kendime gelemedim o kadar yumuşak hareketli olmasına rağmenenerji çıkış noktalarından kaynaklı bir huzurlu yorgunluk yaşatıyor insana. Yarın hocaya bu sitede konuyla ilgili gördüğüm soruları soracağım. İnşallah içinden dalga geçmez benimle.. Bir ders bile koskocaman bir dinginlik getirdi...Umarım daha çok yararlı olur ve bende deneyimleri buradan sizlere aktarırım...

  TAI CHI CHUAN NEDİR?


  Tai chi chuan (okunuşu: tai çi çuan) veya taijiquan aslında Çin yakın dövüş sanatlarının en ünlülerinden bir tanesidir. Taijiquan’in özelliği Uzakdoğu kültürlerinde Qi ya da Chi diye bilinen ve vücudumuzda belli kanal veya noktalarda dolaştığı farz edilen enerjiyi nefes alma tekniklerini dövüş sanatı hareketleri ile uyumlu bir şekilde entegre etmesidir.

  Taichi chuan sürekli hızlı ve sert hareketlerden değil Çin’de meşhur olan Yin -Yang (karşılık prensibi)’e bağlı olarak hızın ve gücün sakin ve yavaş hareketlerle birleşmesinden oluşur. Bir diğer deyişle maksimum gücün açığa çıkması için sükûnet ve yavaşlıkla birleşmesi gerekir. Bu bakımdan tai chi insan fizyolojisine paraleldir.


  Tai chi chin na (rakibi vurmadan etkisiz hale getirme sanatı) teknikleri de Japon sanatları Aikido ve juijitsuya temel teşkil etmiştir.

  Taichi düşünce qi ve bedenin üçünün birden eğitilmesini gerektirir. Tai chi chuan dövüş için gerekli olan gücü vücudun içsel enerjisinden elde eder. Vücudun dayanıklığının artırılmasına yarayan tai chi egzersizleri kan ve enerji sirkülasyonunu olumlu etkilediğinden hastalıklara karşı direncin artmasına yardımcı olur. Tai chi chuan’ın bu özelliği onun bilhassa Batı ülkelerinde daha çok dövüş sanatı olarak değil de sağlık ve rahatlama için yapılan dansa benzeyen bir dizi egzersiz rutinleri olarak bilinmesine yol açmıştır.

  Tai chi chuan’ın bu şekilde bilinmesinin asıl önemli sebebi dövüş uygulamalarının ancak son 15–20 yılda ve çok kısıtlı olarak Batı dünyasında tanıtılması ve dolayısıyla pek bilinmemesidir. Karate Judo Aikido gibi Japon dövüş sanatlarının aksine Tai chi eğitiminde dövüş uygulamaları hemen değil ancak solo (tek başına yapılan) egzersiz rutinleri ile bedeni ve qi’yi kontrol etme yeteneği belli bir seviyeye erişince başlar. Bu seviyeye erişmek yani sağlık için tai chi yapmaktan bir dövüş sanatı olarak tai chi chuan öğrenmeye geçmek için gerekli zaman çalışma kalitesi ve yoğunluğu ile doğru orantılı olduğu kadar kişisel yeteneğe de bağlıdır.

  Şunu da belirtmek isterim ki bugün dünyada Çin dahil her yaştan pek çok kişi dövüş uygulamaları olmadan tai chi solo rutinlerini sağlık ve rahatlama için yapmakta ve bundan tatmin olmaktadırlar. Dövüş uygulamaları ise dövüş sanatçısı olmak isteyenlerin Tai chi eğitiminde devam edecekleri bir yol olarak ortaya ç
  ıkmaktadır.

  Tai chi chuan eğitimi şu aşamalardan ibarettir:
  Sağlık ve mukavemet artışı için

  1. Öğrenilen tai chi stiline göre değişen belli sayı ve isimlerden oluşan silahlı (kılıç pala mızrak sopa) veya silahsız solo rutinler

  Taichi sağlık ve rahatlama amacıyla düşünüldüğünde bu üç aşamada topladığımız hareketler yapılmaktadır. Aslında 2 ve 3 numaralı maddelerde söz konusu olan hareketler karşıda sanki bir rakip varmış gibi farz edilen dövüş hareketlerinden ortaya çıkmıştır.
  Tai chi’nin dövüş sanatı olarak eğitimi ise şu ek aşamaları gerektirir

  1. Solo formlarda bahsi geçen hareketlerin dövüş uygulamaları ve chin na denilen rakibe vurmadan eklem yerlerini kontrol altına alarak onu etkisiz hale getirme çalışmaları

  5 ve 6 numaralı maddelerde söz konusu olan çalışmalar ileri düzey gerçek tai chi dövüş çalışmalarıdır.
  Chen taichide 5 seviye bulunmaktadır:

  1. Hui: Formları başından sonuna hatırlayabilip yapabilmek. Bu seviyede daha çok açıların yönlerin doğru olması doğru duruşlar bedenin dikliği eklemlerin gevşek olması gibi temel noktalar öğrenilir. Hareketlerde henüz içsel enerji oluşmamıştır.


  1. Dui: Hui seviyesindeki harketlerin başlangıç noktasının genelde dışsal noktalardan kol bacakel gibi kaynaklanması problemi düzeltilir ve hareketlerin dantian bölgesinden kaynaklanan bir içsel enerjiyle başlamasının çalışmaları yapılır. Böylece bu seviyede formların doğru bir şekilde yapılmasına daha çok yaklaşılır. Taichinin dairesel karakteristiği ve iç enerji olan qi bu aşamada daha çok hissedilir.


  1. Hao: İyi anlamına gelen "hao" seviyesinde kişi bedenindeki qi akışını yönlendirebilir ve formların dövüş sanatı uygulamaları artık detayla çalışılmaya başlanabilir.


  1. Miao: Bu seviye master seviyesi olup gelen saldırı herhangi bir gerilim olmadan kolaylıkla karşılanabilir. Artık gong fu enerjisi kazanılmış olup fajin uygulamaları daha etkindir.


  1. Jue: En yüksek seviye olup pek çok grandmaster bile buna ulaşabildiğini iddia etmez. Taichi’nin dairesel karakteristikleri neredeyse gözle görülemez şekilde icra edilir. Bu aşamaya gelmiş grandmasterlar yeni şeyler bulur veya icat ederler ya da yeni formlar oluştururlar.

  Bu seviyelerin kazanılması yıllar alır. Genelde yetenekle de bağlantılı olarak bir çok öğrenci ancak dui seviyesinde kalır bir kaçı ise hao seviyesine ulaşabilir.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Uzak doğu sporları insana müthiş bir enerji veriyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş