Düğün günü formda görünmenin 6 sırrı

Evlilik kararı alan çiftler düğünlerinde her şeyin kusursuz olmasını istiyor. İşte düğün günü güzel ve formda görünmenin sırları...
Uzman Diyetisyen İpek Ağaca'ya göre kusursuz güzelliğin veya yakışıklılığın sırrı insanın kendisini iyi hissetmesinde yatıyor. Düğün telaşı yaşarken bir taraftan da fazla kiloların derdine düşen gelin ve damat adaylarına seslenen Diyetisyen Ağaca "Kilo vermek ve forma girmek düşündüğünüz gibi zor ve sıkıcı bir süreç değil. Kilo kaybını sağlamak istiyorsanız mutlaka bir diyetisyene danışmalısınız. Çünkü kişiye özel diyet uygulayarak sağlıklı hızlı ve kalıcı kilo vermeniz mümkün” dedi.

Ağaca düğün öncesi fazla kilolardan kurtulmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

Sağlıklı ve formda bir gelin/damat olmak istiyorsanız kahvaltı yapın: Kahvaltı ederek güne başladığınız günler daha enerjik ve mutlu olursunuz; çabuk yorulmazsınız. Düzenli kahvaltı ile düğün hazırlıklarını daha konforlu yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltının kilo verme üzerindeki etkilerini de atlamayalım. Güne kahvaltı yapmadan başlayanların yağ depolama riskinin daha fazla olduğunu unutmayın. Tam buğday ekmeği orta yağlı beyaz peynir yağsız yumurta ceviz çiğ sebzelerden oluşan bir kahvaltı gece uykuya dalan metabolizmanızı harekete geçirecek ve sizi gün boyu iyi hissettirecek.

Alışverişe gidilecek yerlere yürüyerek gidin; hareketsiz kalmayın: Gideceğiniz yerlere mümkünse arabayla değil yürüyerek veya toplu taşıma ile gitmeye çalışın. Gün içerisinde 45 dakika- 1 saatlik yürüyüş kilo kaybı için çok etkili. Düzenli yürüyüşler kilo kontrolünde etkili olduğu gibi mutluluk hormonu da salgılatır ve kişiyi iyi hissettirir.

Ara öğünlerinizi ihmal etmeyin: Sık beslenmek kan şekerini dengeler; metabolizma hızında artışa yardımcı olur. Yapılan binlerce bilimsel çalışma bu sonucu doğrulamaktadır. Metabolizmanızın tıkır tıkır çalışması ve kilo kaybı için ara öğün yapmalısınız. Düğün hazırlıkları çok meşakatlidir ve zaman alır. Damatlık/gelinlik provaları organizasyonla ilgili yapılacak pek çok iş mobilyacılar beyaz eşyacılar emlakçılar derken koşuşturmaktan yemek yemeyi unutursunuz. İçecek ikramı olduğunda ayran veya sütlü (gerçek süt) kahve tercih edebilirsiniz ve tabii yanında su. Böylece ara öğününüzü atlamamış olursunuz. Ara öğününüzü düzenli yapmak alışverişler sırasında daha sakin ve mantıklı olmanızı da sağlayacaktır. Unutmayın; çoğu insan kan şekeri düştüğünde sinirlenir; agresif veya alıngan olur. Ara öğünleri düzenli yapmanız hem sizi hem de eş adayınızı rahatlatacaktır.

Çayı kahveyi bir kenara bırakın su içmeyi unutmayın: Günlük sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Vücudun besinlerle alınan her 1 kalori başına 15 ml. sıvıya gereksinimi vardır. Bu da yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litre'dir. Günlük sıvı gereksinmesinin ortalama %60-70'inin su olarak tüketilmesi gerekir. Örneğin 25 litre sıvı ihtiyacınız olsun; bu sıvı ihtiyacının en azından 15 litresinin su olarak içilmesi gerekir. Yaz aylarında sıvı kayıpları olduğundan su ihtiyacı artabilmektedir. Içilen çaylar kahveleri bir kenara bırakalım; günde ortalama 8-10 bardak su içmeye gayret edin. Yanınızda (çantanızda arabanızda vb.) mutlaka su şişesi bulundurun.

Şişkinlik şikayetiniz varsa bu besinleri düğün öncesi tüketmeyin: Düğün öncesindeki birkaç gün gaz ve şişkinlik yapıcı özellikteki besinlerin tüketiminden kaçınılmalı. Bunlar; brokoli karnabahar brüksel lahanası lahana pırasa turp salatalık gibi sebzeler; erik çilek gibi meyveler; kuru fasulye nohut bezelye mercimek barbunya gibi kuru baklagiller ve bulgur gibi besinlerdir. Gaz ve şişkinlik şikayetlerini arttıran besinler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir; önerim; sizi rahatsız eden/gaz şikayetine neden olan yiyecekleri tespit etmeniz ve bu besinleri bu süre zarfında tüketmemeniz olacaktır.

Vücudunuz kolay ödem tutuyorsa dikkat: Tuz ve tuzlu besinlerin (konserveler salamura besinler tuzlama yöntemiyle yapılmış besinler turşu şalgam suyu vb.) tüketimi mümkün olduğunca azaltın. Tuz içeriği düşük olan bir beslenme programı uygulayarak yaşanabilecek ödem riskini azaltabilisiniz. Maden suyu yüksek miktarda sodyum içerdiğinden düğün önceki gün mümkün olduğunca uzak durulmalıdır; çok hassas bünyelerde ödem artışına sebebiyet verebilir.