ÖZGÜN JAPON REİKİ TEKNİKLERİ

Dr. Usui tüm öğrencilerine Reiki eğitimine dahil ettiği egzersizler ve teknikler olan bir kitapçık veriyordu. Arjava Petter ve eşi Chetna Japonya’da Dr. Usui’nin el kitabında yazan orjinal Reiki tekniklerini araştırmış onunla ilgileri bilgileri derlemiş ve eğitimi vermeye başlamışlardır.

Batı’daki Reiki kullanıcıları Bayan Takata’nın öğrettiği tüm çakralara elle dokunarak reiki enerjisini aktarımını uyguluyorlardı.

Sanıyoruz Bayan Takata Reiki tekniklerini batılı insanlarca en anlaşılabilir formata getirmeye çalışmış. Çünkü geleneksel Japon tekniklerinde dokunmaktan ziyade hissiyata içinden gelen sezgilere önem veriliyor. Yani bedenin hangi bölgesinin şifaya ihtiyaç duyduğu sezgiler yoluyla anlaşılmaya çalışılıyor. Sembolllerin kullanımı da bizdeki kadar yaygın değil.

Japon Reiki teknikleri ve batı Reiki tekniklerin birlikte kullanıldığı zaman etkinin arttığı batı Reiki teknikleri ile tüm bedende denge sağlandığı Japon Reiki tekniği ile de daha ziyade enerjide ihtiyaç olan bölgenin saptanıp orada çalışarak daha hızlı sonuçlar alınmasına yardımcı olunduğu gözlenmiştir.

GASSHO(GAŞO) MEDİTASYONU

Gassho “iki elin bir araya gelmesi” demektir. Reiki’nin temel taşıdır. Eller göğüs hizasında baş parmaklar kalp çakrasına olacak. Parmaklar yukarı bakacak şekilde pozisyon alınıp mümkün olduğunca zihnimizi boşaltarak yapılan bir meditasyondur.

Hergün düzenli olarak yapılırsa kalbi ve diğer çakraları açar Reiki enerjisini güçlendirir.

REIJI-HO

Reiji “ruhun işaret ettiği” anlamına gelir. Gassho yaparak dua ederiz ve kişinin en yüksek hayrı için reiki ruhundan rehberlik isteyip hisselerimize güvenerek ellerimiz nereye koymamız konusunda bizi yönlendirmesini isteriz. Japon Reiki tekniğinin batı tekniğinden farkı derken kastettiğimiz gibi...

CHIRYO

Chiryo “tedavi” demektir. Reiji-ho yaptıktan sonra içsel rehberimizi takip ederek bedenin ya da auranın hangi kısmının ne kadar tedaviye ihtiyaçı olduğuna karar verip tedaviyi bu yönde devam ettirmek için kullanılır. Bu tekniği kullanırken olabildiğince rahat bir ruh haline girip Reiki enerjisiyle bir olmak gerekir.

KENYOKU

Kenyoku “kuru banyo” anlamına gelir. Tedavi öncesi ve sonrası kişinin enerjisini temizlemesiyle ilgili bir tekniktir. Ayrıca negatif enerjiden kurtulmak için herhangi bir zamanda da yapılabilir.

KOKI-HO

Bu nefesle şifa verilmesinde kullanılan bir teknik. Bu teknikte semboller kullanılır.Reiji-ho ve chiryo ile şifa verilecek bölge tesbit edildikten sonra derin bir nefesimizi içimize çekerek güç sembolünü damağımızda çizeriz ya da olabildiğince çizmeye çalışırız.(zihnimizde canlandırmamız da mümkün) sonra nefesi “tanden” karın bölgemize indirip sonra da tedaviye gerek olan yere Reiki’yi üfleriz.

GYOSHI-HO

Hastalara gözlerimizi kullanarak Reiki göndermeyi öğrenebileceğimiz bir yöntemdir. Byosen tarama yada Reiji-ho ile nereye Reiki göndereceğimizi bölgeyi belirledikten sonra kullanılan bir tekniktir.

Gözlerimizle ihtiyaç olan bölgeye odaklanırız. Gözlerimizin rahat olup odaksızlaşmasına izin verip enerjinin akmasına yardımcı oluruz. Bunu yaparken de Reiki enerjisi üzerine meditasyon yaparız.

Bu yöntemi özellikle çocuklar üzerinde ya da odanın diğer tarafında oturan insanlar üzerinde kullanabiliriz.

BYOSEN(TARAMA)

Byosen “hastalık hattı” demektir. Hastanın Reiki ihtiyacı duyduğu bölgeyi tesbit etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği kullanırkende iç güdülerimize kulak veririz. Gassho pozisyonunda kısa bir süre meditasyon yaptıktan sonra ellerimizi reiki enerjisi aktaracağımız kişinin üzerinde yaklaşık 5-10 cm uzaklıktaki bir mesafeden kişinin başından başlayarak dolaştırırız. Baş yüz boyun diye devam ederiz. Bu tekniği uygularken ellerimizin hassasiyeti artar. Herhengi birşey hissetiğimiz bölge üzerinde çalışmaya devam ederiz. Mesafe her zaman 5-10 cm arası kalmayabilir. 30-40 cm kadar yukarı aşağı uzaklık deneyerek aura da şifalanması gereken yeri tesbit edip devam ederiz.

Aynı tarama tekniğini kendi üzerimizde de kullanmamız mümkündür.

JACKI-KIRI JOKA-HO

Jacki “negatif enerji” ve Kiri de “kesmek” anlamına gelir. Nesnelerden gelen negatif enerjiyi boşalmak ve temizlemek için kullanılan bir tekniktir.

ENKAKU CHIRYO

Enkaku “göndermek” chiryo da “tedavi” demektir. Uzaktan Reiki göndermenin birçok yolu vardır.

Dr. Usui’nin kullandığı yol budur.

ALINTIDIR.