Batı dünyasında Reiki'ye baktığımızda semboller oldukça önemli gözükmektedirler. Reiki sisteminin gerekli bir parçasıdırlar hatta çoğu kişi için gerçekte semboller Reiki'dir enerjinin kendisidir.

Ancak Japonya'dan ulaşan yeni bilgiler ve bazı Reikicilerin deneyimleri sembollerin eskiden düşündüğümüz kadar gerekli olmadığını önermekte.

İlk olarak ilginçtir ki Japonya'da bulunan Mikao Usui's Reiki Association (The Usui Reiki Ryoho Gakkai) inisiyasyon sırasında sembolleri kullanmaz. Bu derneğin öğrencilerine Reiki öğretilir ancak bu süreçe semboller dahil değildir.

İkinci olarak yukarıda bahsedilen derneğin bir üyesi Hiroshi Doi'nin anlatımına göre Mikao Usui bu sembolleri öğrencilerine kendi faydaları için tanıtmıştır. Çünkü hikaye şudur ki öğrencilerinden bazıları ellerinde "somut" bir şey olmadan enerjiye odaklanıp yönlendirebileceklerine inanmamaktaydılar.

Hiç şüphe yoktur ki Mikao usui enerjinin farklı tarafların ıgöstermek için sembolleri oldukça dikkatli seçmiştir. Ancak enerjinin kendisi ve onunla bağlantımız daha önce gelir. Sonuç olarak sembolleri kullanmayı seçersek onlara ihtiyacımız olduğunu düşünürsek elbette kullanmalıyız.

Ancak tercihimiz kullanmamak ve ötesine geçebilmekse bunda da eksik birşey yoktur. Reiki'ye odaklanıp enerjiyi yönlendirmek için Hristiyan sembolleri kullanan Moldovyalı bir doktor tanıyorum. Aynı şekilde Müslüman bir Reiki master'ı da kendi inancından bazı sembolleri kullanmakta.

Kendi kişisel deneyimime dayanarak söyleyebilirim ki Reiki kullandığımızda istenen sonucu elde edebilmek için sadece niyet önemlidir. Niyetimiz ister uzağa şifa göndermek isterse duygusal şifa vermek olsun.

Bence Reiki enerjisi ve Reiki'yi semboller aracılığıyla yönlendirmek arasındaki fark belirtilmeli. Reiki enerjinin kendisidir ama bu enerjiyi yönlendirmek için bir ço yöntem kullanılabilir bu Japonya'dan veya diğer kültürlerden gleen semboller de olabilir veya sadece basit bir niyet.


ALINTIDIR.